Na scénu nám naskočil virus, u kterého nevíme, do jaké míry se bát. Důležitá je obezřetnost a zodpovědnost, ne panika. Pojďme přesměrovat strach na konkrétní opatření, na to jak se účinně bránit.
Pokud má jedinec silnou imunitu, tělo je vyzbrojeno tím nejlepším arzenálem a dokáže účinně zabojovat i se situací, kdy se setká i s přímou nákazou. Imunitní systém dokáže hlídat tzv. mírový stav v našem těle tak, že nepřátelské buňky nemohou rozvinout svoji činnost. Zasahuje, pokud je v těle něco nesprávně a eliminuje všechno co je pro naše tělo nepřátelské – právě on zahajuje pohotovou ochranu našeho zdraví. Pojďme se podívat jak tohoto našeho spojence posílit a jak mu pomoci, aby byl v té nejlepší kondici.
Velice důležitý je spánek. Při spánku regenerujeme, tělo se čistí, odpočívá – prostě nabírá sil. Měli bychom si vytvořit dobré podmínky pro kvalitní spánek, tzn. spát ve zcela zatemnělé místnosti (mohou posloužit tzv. blackout závěsy, které jsou vyrobeny z třívrstvé látky s vetkanou černou vrstvou tudíž nepropouštějí žádné světlo). Jen ve tmě se nám hladce tvoři hormon melatonin. Dále – vypneme veškerou elektroniku – TV, digitální budíky, vypneme telefon. Elektromagnetický smog ruší náš spánek na podvědomé úrovni. Snažíme se chodit spát ve stejnou dobu, tělo si tak snáze vytvoří návyk a lépe se připraví . Minimálně bychom měli spát 7-8h. Alkohol před spaním sice způsobí rychlé usnutí ale spánek není kvalitní a hluboký, budíme se. Dejme si před spaním raději meduňkový nebo třezalkový čaj nebo čaj z mučenky (pro pocuchané nervy).
Omezme stres. Nyní je to velmi důležité. Stres velice oslabuje náš imunitní systém a podle WHO stojí až za 95% všech onemocnění. Pomoci nám může zvýšený přísun hořčíku a vitamínů B. Z bylin je vhodný šišák bajkalský nebo např. rozchodnice růžová. Mějme na paměti, že mysl je mocná čarodějka, proto dbejme na pozitivní nastavení mysli teď víc než kdy jindy.
Pitný režim – vysušené sliznice ( ty jsou vstupní branou nákazy) jsou náchylnější k infekci, i proto je nyní tak důležité pravidelně pít. Co? Nejlépe čistou vodu, pravidelně v menších dávkách během celého dne. Dobrým typem je si dát vodu do karafy (nebo si postavit na stůl lahev) a popíjet. Je to dobrá pomůcka na to, že vidíme kolik jsme vypili. A kolik? Počítá se přibližně 30ml/kg váhy těla. Při sportu, tělesné námaze a vyšších teplotách množství navýšíme.
Výživa – které vitamíny pomáhají odrazit virové infekce?
Vitamín A
Podporuje odolnost sliznic a brání vstřebání a průniku virů
Zdroje: oranžová, žlutá a tmavozelená zelenina a ovoce
Papriky, zelené natě, špenát, kapusta, růžičková kapusta, rajčata
Játra – mají mnoho vitamínu A (není vhodné pro těhotné ženy!)
Vit. A je rozpustný v tucích, proto nesmíme zapomenout zakápnout zeleninu olejem či přikousnout chléb s máslem, mrkev podusit na másle či oleji atp., aby se vitamín rozpustil.
Vitamín B6
Důležitý pro normální funkce bílých krvinek (ty bojují proti infekci)
Ořechy, zejména pistácie
Slunečnicová semínka, sezam
Avokádo
Celozrnné obilniny
Cizrna
Možno koupit doplněk vit. B komplex v tabletách, není rozpustný v tucích a k předávkování nemůže dojít (přebytky se vyloučí močí).
Vitamín C
Podporuje funkci T lymfocytů (ty jsou v první obranné linii)
Vhodný jíst s každým denním jídlem, ne jednorázově 1 velkou dávku, spíše vícekrát za den
Nejvíce ho mají papriky, citrusy, šípky, brokolice, brambory vařené ve slupce, syrové zelí, petržel nať
Doporučuje se sníst s každým denním jídlem kousek zeleniny či ovoce bohaté na vit. C
Možno dokoupit v době epidemie doplněk v lékárně, užít 200-500mg pokud nemůžeme užívat přirozené zdroje vit. C
Vitamín D
Přímý významný účinek na imunitu, zabraňuje, aby se vir množil
V létě slunce, nyní není možné pokrýt jeho hladinu pobytem venku a jídlem, v zimním období se doporučuje doplněk stravy z lékárny
Zinek
Brání také proniknutí viru a jeho množení
Obilniny, luštěniny, hořká čokoláda, nejvíce dýňová semínka
Když už infekce propukne, užívat doplněk stravy z lékárny např. zinkové cucací pastilky
Probiotika
Pokud máme dobře osídlené sliznice, což právě dělají probiotika, nemají viry takovou šanci proniknout, sliznice lépe odolávají
Kysané mléčné výrobky denně – kefír, Kyška, bílý jogurt s BB12 – podržet chvíli v ústech, převalovat
Kvašená zelenina (kysané zelí, kimči atd)
Doplněk z lékárny
Betaglukany
Podporují fagocytózu (schopnost bílých krvinek „sežrat“, uklidit, rozputit viry)
Rýže natural
Hlíva ústřičná
Ovesné vločky – denně půl šálku
Zařazujme nejvíce co nejvíce do svého jídelníčku česnek, cibuli a zázvor. K pití je vhodný čaj z bezu černého, má antivirové činky.
A na závěr Tip na snídani, která bude mít v sobě zde většinu doporučovaných látek a vitamínů:
Ovesná vitamínová kaše s šípkovým čajem
4 polévkové lžíce ovesných vloček (betaglukany, vit.B) zalijeme kefírem, kyškou nebo bílým jogurtem (probotika), přidáme lžíci dýňových semínek (zinek), slunečnicová semínka (vit.B6), strouhanou mrkev (vit.A), lžíce kvalitního oleje ( lněný nám skvěle doplní omega 3).
Můžeme dosladit medem a přidat sušený dřišťál (prodejny zdravé výživy, obsahuje vysoké množství vitamínu C), podle nálady můžeme denně obměňovat ořechy (vlašské, lískové, mandle). Velmi doporučuji para ořechy, v počtu 2 kusů denně nám pokryjí doporučené denní množství selenu.
Šípkový čaj
Šípky nevařte, zničíte tím množství vitamínu C, pojďme si připravit lahodný vitamínem C nabitý šípkový macerát:
1 pol. Lžíci šípků zalijeme studenou vodou a přes necháme vyluhovat při pokojové teplotě. Před použitím můžeme mírně ohřát, nevařit. Tento způsob uchová nejvíce vitamínů vitamínu C.
Autor: Ilona Kudláčková, akreditovaný výživový poradce
Zdroj: www.nutriporadenstvi.cz
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk