Baví vás černý humor? Svědčí to o vaší vysoké inteligenci

773
Foto: Pixabay.com

Pokud vám připadá černý humor směšný, neznamená to, že jste špatní člověk. Spíš to jasně vypovídá o tom, že jste chytří.

Vejde muž do baru na střeše a usadí se vedle neznámého muže.

„Co piješ?“ zeptá se.

„Zázračné pivo,“ odpoví mu.

„Jaké to je?“

Muž se postaví a vrhne se střemhlav dolů z budovy. Celou ji obletí a vrátí se zpět s vítězoslavným úsměvem.

„To bylo úžasné!!! Můžu se napít?“ popadne sklenici, pivo převrátí do sebe, seskočí dolů a padá patnáct pater. Barman jen zakroutí hlavou a říká:

„Víš co, Supermane? Když máš vypito, jsi pořádná svině.“

Zkusme nepřemýšlet o tom, zda ten ubožák pád přežije (pokud vám to pomůže, představte si, že na zemi ho čekala trampolína). Zdál se vám tento vtip směšný? Zvrácený? Nebo obojí?

Co zjistily studie

Podle nejnovější studie, která byla publikována v časopise Cognitive Processing, může smysl pro černý humor nasvědčovat tomu, že máte vysoké IQ.

Psychologové se vcelku shodli v tom, že lidé, kteří se dokážou zabavit na černém humoru, mají vyšší IQ, bývají většinou méně agresivní a snáze potlačují negativní pocity než ti, kterým černý humor není vůbec pochuti.

(Černý humor ve výzkumu definovali jako „trpký humor, který s radostí prezentuje témata, jako jsou smrt, nemoc, znetvoření, handicap či válka, a tak vtipně zobrazuje tragické, úzkostné a morbidní situace“.)

Vědci se snažili zjistit, jaký je vztah mezi smyslem pro černý humor a inteligencí lidí. Otestovali proto 156 mužů, které vybrali náhodně. Účastníci výzkumu dostali za úkol ohodnotit dvanáct kreslených vtipů černého humoru z Černé knihy od německého ilustrátora kreslených vtipů Uliho Steina.

(Jeden z nich parafrázoval klasický vtip. Na obrázku byl nakreslený patolog, který strká ruku hluboko do útrob mrtvoly. Sestřička tuto situaci komentuje slovy: „S pitvou už skončil, nyní si hledá hodinky.“)

Účastníci měli uvést, zda každý vtip pochopili a zda byl podle nich směšný. Poté prošli několika základními IQ testy a v dotazníku odpovídali na otázky týkající se jejich nálady, agresivity a vzdělání.

Výsledky byly mimořádně jednoznačné: Účastníci, kteří vtipy černého humoru pochopili a také se při nich nasmáli, vykazovali vyšší IQ a menší agresivitu jako ti, jejichž černý humor velmi neoslovil.

Velice překvapivé bylo zjištění, že účastníci, kterých vtipy černého humoru téměř vůbec neoslovili, projevovali nejvyšší míru agresivity a nejhorší náladu ze všech účastníků.

Ponaučení pro vás

Když vezmete v úvahu všechny studie prokazující blahodárné účinky smíchu a úsměvu na naše zdraví, pak to dává smysl. Pokud nedokážete čelit negativitě s hravým optimismem, určitě se budete cítit hůř.

Jistě vás zajímá, jaká je tedy souvislost mezi černým humorem a inteligencí. Výzkumníci tvrdí, že na to, abyste zpracovali a pochopili černý humor je třeba vynaložit více úsilí než na pochopení vtipu typu otázka – odpověď.

Je to „komplexní proces, který vyžaduje kognitivní a emoční předpoklady na vysoké úrovni. Příjemce si musí umět udržet od obsahu „emocionální“ odstup, aby ho dokázal vnímat jako neškodný, a nikoliv nepřátelský či nevraživý.“

Kontrola nad svými emocemi odlišuje černý humor od takříkajíc slovních hraček.

Ty sice postaví vaše mozkové hemisféry proti sobě a budete si lámat hlavu nad tím, kolik významů může mít jedno slovo, ale obvykle od vás nevyžadují, abyste vystoupili ze své emoční komfortní zóny.

Tina Fey hezky definovala, v čem je černý humor jiný:

„Pokud chcete pobavit publikum, převléknete muže za starou dámu a postrčíte ho dolů po schodech. Pokud však chcete pobavit autory komedií, dolů po schodech postrčíte nepřevlečenou skutečnou starou dámu.“

Každý vtip, který je postaven na hře slov, vám zaměstná mozek. Černý humor si kromě „mozkového cvičení“ vyžaduje i kontrolu vlastních pocitů a emocí.

Pár příkladů černého humoru

Zapněte svůj mozek, ať pracuje na plné obrátky, a přečtěte si pár takových vtipů. Pokud se chcete jen otestovat, zda rozumíte černému humoru, níže uvádíme pár příkladů pro pobavení.

„Fráze jako Je mi to moc líto a Omlouvám se mají většinou stejný význam. Samozřejmě pokud to nemluvíte na pohřbu.“ – Demetri Martin

„Má to čtyři nohy a jednu ruku. Co to je? Spokojený pitbul.“

„Kočky mají devět životů. Proto jsou předurčeny k experimentování.“ – Jimmy Carr

„Teď mám na sobě vestu. Kdybyste mi odřízli obě ruce, byla by z ní skvělá bunda.“ – Mitch Hedberg

„Pokud neuspějete napoprvé, pak seskok s padákem skutečně není nic pro vás.“ – Steven Wright

Jeden žralok říká druhému: „Poslouchej, vždyť člověk je v podstatě hodný…“

Na cestě stopuje Smrt. Zastaví kolemjdoucí šofér a ptá se: „Kam to bude?“ Smrt odpovídá: „Ale, nejdu daleko, jen zde do té zatáčky…“

Horoskop na zítřejší den: Zítra vás budou všichni jenom chválit, budou vás na rukou nosit a zahrnovat květinami. Jóóó, pohřeb už je takový.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/bavi-vas-cerny-humor-svedci-to-o-vasi-vysoke-inteligenci/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk