Lepší než očkování: vědci objevili věc, která do 24 hodin zabije 100 procent chřipkových virů

353
Foto: Pixabay

Věděli jste, že existuje mnohem lepší způsob, jak předejít chřipce, než je očkování? Kromě toho dokáže zmírňovat astma, suchý kašel, alergie či chrápání.

Také léčí suchou pokožku a omlazuje pokojové rostliny. A to vše bez jakýchkoliv rizik nebo vedlejších účinků!

A co to je? Mluvíme o obyčejné vlhkosti vzduchu.

Nyní je sice jen začátek léta, avšak toto je právě období, kdy je nejlepší začít dělat přípravy na zimu. Ono se to nezdá, ale za 3-4 měsíce začne být téma chřipky opět aktuální, tak proč se předem nepřipravit?

Proč je vlhkost vzduchu tak důležitá

Zatímco mnozí z nás jsou posedlí udržováním určité teploty vzduchu v našich domovech a kancelářích, jen málokteří z nás se zamýšlejí nad dalším důležitým aspektem regulace kvality vzduchu – vlhkostí.

Když klimatizace odebírá ze vzduchu teplo, zároveň odstraňuje vlhkost, následkem čehož se vzduch v interiéru, dokud nebydlíte ve velmi vlhkém prostředí, může stát nepřirozeně suchý, a to i v létě.

V zimě je to ještě horší, protože studený vzduch je suchý a většina ohřívačů ho dělá ještě sušší.

Když se totiž vzduch zahřeje, klesne jeho relativní vlhkost. A tak venku může být příjemná 60% vlhkost při nulové teplotě vzduchu, avšak uvnitř tentýž vzduch při 25 stupních Celsia už může mít jen 30-35% vlhkost, což je velmi málo.

Co zjistili vědci

Výzkumníci přicházejí na to, že toto může být důvod, proč je chřipková sezóna právě v zimě.

Několik studií v posledních letech zjistilo, že zvýšení vlhkosti v domácnosti nad 43 % (ideální je 50 %) okamžitě zabíjí chřipkový virus.

Ve studii z roku 2013 vědci použili simulátor kašle na vyslání vířícího chřipkového viru do ovzduší a měřili, jak dlouho přežije při různých úrovních vlhkosti.

Při úrovních vlhkosti menších než 23 % zůstávalo o hodinu později životaschopných až 77 % viru.

Při úrovních vlhkosti nad 43 % zůstávalo po hodině životaschopných pouze 14 % viru.

O 23 hodin později bylo ve vlhkém vzduchu mrtvých celých 100 % viru, zatímco v suchých podmínkách stále přežívalo 60 % viru, jak zjistila studie z roku 2009.

„Až donedávna byli vědci zmateni, proč některé části světa mají tak silnou zimní chřipkovou sezónu, zatímco v teplejších měsících nevykazují téměř žádnou aktivitu,“ uvádí CNN.

Nyní odpověď již známe: Není to chlad, který nás dělá nemocné, ale suchý vzduch.

Uvádíme dalších 7 důvodů ke zvýšení vlhkosti vzduchu:

1. Astma

Studie z roku 2016 zjistila, že učitelé ve třídách s nízkou vlhkostí vzduchu měli zvýšené riziko příznaků alergie a astmatu.

Autoři studie uvádějí, že „školy mají často problém udržet v interiéru relativní vlhkost v optimálním rozmezí (40-60 %) pro snížení alergenů a dráždivých látek“.

2. Kašel

Podle Medical News Today vlhkost vzduchu kolem 50 % dokáže omezit „suchý dráždivý kašel“.

„Přidání vlhkosti do vzduchu umí do dýchacích cest dostat více vlhkosti, takže kašel nemusí být tak dráždivý. Produktivní kašel uvolňuje zastavený nebo lepkavý hlen.“

3. Chrápání

Zvýšení vlhkosti vzduchu může zmírňovat i chrápání.

„Při suchém vzduchu je u člověka menší pravděpodobnost dostatečného ´promazání´ dýchacích cest, což může zhoršovat chrápání.“

4. Syndrom nemocných budov

Studie z roku 1994 zjistila, že zvýšená vlhkost vzduchu může pomáhat při symptomech „syndromu nemocných budov“, mezi které patří bolest hlavy, očí, nosu, dráždění v krku, únava, závrať či žaludeční nevolnost.

Tyto příznaky jsou považovány za důsledek vyčerpanosti, aerosolů, mikroorganismů a těkavých organických složek cirkulujících v recyklovaném vzduchu.

Zvýšení vlhkosti vzduchu v nemocnicích na 40-50 % významně snížilo pocit suchosti, nepříjemné symptomy dýchacích cest a jevy statické elektřiny.

5. Suchá kůže a vlasy

Používání zvlhčovače vzduchu v zimním období může snižovat i výskyt suché, popraskané kůže, kadeření vlasů a popraskaných rtů.

6. Pokojové rostliny a nábytek

Udržování vlhkého vzduchu v místnosti ocení i vaše pokojové rostliny, dřevěné podlahy a nábytek.

Vlhkost pomáhá pokojovým rostlinám být plné života a dřevěným podlahám uchovat si delší životnost.

7. Šetří peníze za topení

Vlhkost pomáhá udržet ve vzduchu teplo, což znamená, že váš ohřívač nemusí tak velmi topit a vy ušetříte na účtech za vytápění.

Můžete také rozložit po domě hrnce s vodou, dát je na sporák, nechat je u zdroje tepla nebo nechat trochu vody ve vaně. Moc dobře zvlhčují vzduj mokré froté ručníky rozložené na vlažných radiátorech.

Pokud chcete, můžete si koupit elektrický zvlhčovat vzduchu, který se dá sehnat v téměř každém obchodě s domácími spotřebiči.

Také je dobré si pořídit digitální přístroj pro měření vlhkosti vzduchu, abyste měli přehled, jak je na tom váš domov či pracoviště.

Zdroj: https://returntonow.net/2019/02/19/study-humidifiers-kill-100-percent-of-airborne-flu-viruses-within-24-hours/
Zpracoval: https://www.vylectese.cz/lepsi-nez-ockovani-vedci-objevili-vec-ktera-do-24-hodin-zabije-100-chripkovych-viru/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz