Nemáš se líbat ve větru! Moc si olizuješ rty! Piješ málo piva! I Tahle lidová moudra pravděpodobně uslyšíte, pokud vaši tvář zdobí opar. Pravdou však je, že jejich kořeny jsou mnohem hlubší a jejich spouštěčem není ani tak vítr, jako spíš oslabená imunita nebo stres…
Opar, jinak také herpes, je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkově nebo přímým kontaktem. Nejrizikovější pro přenos je období těsně před vznikem typického výsevu drobných infekčních puchýřků a během jejich výsevu až do vyschnutí a vytvoření stroupků. Za opar je zodpovědný virus Herpes simplex, označovaný zkratkou HSV. Tento virus v sobě nosí drtivá většina z nás: u někoho je aktivní víc než dost, u jiného se nikdy neprojeví.
Herpes simplex virus má dvě větve:
– HSV 1 je nejběžnější a projevuje se typickými opary na rtech, nose nebo i v oku.
– HSV 2 vyvolává genitální opary, velice nepříjemné onemocnění, které se dlouho a obtížně řeší. Gravidní ženy musejí dávat pozor, a v případě, že výsevem oparů trpí v době porodu, musejí podstoupit císařský řez. Pro novorozence je tento virus extrémně nebezpečný.
– Do této skupiny virů spad ještě typ Varicella-zoster, který zodpovídá za pásový opar, nebo obávaný virus EBV, který je spouštěčem infekční mononukleózy.
Když je to poprvé…
… většinou se cítíme celkově schvácení. Mohou se objevit příznaky podobné chřipce, a to včetně teploty, zduření uzlin a bolesti v krku. Poté, co se virus v organismu usídlí, může se jeho aktivita spustit prakticky kdykoli. Nejčastěji však v těchto situacích:
– při oslabené imunitě,
– při nebo po stresové situaci,
– po úrazu nebo operaci,
– při dlouhodobém vyčerpání,
– po nadměrném slunění,
– při menstruaci.
Kdy se ho bát
Opar je nepříjemné a bolestivé onemocnění a s jeho vyhojováním je třeba počítat po dobu zhruba sedmi až deseti dnů. Na rtu nebo v nose většinou žádnou větší neplechu nenadělá. Riziková je však oblast oka – opar může propuknout přímo na rohovce a v tom případě je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc a předejít tak závažným důsledkům, jako jsou nenapravitelné poruchy zraku.
Rizikovou skupinou jsou novorozenci a kojenci, pro něž představuje Herpes simplex virus opravdu velkou zátěž. Pokud trpíte oparem, k miminku se raději nepřibližujte, případně použijte roušku a nezapomeňte si důkladně umývat ruce. Výhodu mají kojící matky, které opary trpí. Prostřednictvím mateřského mléka svým dětem předávají současně také protilátky a děti jsou tak z velké části chráněny. I přesto je však dobré mít se na pozoru a v době výsevu oparu miminko nepusinkovat a nedotýkat se ho příliš v oblasti obličeje.
Zbavte se ho přírodní cestou
Přírodní i klasická léčba oparu trvá zhruba týden až dva týdny. Obecně platí pravidlo: utužovat tělo i mysl, abychom ideálně s Herpes simplex virem nepřišli do kontaktu vůbec, případně abychom výsevy oparů eliminovali.
– Dopřávejte si dostatek spánku, který posiluje organismus.
– Upravte životosprávu: omezte cukr, bílou mouku, sladkosti, čokoládu a ořechy, a naopak si dopřávejte hodně přírodních antibiotik, tedy česnek, cibuli, zázvor.
– Pití piva, které jako prevenci vzniku oparů doporučovaly naše babičky, není tak úplně od věci. Obsahuje obrovské množství vitaminů skupiny B, potřebných k hojení oparů a sloužících jako prevence jejich vzniku. Nemusíte nutně pít každý den pivo, pořídit se dají i samotné pivovarské kvasnice.
– Překrojeným stroužkem česneku nebo cibule opar několikrát za den potírejte. Skvěle slouží také obklady z meduňkového odvaru, tea tree olejíček nebo poctivá propolisová tinktura, která pomůže opar rychleji vysušit i zahojit.
Rty s oparem i bez oparu nezapomeňte důkladně hydratovat, abyste předešli prasklinkám, které jsou ideálním místem k vypuknutí infekce. Nejlépe fungují gely a balzámy s aloe vera, měsíčkem lékařským nebo heřmánkem.
Opary a detoxikace
Všechny infekce mají dvě životně důležité potřeby: množit se a zapouzdřovat se v těle. Proto je dobré, aby vhodný detoxikační terapeut odhalil všechny zátěže v organismu a našel zdroje Herpes simplex viru. Může tak učinit například prostřednictvím speciálního bezbolestného měření na přístroji Salvia.
– Při výsevu oparu je obvykle ložisko viru přítomno v orgánovém okruhu sleziny, je proto nutné tuto oblast detoxikovat. Proč právě slezina? Ta totiž zodpovídá za stav sliznic a za produkci hlenu, také přímo ovlivňuje kvalitu protibakteriální a protivirové imunity. Jakmile je energie tohoto okruhu oslabena, začnou se v něm množit a usazovat toxiny. Herpes simplex virus není výjimkou.
Kromě detoxikace slezinného okruhu dostává prostor také detoxikace mozku a úprava emocionální hladiny. Opary trpí zejména lidé ustaraní, typičtí „slezinoví lidé“. Více o nich si můžete přečíst například v brožuře Detoxikace lidské mysli od Ing. Vladimíra Jelínka. Zde se dozvíte, jak je možné podle typických gest poznat, jaký orgánový okruh má člověk nejspíše zatížen.
autor: Mgr. Alena Polakovičová
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/zatocte-s-opary.htm#ixzz5NTFpjG2Z
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk