MUDr. Pavel Šácha: Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

666
Foto: Dollarphotoclub.com

Internet má mnoho tváří, některé jsou prospěšné, jiné mohou dokonce škodit. Rozhodně najdete na internetu spoustu informací. Pro někoho je internet zaměstnání, pro jiného jen zábava, ale jsou tací lidé, kteří se pomocí internetu i léčí. Vysvětlují to tak, že jít k lékaři je hodně stresující, lékaři specialisté mají dlouhé čekací doby, a když konečně dojde k vyšetření, stejně se nedozvědí, co jim je. Takže se pacient znovu vrací na internet, brouzdá v diskusních klubech a hledá odpověď na svůj problém ve zkušenostech jiných lidí. Svou nemoc zadá ve vyhledávači, srovnává své projevy nemoci s popsanými příznaky v encyklopedii a takto vyzbrojen přichází do naší internetové poradny. Má představu o tom, že mu zde diagnózu stanovíme a navrhneme mu léčbu.

Lékařská internetová poradna

Ale tak to nefunguje. Internetová poradna nenahradí ordinaci lékaře. Pro stanovení diagnózy je třeba objektivního vyšetření, laboratorního vyšetření a závěrů z různých vyšetřovacích technik. Můžeme poskytnout úvahu, rozbor, dát doporučení, co by se mělo ještě vyšetřit atd. Určitě nemůžeme rozhodovat za pacienta, nemůžeme činit posudky atd.

Není výjimkou, že je pacientovi stanovena diagnóza, ale není mu přijatelně vysvětlena. Pacient bývá v ordinaci v šoku ze své diagnózy, a tak téměř nevnímá, co mu lékař říká. Podepíše sice dokument, že byl se vším seznámen, ale když přijde domů, už neví, co mu vlastně je. A je logické, že „vidí černě“ a myslí na nejhorší. A tak usedne k počítači, otevře internet, napíše do poradny, požádá o „překlad“ lékařské zprávy a hned nato žádá o radu, co může udělat, aby se uzdravil.

K vysvětlování jsou nejhorší stavy, které vznikly na základě dlouhodobě špatné péče o zdraví, zanedbané prevence, problémy vzniklé dlouhodobým přetěžováním, životem ve stresu… Jsou to situace, které mají plíživý průběh. Nenápadně se z banálního problému vytvoří problém chronický, který vede k různým degenerativním změnám např. na kosterním systému. Jsou to různé artrózy, chondrózy, výrůstky, nádorky, zúžené kanálky, jimiž procházejí nervy, vyhřezlé ploténky, srůsty, cysty… K nim se přidává osteoporóza, revma, záněty, svalové nemoci, neurologické nemoci, metabolické nemoci, nadváha… Seznam je dlouhý.

Jednoho dne začnou potíže, nenápadně, pozvolna. Zpočátku pomůže prášek proti bolesti, nějaká mast, která se nabízí v televizní reklamě a slibuje, že potom budete skákat jako kamzíci po horách… Ale potíže se vracejí a bolesti se stupňují, rady z diskusního fóra nepomáhají a jednoho dne se stejně ocitnete v ordinaci specialisty ortopéda, neurologa, chirurga a speciální vyšetření vám odhalí objev. Například je vám sděleno, že máte Tarlovovu cystu.

Konečně dostáváte vysvětlení potíží, konečně máte diagnózu. Samozřejmě zazní první otázky: A dá se to léčit? Co je to cysta?

Cysta – následek patologického procesu

Cysta je dutý prostor, který se uvolní v postižené tkáni, může se utvořit vlastně kdekoliv v těle. Tento prostor se naplní vzduchem nebo tekutinou. Lze ji chápat jako následek patologického procesu, který se odehrává v okolí cysty. Cysta tedy není příčina, ale následek. Dutina je ohraničená speciálními buňkami, které vytvářejí stěnu cysty.

Tarlovova cysta

je dutina v páteřním kanálu, vyplněná mozkomíšním mokem. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti bederní a v křížové oblasti.

Příčiny

Jak již bylo řečeno, cysta je následkem většinou chronického patologického procesu. Toto pojmenování je velmi obecné. Přesná příčina vzniku Tarlovovy cysty se ani nedá správně určit. Lékaři se o to pokoušejí, existuje řada teorií o souvislostech se záněty, poruchami v proudění mozkomíšního moku, s degenerativními změnami v míšním kanálu, výhřezy plotének, situací po úrazu…

Ale základní algoritmus lze popsat asi takto:

Dlouhodobé stresové zatěžování – pozvolný vznik degenerativního procesu – spouštěč, který urychlí vznik cysty. Určitou dobu se nemusí dostavovat příznaky, ale postupně se začnou hlásit různé obtěžující projevy.

Příznaky

Bolesti zad v bederní oblasti a v oblasti kostrče, mohou se objevovat potíže v závislosti na tom, který nerv vycházející z míchy je cystou ovlivňován, utlačován, drážděn… Tak se objevují poruchy při močení, nebo se zadržováním moči, poruchy sexuálních funkcí, bolesti vystřelující až k prstům dolní končetiny s poruchou citlivosti, se zhoršením celkové hybnosti a stability. Méně se může cysta objevit v oblasti krční páteře: Tehdy se budou příznaky lokalizovat do krku, hlavy, obličeje, vlasové části…

Pokud pokračuje stresová situace, bude mít cysta tendenci plíživě růst a zvětšovat se, což může vést k postupnému horšení příznaků.

Diagnostika

Neurolog pojme podezření a své neurologické vyšetření doplní zobrazovací metodou, např. magnetickou rezonancí, a cystu odhalí, popíše její tvar, rozsah, oblast, kterou zasahuje atd.

Léčba

Léčba se nekoná podle šablonky. Lékařské konzilium bude řešit možnosti neurochirurgického zákroku, který má za cíl odstranit cystu, zabránit útlaku nervu, míchy. Ovšem – pokud je to proveditelné. To vše v kombinaci se symptomatickou terapií, jež se snaží utlumit bolest, zastavit zánět, povolit napětí svalů kolem páteře…

Uvádím tu příklad poněkud vzácnějšího onemocnění. Demonstruje nám fakt, že není podstatné, jak se nemoc pojmenuje, zda dostane jméno po některém z lékařů, kteří ji poprvé popsali, že nemoc dostane značku podle MKN (mezinárodní klasifikace nemocí), že je stanovena diagnóza, která se zapíše do lékařské dokumentace. Zobrazovací technika poměrně přesně zachytí, jak ten útvar vypadá, co zasahuje, na co tlačí, a vytvoří podklad k tomu, aby chirurg mohl popsaný útvar odstranit. To je v celém příběhu nemoci důležité, protože je zde snaha pacientovi pomoci od bolesti a projevů nemoci.

Ale současně je důležité si uvědomit, že operací není řešena příčina, jež pacienta dovedla až do situace degenerativního procesu. Má děkovat Bohu, že dostává určitou limitovanou šanci, aby mu bolest polevila, stát mu může poskytnout invalidní důchod, ale pacient sám si musí promítnout příběh svého života a ujasnit si, co v jeho životě představovalo (nebo stále představuje) ono stresové zatěžování, jak tu opakovaně zmiňuji. A je pochopitelné, že pacient musí uskutečnit totální a nekompromisní životní změnu, která ono stresové zatěžování zastaví.

V internetové poradně celostní medicíny nejsme specialisté chirurgové, neurologové, specialisté na jednotlivé syndromy, či vzácné choroby jednotlivých medicínských oborů. Zde se díváme na člověka jako na celek, který žije v souvislostech společnosti, žije v systému zdravotnictví, prožívá svůj boj o přežití, snaží se uspokojovat své fyzické žádosti, uživit rodinu a zapomíná (anebo dokonce úmyslně přehlíží) zásady prevence a chybně si ve svém životě staví priority, jež upřednostňují materiální hodnoty před hodnotami duchovními. V klasické ordinaci je sestavena objektivní diagnóza a je snaha konkrétně řešit následky nemoci.

V naší poradně ukazujeme směr nápravy, voláme po celkové změně životního stylu a priorit. Radíme změnu jídelníčku, pohybové aktivity, radíme o možnostech a účincích pomocných potravních doplňků, které lze přidat k dietě. Radíme, jak dodržovat dostatečný pitný režim, správné dýchání, radíme, aby si pacient vytvořil dostatek času na odpočinek a spánek. V podstatě jde o zastavení stresového zatěžování.

Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/stresove-zatezovani-tarlovova-cysta.htm#ixzz4OvnpMG6X

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk