Markéta Rozinková: Zázrak zvaný ostropestřec

106
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Foto: Pixabay.com

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá až dvouletá bylina, náleží do čeledi hvězdnicovité. Jeho obliba vzrůstá během posledních let, ale využívá se v léčitelství jako tradiční bylina. Většinou se pěstuje jako letnička v našich podmínkách. Ve volné přírodě v ČR jej nenasbíráte. Jeho původní domovina je okolo Středozemního moře. Vyskytuje se také v JZ Ásii či na Kanárech.

– Z téměř 30 % je tvořen bílkovinami a z dalších 30 % rostlinnými oleji. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Tyto oleje jsou skvělé pro prevenci vzniku ischemických chorob srdečních a brání zánětům v cévních stěnách. Dalšími přínosnými látkami v této bylině jsou biogenní aminy, kvercetin, vitamín E a silymarin. Silymarin pomáhá regenerovat tkáně a bránit jejich dalšímu poškození.

– Že je ostropestřec prastarou léčivkou, dokládají už starověké zdroje. Díky svému vzhledu a především trnům se mu přezdívalo Kristova koruna. Ve staré Antice se ostropestřec používal například jako lék na hadí uštknutí a od 17. století na nemoci spojené s jaterními obtížemi, krevním tlakem, dutinou břišní nebo na deprese.

– Jeho léčivé účinky jsou pestré, je mnoha směry pozitivní na lidský organismus. Zlepšuje imunitní odezvu organismu, zlepší průběh léčby nemocí různého typu.

– Ostropestřec nejčastěji najdete ve spojení s léčbou a ochranou jater. Pomáhá zmírňovat záněty, steatózy, cirhózu i eliminuje vznik a zvětšování žlučových kamenů.

Například zmíněná steatóza jater vnikne, když se tuk v játrech nahromadí v jaterních buňkách. Játra jsou orgán, kde se potravou přijatý tuk metabolizuje. Ke ztučnění jater dochází zejména u alkoholiků a u obézních pacientů, ale také při infekční hepatitidě (žloutence) typu C, v těhotenství, při cukrovce, při poruchách výživy. Může vzniknout i jako vedlejší účinek některých léků (jako například Tetracyklin, Kortizon, …) a chemických výrobků (například Chlorid uhličitý). Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jejich počet stoupne nad 5 – 10% a tuk se přestává metabolizovat, začínají zdravotní problémy. Nadbytek tuku v játrech je spojován se vznikem zánětů a jizev. Toto stádium se později mění na fibrózu – mezi tukovými buňkami vzniknou fibrózní vlákna. A pokud se stav stále zhoršuje, může nastat až cirhóza jater. Ztučnění se netýká jen starších ročníků, stále častěji ho zažívají i lidé do 30 let. Známým spouštěčem je alkohol, ale významnou roli hraje i obezita (riziko se zvyšuje o 50%) a dlouhodobé nezdravé stravování. Rozvinout se může i u lidí, kteří mají cukrovku, problém s metabolizováním tuků nebo opakovaně překonaly hepatitidu. Ve velmi vzácných případech má na vzniku onemocnění podíl i genetika a těhotenství (ale to opravdu výjimečně).

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat. Často se odhalí v rámci podrobnějšího zdravotní prohlídky – ultrazvukovým vyšetřením nebo zvýšenými hodnotami jaterních enzymů v testech. V pokročilém stádiu se projeví trávicími obtížemi, nevolností, únavou. V těžkých případech se může vyskytnout zvětšení jater, zežloutnutím kůže a očního bělma. Bolestí v horním kvadrantu břicha, nevolností, zvracením.

Ostropestřec dokáže steatózní, i jinak zasažená játra, regenerovat, aby byla schopna nás chránit před škodlivými a toxickými látkami z potravy, filtrovat nasycené tuky, odbourávat alkohol, syntetické látky z léků a další látky, co se do těla dostanou přes trávicí trakt. Jeho detoxikační schopnosti byly ověřeny i při léčbě mononukleózy a při různých otravách.

Jeho méně známými účinky jsou, že dokáže podpořit regeneraci stěny cév, zmírnit projev a zhoršení varixů a metličkových žilek, pročistit žlučový měchýř a žlučové cesty a s tím i dvanácterník. Mohou jej užívat i pacienti při léčbě rakoviny i pacienti s poruchami krevního oběhu. Je vhodný také pro regulaci nízkého tlaku krve i pro lidi, co často trpí na migrény. Mimo jiné jej mohou užívat i lidé trpící astmatem i alergici pro zmírnění projevů alergických reakcí.

Doporučuji jej v dubnu pro celkovou detoxikaci organismu po zimním období.

Kromě panenského oleje z ostropestřce a tinktur si můžete zakoupit semena ostropestřce mariánského s moringou olejodárnou na v „ BYLINNÉ SMĚSI PRO DOBROU ČINNOST JATER A TRÁVÍCÍHO SYSTÉMU“ a udělat si z ní vynikající nálev. Stačí lžička směsi na 250 ml šálek. Směs zalejte horkou 80 °C vodou, ponechte louhovat 8-10 minut a přeceďte. Tento nálev doporučuji pít po doušcích buď nalačno po ránu, před obědem a i před spaním. Tento nálev je vhodné užívat nepřetržitě po dobu 2-3 týdnů cca 1-2 x denně, poté vynechat na cca 4-6 týdnů a případně kůru zopakovat. Játrům ulehčíte i tak, že upravíte i zvyklosti:

– Úprava životního stylu

– Omezení alkoholu, živočišných tuků, smažených jídel

– Pravidelný pohyb – ideálně i denně procházka kratší dobu, o víkendu i hodinu

– Vhodné další doplňky pro regeneraci jater – jablečný ocet po ránu do vody, večer před spaním také pro správnou detoxikaci

– Dostatek vitaminu C v přírodní formě – vitamin C pomáhá tvořit glutathion, který se uplatňuje v metabolismu tuků

– Složení stravy – středomořská kuchyně, ryby, celozrnné obiloviny, ovoce méně, více v maximální míře čerstvé zeleniny, nebo dušené či vařené v páře, vlašáky, olivový a řepkový olej, minimum červeného masa, žádné sladkosti

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je strom, který pochází z oblasti pod Himalájemi v Indii, Pákistánu, Bangladéši a Afghánistánu, ale v současnosti se Moringa rozšířila už i v tropech v Asii či Americe. Moringa je po právu popisována jako velice všestranná, užitečná rostlina s bohatým zastoupením živin, vitaminů a minerálních látek. I díky všestrannosti a bohatému zastoupení živin se Moringa označuje názvy jako „zázračný strom“ či „zelený diamant“. Proto se s ní můžete setkat nejen v gastronomii, lidovém léčitelství u původních obyvatel a objevitelů, v Ájurvédském léčitelství, ale i v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Přeji pohodový začátek podzimího období.

autor: Mgr. Ing. Markéta Rozinková
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/zazrak-zvany-ostropestrec.htm#ixzz5SwL68odl

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz