MUDr. Pavel Šácha: Moringa od Mrtvého moře

58
Moringa prášek. Foto: Pixabay.com

Přišlo se na to, že člověk potřebuje užívat kromě základních potravin také potravní doplňky, aby tělu dodal, co potřebuje, zvláště když nároky života v civilizaci tak rychle narůstají.

V minulosti vědci sestavovali složité recepty z čistých jednotlivých ingrediencí plných vitaminů, minerálů, stopových prvků a třeba enzymů za tím účelem, aby recept pokryl požadavky těla. Každá ingredience byla z jiného zdroje. Autoři receptu však musejí chemicky překonat mnohé vazby mezi jednotlivými ingrediencemi, aby se navzájem nevylučovaly, také aby se směs nespékala, aby se nezkazila, aby odpovídala hygienickým normám. To vše pak vzdaluje výsledný produkt od přírodní formy a přestává být skutečně přírodním produktem…

Proto se nynější pozornost soustředí na výzkum tzv. superpotravin. Jsou to takové plody přírody, které vše obsahují přirozeně. Na našem webu najdete přehled zde:

Moringa

K popisu jsem si dnes vybral moringu oleiferu, rostoucí v krajině u Mrtvého moře, zejména listy tohoto stromu. Na světě je více druhů moringy a všechny jsou si podobné, jsou z nich vysázeny rozsáhlé plantáže, jsou napsány velké studie o účincích.

Například o ní píše i kolega PharmDr. Tomáš Arndt:

https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Ale mne zaujala oblast, kde se vyskytuje, a to je kolem Mrtvého moře. Ve starozákonní době byla oblast dnešního Mrtvého moře naopak místem s bujnou vegetací, hojností zvířat i veškerého bohatství obyvatel dvou měst, Sodomy a Gomory, kde se ale, jak čteme v Bibli, rozhojnily nejrůznější typy hříchů od obžerství a pijáctví až po cizoložství i vynucené obcování mužů s muži, byť přišli do města coby hosté. Božím soudem byl vynesen rozsudek – a obě města zničena ohněm a sírou. Podle Bible se rozkládala právě v oblasti dnešního Mrtvého moře.

Byla zde objevena archeologická sídliště, jejichž průzkum odhalil stopy síry a zničení spálením. Kdo byl u Mrtvého moře, viděl na vlastní oči pustinu. Nicméně je to oblast charakteristická půdou nesmírně bohatou na síru a fosfor, tj. na dvě základní látky pro rostliny, a na množství dalších minerálů a přírodních složek, významných i pro lidské tělo. V této půdě roste moringa, kterou mám na mysli.

Unikátnost prostředí Mrtvého moře

– specifické životní podmínky více než 400 m pod úrovní světového oceánu (atmosféra přirozeně obohacená kyslíkem)

– bohaté (na minerály a stopové prvky) a dlouhodobě stabilní složení půdy a hlubších vrstev, dostupné kořenovému systému

– vysoká čistota půdy, vzduchu, vody (extrémně nízký výskyt patogenních mikroorganismů)

– bezpečná přirozená ochrana rostliny před vlivem soli

– 330 slunečných dní v roce

Listy moringy

Nejcennější částí moringy jsou listy, obsahují 90 živin. Proto i pojmenování strom života, strom pro budoucnost, zázračný strom.

Výzkumy odhalují slibné možnosti:

– pomoci rodičkám s produkcí mléka,

– snižovat hladinu glukózy u pacientů s diabetem,

– chránit srdce.

Pro těhotné

Těhotná žena potřebuje nejvíce tři důležité živiny: vápník, železo, kyselinu listovou. V zemích moringy se její listy zpracovávají do prášku, a ten se běžně používá k doplnění těchto minerálů, stejně jako vitaminy B a bílkoviny, které těhotné ženy a kojicí matky také potřebují. Do Evropy však přicházejí moringy už ve formě potravních doplňků, a tak musí výrobce na obal napsat, že produkt není vhodný pro děti do tří let, pro těhotné a kojicí ženy, to prostě vychází ze zákona. Když tedy v článku konstatuji, že je moringa pro těhotenství prospěšná, musí si každá žena srovnat své rozhodnutí produkt užívat se svým přesvědčením.

Moringa zařazená do jídelníčku je srovnatelná s jinou listovou zeleninou, její začlenění do matčiny stravy je bezpečné pro ni a její dítě. Studie ukázaly, že užívání moringy po porodu zvýšilo u matek hladinu vitaminu A a také se zvýšil obsah vitaminu A v mateřském mléce. Tam, kde mají přístup k prášku z moringy, a to je většinou v chudých zemích třetího světa, kde lze hovořit o podvýživě, o nedostatku železa a jiných živin, přidávají moringu dětem do kaše, také celé rodiny ho přidávají do jídla a lze tvrdit, že si tím zabezpečují prevenci nemocí vznikajících z nedostatku živin v potravě.

U nás sice nemáme nedostatek a naše děti netrpí podvýživou, nicméně se moringa uplatní i zde. V našich poměrech máme problémy spíše opačné, tj. z nevhodné stravy, z uspěchaného tempa a z nedostatku pohybu. Tíží nás civilizační nemoci.

Moringa a cukrovka

Diabetes mellitus je chronická metabolická porucha, která narušuje glukózovou toleranci a vede k vysokému riziku kardiovaskulárních chorob. Studie provedené jak u zvířat, tak u lidí ukazují, že látky obsažené v listech stromu moringa oleifera vedou ke snížení hladiny glukózy v krvi, a tím se řadí mezi „pomocníky“ anti-diabetické léčby. Moringa je bohatá na antioxidanty, což má také významný vliv na ochranu organismu. Pravidelný příjem moringy a dalších účinných antioxidantů se doporučuje k ochraně před oxidačním poškozením.

Lipoperoxidace

Moringa je bohatá na antioxidanty, a to je velmi pozitivní fakt. Vysoká hladina cukru v krvi může podporovat tvorbu volných radikálů. V poslední době je tento děj podrobněji studován, nazývá se lipoperoxidace. Volné kyslíkové radikály napadají mimo jiné také lipidy, proteiny a nukleové kyseliny, a to může vést až k poškození biomembrán a důležitých buněčných mechanizmů. Je to právě ta charakteristická situace, která se rozvíjí u chronické cukrovky. Tělo má však přirozenou schopnost kontrolovat působení volných radikálů díky antioxidačnímu ochrannému systému. Jenže tato schopnost se při chronicitě nemoci a při působení známých civilizačních stresorů naruší a lipoperoxidace se začne uplatňovat patologicky. Logicky tedy můžeme pomoci nastolit rovnováhu regulačního mechanismu pravidelným příjmem moringy a dalších účinných antioxidantů, a tím tělo chránit před oxidačním poškozením.

Přes tyto povzbudivé informace nelze moringu použít jako náhradu za aktuální lék na cukrovku. Je to skvělý doplněk, můžeme ho začlenit do každodenní stravy, ale není to lék.

Kardiovaskulární choroby

Problém s cukrem, stejně tak jako problém s tuky a škodlivým cholesterolem, má mnoho společného v rámci civilizačních chorob. To je známý fakt. Vysoká hladina LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi může vést k tvorbě plaků v tepnách, čímž se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Také v tomto případě přináší studie moringy povzbudivé informace o tom, že užívání moringy vede ke snižování škodlivých krevních lipidů a zároveň k prospěšnému zvýšení hladiny HDL cholesterolu, jenž dostane pod kontrolu škodlivý LDL cholesterol.

Udržování zdravého srdce samozřejmě vyžaduje dietu, pohybovou aktivitu, odtrhnutí se od stresu a ve spojení s užíváním moringy se šance k ozdravení srdce zvyšuje.

Zvedám hlas pro moringu.

Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk