Blíží se nejdelší úplné zatmění Měsíce tohoto století

480
Foto: Pixabay.com

Už 27. července se můžeme těšit na neobvyklé vesmírné divadlo. … Čeká nás totiž nejdelší zatmění měsíce v našem 21. století. Bude trvat po dobu 1 hodiny a 43 minut.

Nejdelší zatmění měsíce 21. století se uskuteční v polovině prázdnin, kdy bude stín Země zcela pokrývat měsíc. Pro Českou Republiku bude tento jev viditelný kolem půl deváté večer a přetrvá do čtvrt na jedenáct. Bude to krásná podívaná, kromě zatmění, bude Měsíc odrážet sluneční paprsky, takže budeme moci pozorovat jak zatmění tak úkaz zvaný Krvavý Měsíc.

V minulém století bylo úplné zatmění Měsíce viditelné jen čtyřikrát. Ale pouze tři data soupeří o první místo, co se délky zatmění týče. A to: 16. červenec 1935, zatmění trvalo 101 minut, 6. červenec 1982, zatmění trvalo 107 minut, opět 16. červenec ale roku 2000, zatmění trvalo také 107 minut jak uvádí Space.com. Vzhledem k ročníkům, kdy bylo možné toto zatmění vidět, je následující úkaz zatím nejdelším v tomto století.

Jak již informoval IFLScience, ne každý bude mít možnost zatmění sledovat a ti, kteří tuto možnost mají budou svědky doslova kouzelného jevu. Ve svých diářích si 27. červenec mohou označit lide žijící v Severní a Jižní Americe, Africe, na Středním Východě, Indii, Austrálii a lidé žijící v některých oblastech Evropy, k nim patří i Česká Republika. V roce 2018 se objeví tři zatmění Slunce a dvě zatmění Měsíce, ale v Česku můžeme pozorovat pouze červencové zatmění.

Celkové zatmění Měsíce nastane, když Měsíc prochází stínem Země, ten nazýváme umbra. Velikost stínu je závislé na poloze Měsíce, Země a Slunce, které během tohoto jevu budou v jedné rovině. V podstatě je to jako zatmění Slunce, s rozdílem, že tentokrát je to naše planeta, která zatemní Slunce, a protože je Země mnohem větší než Měsíc, tak bude zcela zahalen do stínu. Červencové zatmění bude obzvláště dlouhé, zejména proto, že Měsíc bude procházet středem umbry. Kdyby procházel jen jeho částí, nebo jen po straně stínu Země, bylo by zatmění znatelně kratší. Existuje samozřejmě více faktorů, které celý jev ovlivňují, například Země na své oběžné dráze také hraje důležitou roli.

V červenci dojde k tomu, že se Země bude nacházet v nejvzdálenějším bodě od Slunce, proto bude vrhat větší stín, a ve stejný moment bude Měsíc na nejvzdálenějším bodě oběžné dráhy kolem Země. Tato velice vzácná kombinace nám poskytne nádherný zážitek nejen v podobě úplného zatmění ale ukáže i Krvavý Měsíc.

Zdroj: http://morezprav.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk