V dobách, kdy jsme ještě nebydleli v našich moderních domech, jsme si stavěli příbytky, které byly v mnohem větší harmonii s okolní přírodou.
Jedna velká výhoda života v těchto přírodních přístřešcích byla, že jsme po celý den dýchali čerstvý vzduch.
Znečištění životního prostředí, které je zrcadlem života moderní společnosti, v kombinaci s tím, že žijeme v odloučenosti od přírody (alespoň po většinu času), vážně ohrožuje kvalitu vzduchu, který dýcháme.
Rostliny do sebe absorbují organické a anorganické chemické látky, které se nacházejí ve znečištěném vzduchu. Tyto chemické látky se v nich rozkládají na jednodušší sloučeniny, z nichž získávají energii.
Díky tomuto procesu, který probíhá v rostlinách, dýcháme čistý vzduch. Jediné, co se od nás vyžaduje, je postarat se o to, aby naše rostliny měly dostatek vláhy a slunečního světla, které potřebují ke svému přežití.
Prospěšné účinky pěstování pokojových rostlin dokazuje i velmi starý výzkum rostlin z roku 1772, který potvrdil, že rostliny mají schopnost pročistit vzduch v nevětrané místnosti.
Nevětraná místnost se vyznačuje nízkým obsahem kyslíku, který je často výsledkem například pálení svíček nebo chování domácích zvířat.
U rostlin byla navíc pozorována jejich schopnost pročistit vzduch, který dýchají astronauti pobývající na vesmírných stanicích, což v budoucnu jistě najde uplatnění i na plánovaných základnách na Měsíci či Marsu.
V jednom výzkumu, který trval šest měsíců, se porovnávala kvalita vzduchu ve dvou místnostech – jedna byla plná rostlin, v té druhé nebyly žádné rostliny.
Místnost, ve které nebyly rostliny, měla o 50 % vyšší obsah mikrobů a bakterií, které se přenášejí vzduchem. Další výhodou pěstování pokojových rostlin je, že přirozeně udržují vlhkost vzduchu, která je lékem na problémy s dutinami, astma či dokonce úzkost.
Dále si uvedeme některé z těch nejlepších rostlin, které udržují čistý vzduch v naší domácnosti.
1. Aloe vera
Kromě toho, že úžasným způsobem tlumí bolest pokožky spálené po slunci, aloe vera čistí vzduch tak, že v noci uvolňuje kyslík a pohlcuje oxid uhličitý.
Ze vzduchu dokáže absorbovat i benzen, který se často nachází jako chemická sloučenina v barvách či chemických čisticích prostředcích.
Aloe vera je nenáročná na pěstování – k životu jí stačí opravdu malé množství vody a slunečního světla.
2. Lopatkovec
Při pohledu na tuto nádhernou, vysokou lilii s bílými květy snadno zapomeneme, že se podílí na zlepšování našeho zdraví.
Podle výzkumů NASA tato květina dokonale odstraňuje ze vzduchu tři z nejběžněji vyskytujících se těkavých organických sloučenin (VOC) – formaldehyd, benzen a trichlorethylen. Lopatkovec také dokáže redukovat obsah toluenu a xylenu ve vzduchu.
Lopatkovec je pokojová květina, která je nenáročná na pěstování. Nepotřebuje mnoho světla – zcela mu postačuje umělé interiérové osvětlení a sluneční světlo pronikající přes sklo oken.
Lopatkovec nás dokonce upozorní i na to, kdy potřebuje trochu vláhy, a to tak, že mu trochu začnou opadávat listy. Tato rostlina je však i jedovatá, a proto ji umístěte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
3. Palma zlatoplodá (Areca Dypsis lutescens)
Vnější vrstva listů této palmy v noci pohlcuje oxid uhličitý a do místnosti, ve které se nachází, navrací čerstvý vzduch.
Této rostlině se daří nejlépe ve vlhčí zemině a když není vystavena příliš silnému světlu. Nejlepší je umístit ji dále od okna mimo dosah slunečních paprsků.
Vlhká zemina, ve které roste tato a některé jiné pokojové rostliny, dodává vzduchu tu správnou vlhkost, která opravdu snižuje množství plísní a bakterií ve vzduchu. Díky tomu se nám snadněji dýchá a lépe spí.
4. Levandule
Přestože je levandule známá zejména pro její využití při výrobě levandulového oleje, může nám pomoci i jako pokojová květina za účelem čištění vzduchu v naší domácnosti.
Její příjemná vůně má přirozeně uklidňující a relaxační účinek na celou naši nervovou soustavu, díky čemuž začneme dýchat pomaleji a bez námahy.
5. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)
Škodlivé chemické sloučeniny, jako je například formaldehyd, se běžně nacházejí ve smůle nebo rozpouštědlech, které jsou běžnou součástí stavebních materiálů.
Z těchto materiálů se formaldehyd snadno dostává i do ovzduší interiéru naší domácnosti. Při častém a dlouhém působení formaldehydu na náš organismus může dojít k podráždění očí, hrdla a plic, v horším případě až k plicním onemocněním či alergiím.
Několik výzkumů už potvrdilo, že zelenec chocholatý je schopen výrazně eliminovat přítomnost formaldehydu v obytném prostoru.
Tato rostlina má obvykle podlouhlé listy světlezelené barvy s bílými pruhy po okrajích, které od kořene vyrůstají do tvaru fontány. Krása této rostliny nejlépe vynikne v závěsném květináči.
V této poloze se lépe daří i mladým listům, protože mohou volně viset na starších listech, z nichž vyrůstají. Tyto mladé listy nechte ve džbánu s vodou ještě trochu dorůst, a pak je můžete zasadit.
Zelenec chocholatý pohlcuje škodlivé látky, které se uvolňují do prostředí z pěnových izolačních materiálů, lepenkových desek a mnoha jiných chemických výrobků a umělých materiálů.
Zlepšuje tak kvalitu vzduchu v našem domově, a tím i naše zdraví.
6. Gerbera
Gerberu můžeme pěstovat i v květináči, díky čemuž nám v pokoji vydrží o něco déle. Pročistí nám vzduch interiéru od některých těkavých organických látek (VOC – Volatile Organic Compound).
Tato okrasná květina pohlcuje například benzen, který často uniká do ovzduší z plynového sporáku. Gerbera však potřebuje hodně slunečního světla, a proto se určitě doporučuje umístit ji v místnosti při okně, která směřuje na jih.
7. Chryzantéma
I chryzantémy jsou velmi šikovné v pohlcování benzenu, trichlorethylenu, formaldehydu a amoniaku, které by mohly být přítomny ve vzduchu v naší domácnosti. Tato květina vyžaduje hojnost slunce a vody.
Už jen to, že významně pročišťuje vzduch, je dostatečný důvod k tomu, abychom ji pěstovali.
Chryzantémy jsou dostupné ve více barvách a měly by být běžně k dostání v místních květinářstvích či zahradnictvích.
8. Dracéna
Dracéna nevyžaduje příliš mnoho slunečního světla, a proto je ideálním adeptem na pokojovou rostlinu.
Z okolního vzduchu odstraňuje toxiny a uvolňuje kyslík, který dodává stojatému vzduchu v místnosti svěžest.
9. Potosovec zlatý
Potosovec zlatý je další rostlina, která účinně eliminuje formaldehyd ve vzduchu. S její nádhernými kaskádami vinných listů je krásným doplňkem do každého interiéru.
Je možné držet ji dokonce i v garáži, kde se její schopnost pohlcovat formaldehyd z výfukových plynů projeví naplno.
Bonus: Potosovec zlatý, známý také jako „ďábelský břečťan“, není téměř vůbec náročný na přísun slunečního světla a daří se mu dobře dokonce i v tmavé místnosti.
10. Břečťan popínavý
Majitelé domácích mazlíčků budou tuto rostlinu milovat. Břečťan popínavý totiž účinně filtruje aerosoly formaldehydu a výpary z výkalů, které by se mohly nacházet ve vzduchu domácnosti. Tato rostlina má několik odnoží, ale opatrně s ní, protože je jedovatá.
Péče o břečťan: Břečťanu se daří v tmavší, ale také ve zcela jasné místnosti, avšak nedoporučuje se ho vystavovat přímému slunečnímu záření.
Břečťan je velmi odolná rostlina. Roste dobře a bez problémů, díky čemuž je v některých zemích považována za plevel.
11. Aglaonema proměnlivá
Tato pokojová rostlina, kterou nazývají také „spící panna“, není zvlášť náročná na sluneční světlo, ale potřebuje pravidelnou dávku vody vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou rostlinu.
Když nic jiného, alespoň její listy ovlažte vodou, když spatříte, že začínají hnědnout. Podobně jako všechny výše uvedené rostliny i aglaonema pohlcuje několik toxinů ze vzduchu – když umístíme jednu nebo dvě rostliny do našeho příbytku, za krátkou dobu pocítíme, že se nám dýchá mnohem lépe.
12. Kolokázie jedlá (taro)
Tato rostlina dělá hotové zázraky při likvidaci formaldehydu, zejména pokud se ve vzduchu nachází ve vyšších koncentracích.
Kolokázii je však třeba umístit mimo dosah malých dětí, protože kromě jedlých hlíz jsou jedovaté.
Zdroj: https://www.powerofpositivity.com/12-of-the-best-plants-for-cleaner-indoor-air/
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz