Ilona Kudláčková: Silná imunita – nejlepší výzbroj (nejen) proti koronaviru

158
Foto: Pixabay.com

Na scénu nám naskočil virus, u kterého nevíme, do jaké míry se bát. Důležitá je obezřetnost a zodpovědnost, ne panika. Pojďme přesměrovat strach na konkrétní opatření, na to jak se účinně bránit.

Pokud má jedinec silnou imunitu, tělo je vyzbrojeno tím nejlepším arzenálem a dokáže účinně zabojovat i se situací, kdy se setká i s přímou nákazou. Imunitní systém dokáže hlídat tzv. mírový stav v našem těle tak, že nepřátelské buňky nemohou rozvinout svoji činnost. Zasahuje, pokud je v těle něco nesprávně a eliminuje všechno co je pro naše tělo nepřátelské – právě on zahajuje pohotovou ochranu našeho zdraví. Pojďme se podívat jak tohoto našeho spojence posílit a jak mu pomoci, aby byl v té nejlepší kondici.

Velice důležitý je spánek. Při spánku regenerujeme, tělo se čistí, odpočívá – prostě nabírá sil. Měli bychom si vytvořit dobré podmínky pro kvalitní spánek, tzn. spát ve zcela zatemnělé místnosti (mohou posloužit tzv. blackout závěsy, které jsou vyrobeny z třívrstvé látky s vetkanou černou vrstvou tudíž nepropouštějí žádné světlo). Jen ve tmě se nám hladce tvoři hormon melatonin. Dále – vypneme veškerou elektroniku – TV, digitální budíky, vypneme telefon. Elektromagnetický smog ruší náš spánek na podvědomé úrovni. Snažíme se chodit spát ve stejnou dobu, tělo si tak snáze vytvoří návyk a lépe se připraví . Minimálně bychom měli spát 7-8h. Alkohol před spaním sice způsobí rychlé usnutí ale spánek není kvalitní a hluboký, budíme se. Dejme si před spaním raději meduňkový nebo třezalkový čaj nebo čaj z mučenky (pro pocuchané nervy).

Omezme stres. Nyní je to velmi důležité. Stres velice oslabuje náš imunitní systém a podle WHO stojí až za 95% všech onemocnění. Pomoci nám může zvýšený přísun hořčíku a vitamínů B. Z bylin je vhodný šišák bajkalský nebo např. rozchodnice růžová. Mějme na paměti, že mysl je mocná čarodějka, proto dbejme na pozitivní nastavení mysli teď víc než kdy jindy.

Pitný režim – vysušené sliznice ( ty jsou vstupní branou nákazy) jsou náchylnější k infekci, i proto je nyní tak důležité pravidelně pít. Co? Nejlépe čistou vodu, pravidelně v menších dávkách během celého dne. Dobrým typem je si dát vodu do karafy (nebo si postavit na stůl lahev) a popíjet. Je to dobrá pomůcka na to, že vidíme kolik jsme vypili. A kolik? Počítá se přibližně 30ml/kg váhy těla. Při sportu, tělesné námaze a vyšších teplotách množství navýšíme.

Výživa – které vitamíny pomáhají odrazit virové infekce?

Vitamín A

Podporuje odolnost sliznic a brání vstřebání a průniku virů

Zdroje: oranžová, žlutá a tmavozelená zelenina a ovoce

Papriky, zelené natě, špenát, kapusta, růžičková kapusta, rajčata

Játra – mají mnoho vitamínu A (není vhodné pro těhotné ženy!)

Vit. A je rozpustný v tucích, proto nesmíme zapomenout zakápnout zeleninu olejem či přikousnout chléb s máslem, mrkev podusit na másle či oleji atp., aby se vitamín rozpustil.

Vitamín B6

Důležitý pro normální funkce bílých krvinek (ty bojují proti infekci)

Ořechy, zejména pistácie

Slunečnicová semínka, sezam

Avokádo

Celozrnné obilniny

Cizrna

Možno koupit doplněk vit. B komplex v tabletách, není rozpustný v tucích a k předávkování nemůže dojít (přebytky se vyloučí močí).

Vitamín C

Podporuje funkci T lymfocytů (ty jsou v první obranné linii)

Vhodný jíst s každým denním jídlem, ne jednorázově 1 velkou dávku, spíše vícekrát za den

Nejvíce ho mají papriky, citrusy, šípky, brokolice, brambory vařené ve slupce, syrové zelí, petržel nať

Doporučuje se sníst s každým denním jídlem kousek zeleniny či ovoce bohaté na vit. C

Možno dokoupit v době epidemie doplněk v lékárně, užít 200-500mg pokud nemůžeme užívat přirozené zdroje vit. C

Vitamín D

Přímý významný účinek na imunitu, zabraňuje, aby se vir množil

V létě slunce, nyní není možné pokrýt jeho hladinu pobytem venku a jídlem, v zimním období se doporučuje doplněk stravy z lékárny

Zinek

Brání také proniknutí viru a jeho množení

Obilniny, luštěniny, hořká čokoláda, nejvíce dýňová semínka

Když už infekce propukne, užívat doplněk stravy z lékárny např. zinkové cucací pastilky

Probiotika

Pokud máme dobře osídlené sliznice, což právě dělají probiotika, nemají viry takovou šanci proniknout, sliznice lépe odolávají

Kysané mléčné výrobky denně – kefír, Kyška, bílý jogurt s BB12 – podržet chvíli v ústech, převalovat

Kvašená zelenina (kysané zelí, kimči atd)

Doplněk z lékárny

Betaglukany

Podporují fagocytózu (schopnost bílých krvinek „sežrat“, uklidit, rozputit viry)

Rýže natural

Hlíva ústřičná

Ovesné vločky – denně půl šálku

Zařazujme nejvíce co nejvíce do svého jídelníčku česnek, cibuli a zázvor. K pití je vhodný čaj z bezu černého, má antivirové činky.

A na závěr Tip na snídani, která bude mít v sobě zde většinu doporučovaných látek a vitamínů:

Ovesná vitamínová kaše s šípkovým čajem

4 polévkové lžíce ovesných vloček (betaglukany, vit.B) zalijeme kefírem, kyškou nebo bílým jogurtem (probotika), přidáme lžíci dýňových semínek (zinek), slunečnicová semínka (vit.B6), strouhanou mrkev (vit.A), lžíce kvalitního oleje ( lněný nám skvěle doplní omega 3).

Můžeme dosladit medem a přidat sušený dřišťál (prodejny zdravé výživy, obsahuje vysoké množství vitamínu C), podle nálady můžeme denně obměňovat ořechy (vlašské, lískové, mandle). Velmi doporučuji para ořechy, v počtu 2 kusů denně nám pokryjí doporučené denní množství selenu.

Šípkový čaj

Šípky nevařte, zničíte tím množství vitamínu C, pojďme si připravit lahodný vitamínem C nabitý šípkový macerát:

1 pol. Lžíci šípků zalijeme studenou vodou a přes necháme vyluhovat při pokojové teplotě. Před použitím můžeme mírně ohřát, nevařit. Tento způsob uchová nejvíce vitamínů vitamínu C.

Autor: Ilona Kudláčková, akreditovaný výživový poradce
Zdroj: www.nutriporadenstvi.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk