MUDr. Pavel Šácha: Byliny, které posilují imunitu

176
Foto: Pixabay.com

Je třeba myslet na podzimní sychravé počasí, které s sebou přináší chřipkové nemoci. Dnešní téma jsem zaměřil na kombinace bylin ve snaze posílit imunitní systém.

Myslím si, že toto téma je v popředí zájmu dnešní doby. Náš obranný systém je díky zhoršujícím se civilizačním faktorům každý den velmi zatěžován a není tedy divu, že se snadno unaví a selhává.

Příroda nám nabízí spoustu bylin, které svými účinky vzniklou nerovnováhu napravují. Je třeba jen o nich vědět a umět jich využít. Jestliže má člověk nějaký problém – příroda vždy nabízí řešení.

Tento poznatek má dlouhou historii a dovídáme se o něm již v prastarých rukopisech. V tomto oboru byli mistry například ve staré Číně. Lékaři, kteří se starali o zdraví svých císařů používali osvědčené receptury bylin a když – např. císařové z dynastie MING – zemřeli, tyto receptury byly zaznamenány na kamennou destičku a uloženy s nimi do hrobky. Díky archeologickým výzkumům se tak máme možnost dozvědět jejich obsah. A nejenom to, my máme dokonce možnost je používat. Protože lékaři podle nich svá léčiva stále připravují. Tedy přes 2000 let staré receptury jsou stále aktuální.

Najdeme v nich bylinu zaměřenou na imunitu, je zde kořen z třapatky nachové.

Tento název dnes budeme znát spíše pod pojmem echinacea. Kromě ní pak obsahuje rozmarýn, thymián, yzop lékařský, hloh a jiné. Samozřejmě kořen z ženšenu.

Byliny najdou uplatnění právě v období nachlazení a chřipek a lze je také kombinovat čaji z kůry peruánské liánovité rostliny s lidovým názvem „kočičí dráp“, protože rostlinka se drží a pne po větvích stromů pomocí jemných drápků. Latinsky Uncaria tomentosa, ve farmakologickém průmyslu se používá název Vilca Cora. Zájem o tuto rostlinu je hlavně pro její antimutagenní aktivitu, což je důležité v boji proti vzniku nádorového onemocnění. Je ovšem nutno ještě zmínit kořen z kozince blanitého, který také podle nových výzkumů významně imunitnímu systému pomáhá.

Echinacea se vyskytuje v mnoha dalších výrobcích a je středem vážné pozornosti mnoha seriózních výzkumů.

Kůra ze stromu lapacho obsahuje látky, které jsou efektivní při bakteriálních, plísňových a virových onemocněních. Podporuje hojení zánětů kloubů a kostí. Zlepšuje průběh jaterních nemocí, kožních nemocí, alergických potíží a systémových chorob . Obě výše uvedené vzácné byliny jsou moderním způsobem kombinovány s biologickým kolostrem, které je kvalitním zdrojem protilátek IgG, IgA a IgM a celé řady dalších imunostimulačních faktorů.

Doposud jsem popisoval byliny z Asie a Ameriky, ale pojďme k nám a hledejme v našem okolí. Imunitní systém svými antiseptickými účinky podporuje extrakt z česneku, cibule, v podzimním období proti nachlazení můžeme použít extrakt z bezu černého, z rakytníku současně jako ohromný zdroj vitamínů.

Seznam bylinek by mohl být velký. Díky za něj.

autor: MUDr. Pavel Šácha
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/byliny-ktere-posiluji-imunitu.htm#ixzz5OPlOo8NU

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz