Linda Maletínská: Vánoce bez přejídání

134
Foto: Pixabay.com

Vánoce již klepou na dveře a s nimi se také blíží ochutnávání cukroví přátel, panák se sousedem, nadměrné porce bramborového salátu, smaženého kapra a ujídání chlebíčku na gauči při sledování pohádek. Že se v tom také vidíte? Zkuste to letos trochu jinak a předejděte zbytečnému přejídání o svátcích. Stačí vyzrát na všudypřítomné nástrahy a držet se malinko zkrátka. Džíny, které v lednu v pohodě dopnete, budou velkou odměnou za drobnou střídmost.

Vánoce mají být svátky klidu a pohody, ale každý to známe. Běhání, zařizování, úklid, oběhnout všechny dětské besídky, vánoční večírky a v mezičasech hon za dárky a upéct několik druhů cukroví, aby to dobře vypadalo, že ano. Jaké jsou hlavní nástrahy vánočního „obžerství“? A co udělat jinak, abychom v lednu nemuseli do práce v teplákách?

Cukroví

Ano, je to naše tradice, ale pokud ho budeme jíst od rána do večera, neprospěje nám to. Jděte na to chytře – dopřejte si ho, ale opravdu s mírou. Pokud navíc upečete zdravější varianty z celozrnné mouky (vláknina) s menším množstvím cukru, bude to jen k dobru. Nejhorší jsou krémem plněné kreace, které mají nejen nadmíru cukrů, ale i tuků….

Alkohol

Tu babiččin vaječňáček, tu panák se sousedem – když jsou ty Vánoce, že jo. K obědu sklenku vínka (Vánoce jsou přece jednou za rok) a na večer na trhu přeslazený svařák nebo raději dva (do druhé nohy). Nemluvě o množství vánočních večírků, kde se často kombinuje ledacos…. Divili byste se, kolik do sebe s těmito opojnými lahůdkami dostaneme kalorií. Myslete na to, než si (zase) ťuknete na zdraví.

Pohyb

Co si budeme povídat, Vánoce jsou hodně o lenošení. Pokud k jedinému sportu patří tzv. „gaučing“, pak se nelze divit, že jsme po Vánocích poněkud „nařachanější“ a oblečení nám je na knap. Proložte klasický odpočinek také tím aktivním. Vyrazte s dětmi na procházku, brusle, běžky, běžte si zaplavat – prostě se hýbejte. Krásně se osvěžíte a ještě vychodíte pár těch lineckých koleček, které ve vás omylem zahučely.

Tak co, že to není tak hrozné? Nejde o to se něčeho vzdát, ale tu to lehce poupravit, a tu mírně zbrzdit. Ono Vánoce jsou skutečně jednou za rok a tak bychom si je prostě měli užít. Ale myslete i na své slinivky, žaludky, střeva a také na ty džíny.

Tak šťastné a veselé!

Autor: Linda Maletínská
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vanoce-bez-prejidani.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk