Klára Konicarová: Svět hledá systémového architekta, zn. urgentní

299
Foto: Pixabay.com

Vzrušené komentáře ke včerejšímu povídání o Lilith a Uranu mě vedou k tomu, že bychom si vlastně mohli srovnat právě dobíhající rok 2020 s rokem následujícím, 2021. Krom toho jsem včera četla precizně popsaný rozbor Reflexivní astrologie, právě na dané téma, takže asi už je čas. Nebudu se pokoušet Martinu trumfnout, spíš jen pár pocitů a postřehů.

Rok 2021 bude jiný. Ráda bych řekla, že lepší. Ale to je sporné, protože pod pojmem „lepší“ si každý z nás představí něco úplně jiného. Pokud se vám zdál letošní rok divoký, chaotický a toužíte konečně po klidu, pak tedy bohužel. Pokud stále doufáte a věříte v návrat světa před koronavirovou hysterií, ani tady nemohu sloužit. Pokud jste v letošním roce měli pocit, že je to příliš osobní, bolestné a na krev jdoucí, tady snad jistá úleva nastane. A pokud patříte k těm, kdo se celý rok děsili toho, jak establishment utahuje šrouby a propadáme se zpět do totality, vás rozhodně potěším!

Jaký byl rok 2020 asi nemusím dlouze rozebírat, všichni ho máme v živé paměti a zažral se nám pod kůži. Byl to rok kriticky nátlakový a krutě transformační, rok sžíravě agresivní, rok, kdy nás osud protáhl pod kýlem a my jsme honem nevěděli, co s tím. Až na ten dovětek „and I feel fine“ do slova a do písmene konec světa, jak jej známe. Pravidla přestávají platit, hodnoty je třeba zásadně zrevidovat, plány raději rovnou zrušit a hlavní opora kozorožské společnosti, uspořádání státního zřízení, se ukazuje jako zcela mrtvá, nefunkční, nepoužitelná záležitost a v naprosté nepřipravenosti se hroutí před očima. Svým způsobem je to komické a pokud máte v nativu dostatek uranské/vodnářské energie, můžete se tomu i zasmát. Rok, kdy jsme se ještě pořád pokoušeli uvěřit, že strhující lavina událostí přináší změny dočasné a že všechno, co se kolem nás děje, vyřešíme pomocí prostředků, jež máme tradičně zažité a z minulosti v praxi ozkoušené. To je právě ten kozoroží přístup. Jenže v Kozorohu se dějí věci, co nás sráží do kolen, a pokud se chceme znovu zvednout a postavit, budeme na to muset jít jinak. Jakože úplně jinak. Je jasné, že rekonstrukce už není ve hře. Řešením je asanace jako „soubor opatření sloužících k ozdravení životního prostředí“. A o tom bude právě rok 2021.

Takže, v čem bude následující rok jiný? Dvě ze tří klíčových planet letošní metamorfózy přestupují ještě přes silvestrovskými oslavami z tradicionalistického Kozoroha do progresivního Vodnáře. Idealistický a vizionářský Jupiter, systematický a strukturální Saturn. Prý moment příchodu nového mesiáše. No, já bych na to nespoléhala. Nicméně, na počátku příštího roku stojí tyhle dvě planety bok po boku v novém znamení, v nové energii, v nové naději. Osobně považuji tohle místo horoskopu za nejlepší odrazový můstek dalšího vývoje. Jupiter a Saturn se navzájem vyvažují. Jupiter snímá saturnské strachy, svým nadšením a nadějí rozpouští společenskou skepsi, pomáhá rozhýbat ztuhlé klouby materiální sféry a do poněkud zatuchlého a rigidního mentálního prostoru přináší osvěžení v podobě inovativních konceptů. Saturn je pro Jupiter autoritou a oporou, vymezuje hranice jeho jindy nekontrolovatelné expanzi, v případě Vodnáře pak drží pevnou střední linii, kolem níž může Jupiter radostně oscilovat, aniž by se musel bát, že při své zběsilé rychlosti totálně ustřelí a nenávratně odletí kamsi do vesmíru. Saturn je gravitační silou, která udrží Jupiter na orbitu. Jupiter je zdrojem inspirace a inovace, díky níž na troskách po asanaci vyprojektujeme nový svět.

Je tedy jasné, že hledáme systémového architekta, podmínkou je odvaha a invence, na zkušenostech netrváme, sjedeme to rovnou v ostrém provozu – a já myslím, ž s touhle dvojkou by to mohlo klapnout! Upozornění, které často opakuji a znovu se hodí: Vodnář je znamením revoluce a anarchie, ale nese v sobě implicitní schopnost systematického uvažování. Čili rozvrací sice staré struktury a inklinuje k přístupu „po mě potopa“, ale jen co suť klesne k zemi, automaticky nabíhá do režimu „budujeme nový řád“. A opravdu to umí! Na počátku každého dnes pevně etablovaného systému stála revoluce. Každý systém vznikal jako svěží a pružná opora chodu společnosti, de facto servisní služba, light verze s plnou funkčností, na kterou se teprve postupem času nabalují další a další doplňkové programy, jež zdánlivě rozšiřují komfort, ale ve skutečnosti je ani nepotřebujeme, zato spolehlivě zpomalují výkon až do naprosté nehybnosti. Ve finále tak slouží nikoli systém člověku, nýrž člověk systému. A nastává čas na revoluci novou.

Rok 2021 bude rokem, kdy můžeme analyzovat situaci se skutečným odstupem. Zatímco Kozoroh se na svět dívá s oběma nohama pevně na zemi, byť možná z vrcholu nejvyšší hory, pořád to ještě není nadhled, který potřebujeme. Přístup „zachraň, co můžeš, nesmíme ztratit nic z hodnot, na nichž lpíme, je nutné posílit opevnění, aby se to tu celé nezhroutilo“ padá a mizí v propadlišti dějin. Díky své schopnosti posunout perspektivu vidí Vodnář situaci naprosto novýma očima a může tak přijít se s průlomovým konceptem řešení. Řešení, které zásadně promění naše aranžmá reality. Konec konců, Uran v Býku zatím jen třese hruškou, ale to se změní. Na základě systémové analýzy definuje rok 2021 nezbytné předpoklady příštího růstu, zformujeme nové plány a předloží projektovou dokumentaci.

Není to ještě rok stabilizace a zklidnění, bude poměrně turbulentní, přinese řadu zvratů a razantních změn v rovině materiálního uspořádání, ale pořád žijeme na Zemi, a tak to i zůstane. Novoroční kozorožské Slunce oslaví narozeniny České republiky (1. ledna 1993), zamává přátelským sextilem k hluboce zakořeněnému štírskému Slunci Československa (28. října 1918) a dohledat lze i příbuzenské vztahy s býčím Sluncem jediného horoskopu, který k České republice eviduje mezinárodní databáze Astrotheme (25. dubna 1348 – založení Nového města pražského podle kroniky Beneše Krabice z Veitmile). Čili sami vidíte, že nás teda do kosmu rozhodně nikdo nevystřelí.

Autor: Mgr. Klára Konicarová, astropsychologie
Zdroj: http://www.astropsychologie.cz/…tni

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk