3 způsoby, jak přestat žít v obavách a strachu z budoucnosti

245
Foto: Pixabay.com

Pokud jste jedním z těch lidí, kteří žijí v budoucnosti, není to až taková hvězdná představa.

Naše neustálé obavy o budoucnost nás okrádají o jednu z nejcennějších věcí, kterou máme – o přítomnost.

Můžeme mít velké sny a nastavit si vysoké cíle, dokonce i když se blíží nový rok.

Ale neustále vynakládání naší mentální energie v prostoru a čase, které nemůžeme ovlivnit, je jako procházet se po vodě s desetitisícovým závažím uvázaným na našich kotnících.

Existuje i lepší způsob.

1. Proč si představujeme sami sebe v budoucnu a jak to zastavit

Život v přítomnosti je pro mnohé z nás těžký, protože se bojíme naší minulosti nebo máme nesprávné předpoklady, což také nazýváme naprogramování.

Zvláštní je, že naše neustále prognózy do budoucna jsou ve skutečnosti únikem před něčím, co se nám stalo v minulosti.

Na našich cílech najít si romantického partnera, vydělávat více peněz nebo jít na úžasnou dovolenou je vše v pořádku a jsou dobré, ale zeptejte se sami sebe: Plánujete uskutečnit tyto cíle proto, že se snažíte uniknout před bolestivým vztahem z minulosti, před chudobou nebo nudou?

Některé obavy jsou přirozené, ale mnozí z nás běží jako na běžeckém pásu do nějaké imaginární budoucnosti, aniž by si uvědomili, že běží na místě.

Vaše budoucnost se stane jasnější, když naplno využijete zázraky, které se kolem vás dějí. Hoříme jako svíčka s každým nádechem, když umožníme našemu nitru hořet.

V případě, že je pro vás těžké zbavit se bolesti z minulosti nebo se bojíte o budoucnost, zkuste se zcela ponořit do svého nitra a procítit vaše pocity. Dívejte se na všechno kolem sebe detailně.

Dívejte se na úsměvy jiných lidí. Vnímejte vůni kávy v domě svého blízkého nebo vůni mořského vánku. Prociťte slunce na své pokožce a vítr ve vlasech. Všimněte si všechny barvy a život, které se hemží kolem vás.

Místo fantazírování o bohatství, kráse a cestování (nebo o něčem jiném, co je pro vás důležité) mějte upřímný pohled na to, co prožíváte nyní.

Jste laskavý? Jste zodpovědný? Jste poctivý k sobě i ostatním? Kdo jste dnes je mnohem důležitější než to, kým budete zítra.

Je to proto, že budoucnost se má starat o sebe sama v souladu s činnostmi, které provádíte nyní.

Při dalším plánování svých činností si buďte jisti, že děláte jen to, co můžete dosáhnout právě teď a zanechte veškerou starost o to, jaká opatření musíte přijmout, aby se projevila v budoucnosti.

„Každý okamžik prožijte naplno a budoucnost se o sebe postará sama. Naplno se těšte ze zázraku a krásy z každého okamžiku.“ – Paramahansa Yogananda

2. Být si vědom znamená být přítomen

Zatímco se zabýváme budoucím okamžikem, nejsme ve skutečnosti vědomi. Během jídla sníme o dezertu nebo přemýšlíme nad tím, co budeme dál dělat.

Máme na mysli rozhovory, co příště řekneme, co chceme slyšet od našich přátel a partnerů.

Zatímco jezdíme, přemýšlíme už o tom, že jsme již na místě, čímž často způsobujeme nehody nebo jen nevnímáme přírodní scenérii kolem nás.

Téměř při všem, co děláme, jsme neustále někde jinde místo toho, abychom si vychutnávali okamžik.

Dokonce i domácí práce mohou být mnohem příjemnější, když jsme v přítomnosti. Některá umělecká díla jsou vytvořena s vědomím pozornosti.

Malíř a hudebník vytvoří dílo, když se ztrácejí v „proudu“, což ve skutečnosti znamená, že jsou plně vědomi při každém jednom tahu na plátně nebo při každé notě, kterou hrají nebo skládají.

Všichni můžeme dosáhnout stejný pocit bdělosti setrváním v okamžiku každé naší činnosti.

3. Nedělejte více věcí najednou, ale začněte se věnovat jedné úloze

Váš zaměstnavatel může být rád, že plníte několik úkolů, ale vaše duše ne.

Výzkumníci Kelvin Lui a Alan Wong z Čínské univerzity v Hongkongu zjistili, že lidé, kteří dělají více činností najednou nebo ti, kteří používají několik médií najednou jsou lepší v sjednocení informací, ale co přesně sjednocují?

Mnozí z nás, kteří máme na starosti několik úkolů, se snažíme udělat je najednou, abychom si vyčistili prostor pro naši budoucnost. Opět je to jen představa. Namísto toho bychom se měli uklidnit a odpočinout si.

Zkuste si vypít čaj místo toho, abyste hráli s mobilem nebo kontrolovali vaši e-mailovou schránku. Pokuste se procházet a vnímat váš dech nebo to, co se kolem vás děje.

Nechte nadměrný počet úkolů jiným a dopřejte vaší duši odpočinek.

„Je obrovský rozdíl mezi pitím ranní kávy při plné pozornosti a pitím kávy, zatímco vás zaměstnává řada plánů v daný den.“ – Tara Bennett-Goleman

Závěr

Život v současnosti nám umožňuje být v kontaktu s všeobecnou tvořivou energií, která se obnovuje každou mikro-sekundu.

Pokud se budeme utíkat do budoucnosti (což je opravdu jen maskou strachu z minulosti), pak se nemůžeme dostat do kontaktu s proudem vesmíru.

Pokuste se procvičovat prožívání v přítomnosti ve všem, co děláte a uvidíte, jaká elektrická krása se odehrává před vašima očima.

Zdroj: http://themindunleashed.com/2016/12/3-ways-stop-living-future.html

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz