Jiří Hamerský: Všechno je přechodné, všechno pomine. Brzy může být lépe

294
Foto: Pixabay.com

Když jsem se kdysi jako psycholog pacientek v léčebně ptával, kolik z nich bylo někdy v životě na úplném dně, zvedly se obvykle všechny ruce. I já jsem zažil situace, kdy už to horší snad být nemohlo. V tom jsem občas spatřoval úlevu: „Je to tak strašné, že cokoliv se od teď stane, bude už jenom lepší!“ Pokud vaše trápení trvá už delší dobu, vězte, že všechno je jenom dočasné.

Ano, tohle je velmi oblíbená myšlenka Esther a Jerry Hicks: „Všechno je jenom dočasné.“

To, co nás táhne ke dnu, je naopak víra, že ze situace není východiska, že je to navěky a trvalé.

I tohle pomine…

V jedné variantě známého indického příběhu vystupuje moudrý, starý Mistr, ke kterému přichází plačící žena. Mistr má pro ni jedinou větu: „I tohle pomine…“ Pak se osud nečekaně obrátí a žena je v nepřiměřené euforii. Mistr má pro ni opět jedinou větu: „I tohle pomine…“ Když se však poté pomyslná mračna ženina života znovu zatáhnou, tak už žena sama ví. „I tohle pomine…“

Ve městě, ze kterého pocházím, máme chorál, ve kterém se zpívá „Cesta zpátky na výsluní bývá mnohdy zdlouhavá.“ Není důležité, jak dlouho cesta ke snu nebo ke zlepšení podmínek trvá. Důležité je, že se tak nakonec stane. Důležité je nikdy nepřestat ve splnění svého snu doufat. Protože:

Současná situace je jenom přechodná. Změní se!

To je zákon.

Jedna z myšlenek, které mě životě nejvíce oslovily, je od dnes už jednou zmiňovaných Esther a Jerry Hicks. Ti v knize Peníze a zákon přitažlivosti píší: „Lidé považují realitu svého života za důležitou. A my chceme, abyste si uvědomili, že je pouze dočasným ukazatelem“ (Hicks, 2009: 245). Vysvětlují to na polopatickém příkladu, že když jedete autem k benzínové pumpě a vaše nádrž je skoro prázdná, tak taky víte, že je to jenom dočasné. Nehroutíte se z toho, že máte prázdnou nádrž, neopíráte si ruce o volant a nevzlykáte, ani se zděšeně nedíváte na ukazatel paliva. Prostě pak jenom natankujete.

Náš život je někdy jako benzínová nádrž. Někdy je plná a někdy prázdná.

A když je zrovna prázdná, tak no a co?

Už brzy může být zase plná.

autor: Mgr. Jiří Hamerský
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vsechno-je-prechodne-vsechno-pomine-brzy-muze-byt-lepe.htm#ixzz4fcm9rmFx

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk