Máte v zahradě kopřivy? Přečtěte si, jak je můžete využít pro své zdraví

306
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Foto: Pixabay.com

Kopřivy patří k užitečným plevelům – pomáhají našemu zdraví a léčí fyzické obtíže. Od nepaměti má své místo v lidovém léčitelství a ani moderní medicína nezpochybňuje její účinky. Krom listů se sbírá a suší i nať či oddenky rostlin.

Využití kopřivy a její účinky

Přepadá vás koncem zimy jarní únava? V tom případě je kopřiva připravena vás probudit a dodat scházející energii. Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit jako špenát, přidat do játrových knedlíčků nebo nasekat jen tak do uvařené polévky místo pažitky.

Kopřivy jsou bohaté na vitaminy C1, B2 a B6 a mnohé minerály, důležitým prvkem je obsažený chlorofyl, působící protizánětlivě. Za zmínku stojí kyselina mravenčí, octová a křemičitá, třísloviny a serotonin – známý hormon štěstí.

Sbírejte a sušte

Sbírají se především listy mladších kvetoucích rostlin do poloviny května, tedy v době, kdy rostliny nemají vysoký obsah dusičnanů. Listy se suší hned po sběru v tenké vrstvě ve stínu (neobrací se), nejlepší a rychlé sušení je v sušičce nastavené na šedesát stupňů Celsia. Zhnědlé nebo zčernalé listy svědčí o špatném sušení a nejsou vhodné do čajů a nálevů pro vnitřní použití.

Nestihnete-li sběr na jaře, sbírejte v červnu až září, při pozdním sběru vynechejte staré listy a rostliny rostoucí ve stínu – mají vyšší obsah dusičnanů. Najděte si ke sběru místa, která nejsou u silnic nebo na skládkách.

Jarní očistná kůra – nepřehánějte, všeho s mírou…

Jarní očistná kúra, již představuje především čaj, trvá tři týdny. Tři šálky nálevu denně kopřiva časjje maximum i pro lidi mladé a naprosto zdravé, starší a chronicky nemocní by měli dávkování snížit (eventuálně se poradit s lékařem). Pro děti do dvou let se kopřivový čaj nedoporučuje vůbec.

Příprava je jednoduchá: dvě zarovnané lžičky sušených listů kopřivy zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Poté sceďte a teplý či vlahý čaj pijte.

Čaj pijte vždy čerstvý, to je nejchutnější.

Trápí vás neduhy?

Nejen očistnou kúrou poslouží kopřiva. Dokáže vám pomoci zdolat některá nepříjemná onemocnění, v mnohých případech je i dobrou prevencí:

Vysoký krevní tlak umí kopřiva účinně snižovat, vhodné je užívat kopřivovou šťávu nebo tinkturu (čtvrt až jednu malou lžičku denně).

Při zánětech močových cest podporuje kopřiva odplavování bakterií způsobujících zánět, čaj je vhodný je i k preventivnímu využití.

Ledvinové kameny sama kopřiva nevyléčí, ale zabraňuje jejich vzniku.

Nedostatek železa a chudokrevnost postihuje často dívky v pubertě – denně jeden šálek kopřivového čaje je účinným prostředkem proti této poruše.

Premenstruační syndrom trápící mnohé ženy dokáže pravidelné pití šálku kopřivového čaje značně omezit.

Pro krásu

Mladé listy kopřiv můžete použít jako obličejové napářky pro mastnou pleť. Vašim vlasům prospěje oplachování kopřivovým nálevem, který získáte podobně jako čaj, jen přidejte více kopřiv. Kopřiva se doporučuje i jako prostředek k podpoře hubnutí, není ale příliš vhodná dlouhodobě, protože odvádí z těla vodu. Pokud byste ji zkoušeli, zvyšte příjem tekutin. Při dlouhodobém užívání doplňujte organismu draslík, který kopřiva vyplavuje. Postačí vám k tomu banány a čerstvá zelenina.
Hodného nespálí…

Nevěřte tomu, a pokud se o kopřivy hodně popálíte, potřete postižená místa mátou, rozmarýnem nebo šťovíkem.

Připravte si rukavice a vzhůru na kopřivy!

www.kpclinic.cz

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk