5 prospěšných látek pro duši – kde je najít

161
Foto: Pixabay.com

Kvalitní strava je nutným předpokladem fyzického, ale i psychického zdraví. Kvalitní výživu totiž nepotřebují jen naše orgány, ale také naše duše. Některé potraviny přímo přispívají k produkci hormonů dobré nálady, potlačují tvorbu stresových hormonů, podporují mozkovou činnost nebo pomáhají tlumit projevy již prožívaného stresu. Kvalitní strava pro duši je zároveň úžasným pomocníkem v psychické detoxikaci a navrácení emoční harmonie.

Tryptofan uklidní náladovost

Esenciální aminokyselina tryptofan napomáhá přenášení nervových vzruchů a ovlivňuje reakce naší psychiky. Jinými slovy: udržuje naši náladu stabilní. Nedostatek tryptofanu se projevuje výkyvy nálad, ale také sklony k agresivitě, sklíčeností, negativismem a poruchami spánku. Bohatým zdrojem tryptofanu jsou: banán, ořechy, luštěniny, drůbeží maso a mléko.

Omega-3 nás zocelí

Omega-3 mastné kyseliny známe zejména v souvislosti s ochranou srdce a cév. Tyto vzácné nenasycené mastné kyseliny, obsažené v tučných rybách (tuňák, losos, makrela, sleď, sardinky) mají ještě další skvělou vlastnost. Posilují imunitu a organismus se pak lépe vyrovnává s nárazovým stresem!

Tryosin proti úzkosti

Tryosin je další veledůležitou aminokyselinou, která podporuje mozkovou činnost, udržuje naši mysl fit a v pozoru. Kromě jiného také dokáže předcházet úzkostným stavům, jelikož podporuje produkci hormonu štěstí endorfinu, hormonu štěstí a dobré nálady. Chcete-li tedy podpořit léčbu deprese nebo umocnit účinky duševní očisty, konzumujte pravidelně dýňová a sezamová semínka, avokádo, ryby, drůbež a kvalitní sóju bez GMO.

B-komplex pro pevnější nervy

Na cestě za duševní rovnováhou může výrazně pomoci také skupina vitaminů B. Dříve, než sáhnete po B-komplexu v tabletách, zaměřte se na vitaminy, které jsou běžně dostupné v potravinách. Vitaminy skupiny B posilují nervovou soustavu, zahánějí únavu a zlepšují náladu. Nejvíce jich najdete v droždí, ovesných vločkách, ořeších, brokolici, vejcích a listové zelenině.

Vitamin C: když už stres máme

Vitamin C v kombinaci s dostatečným přísunem hořčíku dokáže zázraky. Vitamin C utužuje imunitu a tlumí produkci stresových hormonů, hořčík pomáhá tlumit projevy stresu tím, že uvolňuje ztuhlé svaly, snižuje tlak, zabraňuje třesu a brnění končetin, křečím, únavě. Bohatým zdrojem vitaminu C jsou kromě šípku také brokolice, zelí, kedlubna, jahody, kiwi a citrusy. Hořčík najdeme v banánech, ořeších, semínkách, luštěninách, špenátu nebo rybách.

zdroj: www.ceff.info
více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/5-prospesnych-latek-pro-dusi-kde-je-najit.htm#ixzz4n4j74pWN

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk