Keltský svátek Lammas, Lughnasadh, Dožínky

293
Foto: Pixabay.com

Léto v plném proudu, pálící slunce i hřmění bouřek, vrchol světlé poloviny roku. V tomto energií nabitém období přichází čas oslavit síly života v podobě plodů země a naší práce. Konec července a počátek srpna patří v mnoha tradicích svátkům prvních žní, sklizně a hojnosti – můžeme je znát pod jmény Lammas, Lughnasadh, Dožínky. Tyto letní svátky patří vegetačním božstvům – Bohům a Bohyním země, slunce, úrody, plodnosti a všeobecné hojnosti.

Díky popularitě Keltů mnoho z nás minimálně slyšelo o svátku Lughnasadh, během kterého probíhá i množství festivalů keltské kultury, svátku zasvěceném bohu Lughovi. Keltové Lugha uctívali nejen jako patrona úrody a žní, ale i mistra devatera umění (tesař, zedník, kovář, zlatník, harfeník, básník, druid, ranhojič a válečník), nositele meče světla a slunečního kopí.

Keltský svátek Lughnasadh, zasvěcený slunečnímu bohu Lughovi, je dalším z velkých čarodějnických sabatů. Souvisí se slavnostmi dožínek, s první velkou sklizní v roce.

Předcházející svátek letního slunovratu se nesl ve znamení ohně a milostné magie, tento s sebou nese energii oslavy a prosperity.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují dožínky.

Lammas představuje polovinu cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností.

Datum: 31. července nebo 1. srpna, později v neděli nejbližší tomuto datu slaví se přibližně na půl cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností.

Jména svátku: Lammas („svátek chlebu“), Lughnasadh („Lughovo shromáždění“), dožínky
Božstva: Lugh (keltský), Fortuna (římská), Demeter, Ceres
Symboly: kukuřice, obilí, roh hojnosti sezónní květy a byliny
Starobylý keltský svátek

Lughnasadh je zmiňován v nejstarší irské literatuře. O tomto svátku se pořádaly soutěže a hry k poctě bohů velká shromáždění, zásnuby a trhy. Stejně jako o předchozích svátcích se lidé vypravoval k posvátným pramenům. Při rituálech se obětoval býk, tanec a první obilí. Slavnosti se konaly na vrcholech kopců, kam dodnes v keltských zemích lidé pořádají poutě.

Obeť prvního obilí připomíná temnější stránku tohoto sabatu, kterým je obětování „obilného krále“, často ve formě panáčka. Obilí je podetnuto, semleto a upečeno, aby vznikl chléb. Lammas je tedy také svátkem transformace.

Rozjímejte chvíli v letním horku, a přemýšlejte o podzimních měsících, které nás čekají. O tomto svátku je čas začít sklízet co jsme zaseli během posledních měsíců. Je čas uvědomit si, že jasné letní dny začnou brzy ubývat.

Tipy na rituál

– Nyní je ideální čas na magii prosperity, přípravu na podzimní sezonu, nové podnikání, zaměstnání atd. Použijte papíry a svíce v barvách zlaté, která se odráží nyní v přírodě.
– K létu patří také magie medu. Med spojuje panenky dvou rozhádaných milenců, které se připoutají k sobě v lidové magii.
– Stále je příhodný čas na výrobu a zasvěcení šamanského váčku s bylinami které každá přinášejí svému nositeli vlastní dar.
– Pokud pracujete s kartami, vězte že tomuto svátku se přiřazují, Spravedlnost a Štěstěna.

Aktivity na dožínky

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

– Podnikněte výlet, rozdělejte oheň.
– Vyrobte si vlastní „roh hojnosti“, zvaný cornucopia, a dejte do něj slunečnice a obilí.
– Upečte společně chleba. Tento zvyk spojuje lidi, kteří společně chleba pečou.Upečte si domácí chléb (chutného výsledku dosáhnete i s obyčejnou troubou).
– Vystavte doma plody země na pěkném místě. Vypravte se na ovocné trhy.
– Vyrobte si vlastní kukuřičnou panenku.
– Udělejte si s přáteli piknik a podělte se o sezónní jídlo.

Zdroj: http://energieazdravi.cz/keltsky-svatek-lammas-lughnasadh-dozinky/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz