Alena Polakovičová: Jak a kudy k nám pronikají toxiny?

91
Foto: Pixabay.com

Detoxikace, to je slovo, jehož význam je více než zřejmý. Znamená očistu od toxinů. Víme, že toxiny jsou látky, které v organismu nemají co dělat. Přesto tam jsou. Kudy se tam nejčastěji dostávají? Jakými cestami a způsoby? Možná se budete divit…

Toxiny z jídla a pití

Člověk sní za svůj život neskutečné množství jídla a vypije nespočet litrů tekutin. Bylo by naivní domnívat se, že veškerá strava se vstřebá, zužitkuje nebo vyloučí ven. Určitá část potravy se v organismu postupně usazuje. Tělo ji buď nedokáže strávit, anebo je jí příliš. To se týká zejména potravin, které nadměrně zahleňují (mléko, bílá mouka, maso)) a potraviny příliš tučné. Tuky i hlen, které se v organismu a na sliznicích usazují, představují ideální prostředí pro usazení, zapouzdřování toxinů a infekcí. Těmto toxinům, vzniklým z nezpracované potravy, říkáme metabolity.

– Strava, zejména polotovary, fast foody a další, obsahuje také nadměrné množství dalších toxinů, zejména těžkých kovů, zbytků antibiotik i chemie používané v zemědělství. Také tyto látky spolu s konzumací těchto potravin dostáváme do organismu.

Životní prostředí

Plícemi vdechujeme vzduch, který obsahuje celou řadu toxických látek. A to se vůbec netýká pouze horníků nebo lidí pracujících například v dopravním průmyslu. Stačí se projít po městě, uvíznout na dálnici se staženým okýnkem, … Toxiny bohužel číhají všude a jejich množství stoupá spolu s tím, jak lidstvo znečišťuje životní prostředí. Tyto toxiny se přichytávají na sliznice dýchacích cest a odtud putují dál do organismu. Mívají na svědomí vleklé infekce i celou řadu chronických zdravotních potíží.

Cigarety a další nešvary

Toto téma snad ani nepotřebuje příliš rozvádět. O tom, že kouření škodí lidskému zdraví, a to nejen kuřáků samotných, ale také všech, kdo jsou nuceni kouř dýchat (pasivní kuřáci), není pochyb. Do této skupiny toxinů spadá také užívání drog a nadměrné pití alkoholu. Tady je třeba zdůraznit: je třeba se všemi těmito zlozvyky skončit. Aktivní kuřák může detoxikovat plicní okruh každý rok, a přesto jej nikdy nebude mít čistý. Zplodiny z cigaret i drog v organismu zůstávají řadu let.

Láska

Je to tak. Líbáním a pohlavním stykem si partneři předávají množství běžných a typických infekcí. Je proto více než žádoucí, aby se vzájemně dobře znali, důvěřovali si a věděli o svém zdravotním stavu. O věrnosti snad ani nemusíme mluvit, ta by měla být samozřejmá. Preventivně je také dobré jednou za čas detoxikovat okruh ledvin, a to u obou partnerů.

Hmyz a ti druzí

Podstatným zdrojem infekcí jsou klíšťata, přenášející virus boreliózy a encefalitidy, a dále také mouchy, komáři nebo ovádi. Ti mohou být zdrojem infekcí a přenašeči virů, bakterií i parazitů.

Zubní výplně

Nevěříte? Je to tak! Zubní výplně, zejména amalgámové, ale také kovy a jejich slitiny, jsou vysoce rizikové. V ústech je máme několik let, ne zřídkakdy i celý život. V dutině ústní tak neustále dochází k uvolňování velejemných částí těchto zubních materiálů i jejich oxidů. Spolu se slinami a potravou se pak dostávají hlouběji do organismu a usadí se většinou ve tkáni, která je nejvíce stresovaná. Toxiny z těžkých kovů o sobě roky nemusí dát vůbec znát, avšak mohou způsobit velice nepříjemné potíže: kožní problémy, poruchy imunity, roztržitost a další psychické potíže, hormonální výkyvy, problémy s plodností. Cílená detoxikace v tomto případě trvá obvykle v řádech několika měsíců.

Prenatální období

Na závěr jsme si ponechali oblast, která se zdá více než nepravděpodobná. Nicméně vliv matky na dítě v prenatálním období je nezpochybnitelný a obrovský! Proto je tak důležité věnovat se detoxikaci ještě před početím a (nejen) během těhotenství se držet zdravého životního stylu. Toxické zátěže, jimiž trpí matka, se mohou velice snadno přenést na dítě v děloze.

– S detoxikací je dobré začít minimálně šest měsíců, ideálně však rok před plánovaným početím.

– S detoxikací před početím úzce souvisí také detoxikace ledvinového okruhu. Stav ledvin zodpovídá za kvalitu a gynekologického ústrojí.

autor: Mgr. Alena Polakovičová
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jak-a-kudy-k-nam-pronikaji-toxiny.htm#ixzz5VrsRWQzz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz