10 druhů koupelí nohou na otoky, stres, bolesti a mnohé jiné zdravotní potíže

341
Foto: Pixabay.com

Není nutné navštívit profesionální lázně, abyste dostali léčbu, která vám poskytne řadu zdravotních přínosů.

Koupel nohou si můžete připravit docela levně a pomocí přísad, které najdete v každé domácnosti (jen zřídka vyžadují více než pět ingrediencí).

Tyto léčebné prostředky dokážou stimulovat krevní oběh, léčit určitá onemocnění a mají silný vliv na mysl a tělo.

Navíc když si koupel nohou připravíte sami, můžete měnit koncentrace přísad, a tím získat více benefitů a snížit riziko podráždění kůže v důsledku obsahu chemických látek.

V dnešním článku vám přinášíme 10 zázračných koupelí nohou, které fungující skvěle na různé zdravotní potíže.

1. Střídavá koupel na oteklá chodidla

Rozdílná teplota vody skvěle funguje na zlepšení krevního oběhu v chodidlech. Nicméně dejte si pozor, aby voda v koupeli nebyla příliš horká.

Vezměte dvě vědra. Jedno vědro naplňte do poloviny horkou vodou a druhé vědro naplňte do poloviny studenou vodou.

Máčejte svá chodidla v horké vodě po dobu 10 minut, a poté máčejte chodidla ve studené vodě po dobu 10-12 minut. Následně ponořte svá chodidla do horké vody po dobu 5 minut.

2. Aromatická citrusová koupel nohou pro odstranění zápachu

Tato koupel nejenže potlačí pach a pot, ale představuje také dokonalý způsob, jak zmírnit bolest bolavých chodidel.

Přidejte do teplé koupele citron, limetku a pomeranč (všechny druhy ovoce oloupejte) nakrájené na menší kousky.

Potom přidejte 4 kapky mátového oleje, 4 kapky čajovníkového oleje a 3 polévkové lžíce jedlé sody. Nohy máčejte v této směsi 30 minut.

3. Eukalyptová koupel proti stresu

Krátce po této koupeli nohou se budete cítit uvolněnější a klidnější.

Pro přípravu koupele přidejte do lavoru s teplou vodou epsomskou sůl (síran hořečnatý) dle vlastního výběru a také 10-12 kapek eukalyptového oleje. Nohy máčejte v této koupeli 20-30 minut.

4. Bylinková koupel pro uvolnění po dlouhém dni v práci

Tato domácí léčba pomůže tělu správně fungovat zejména po dlouhém čase stráveného chůzí nebo sezením.

Mezi příjemné bonusy této koupele patří detoxikace a zdravější kůže. Vonné bylinky vám zázračně zlepší náladu a pomohou vám se uvolnit.

Koupel nohou si připravte s teplou vodou, do které přidáte 2 polévkové lžíce epsomské nebo mořské soli, 1 polévkovou lžíci jedlé sody, 1 polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje a různé bylinky, které máte rádi – petržel, rozmarýn či mátu.

Bylinky můžete zavázat do gázy, aby voda v koupeli zůstala čistá.

5. Levandulová koupel pro utišení bolesti svalů

Levandule je známá jako přírodní lék pro tišení bolesti. Tato koupel vám pomůže utišit bolest kloubů a přinese úlevu vašim svalům, zatímco krásná vůně uklidní vaši mysl.

Do teplé koupele přidejte 1/2 šálku epsomské soli (síran hořečnatý), 2 polévkové lžíce jedlé sody a 6 kapek esenciálního levandulového oleje.

Nohy máčejte v této směsi 15 až 30 minut.

6. Koupel s citronovou šťávou na žluté nehty

Ačkoli tato osvěžující koupel vám může pomoci odstranit žluté skvrny na nehtech, je dobré vědět, že dobrou léčbou je také potírání problémových oblastí čerstvě ukrojeným plátkem citronu.

Přidejte do vody polévkovou lžíci čerstvé citronové šťávy a máčejte si nohy.

7. Epsomská sůl pro zmírnění zánětu

Epsomská sůl (síran hořečnatý) může mít docela dobrý účinek v případech bolesti a zánětu, a navíc vám pomůže cítit se uvolněnější a zlepší vám koncentraci.

Do koupele s teplou vodou přidejte 2-3 polévkové lžíce epsomské soli. Máčejte si nohy v této mocné směsi po dobu 10 až 15 minut.

Sůl může vysušovat kůži, proto je důležité zvlhčit pokožku chodidel po této koupeli.

8. Koupel s jedlou sodou na suchou kůži

Teplá koupel s jedlou sodou může být skvělým řešením, když chcete z chodidel odstranit odumřelou kůži.

Tato léčba však nepomůže každému: jedlá soda může dráždit pokožku, nebo ji dokonce vysušovat. Této koupeli by se měli vyhnout lidé s citlivou kůží nebo alergiemi.

Pro přípravu koupele přidejte do teplé vody 2-3 polévkové lžíce jedlé sody a máčejte si v ní nohy po dobu 10 až 20 minut. Po této proceduře nohy pečlivě ošetřete hydratačním krémem.

9. Víceúčelová octová koupel

Jablečný ocet přinese rychlou úlevu oteklým chodidlům a kotníkům a může pomoci ulevit suchým, popraskaným chodidlům a léčit otlaky.

Tato koupel může pomoci potlačit zápach nohou. Ocet má skvělé antimykotické vlastnosti, proto by ho měli vyzkoušet lidé s mykózou nehtů.

Pro přípravu této koupeli použijte studenou vodu, abyste nevysušili svou pokožku. Smíchejte vodu a ocet v poměru 2 : 1 a máčejte si nohy po dobu 10 až 15 minut.

Pro zmírnění nepříjemného zápachu z octa můžete použít esenciální oleje.

10. Okurková koupel bez namáčení, ke zmírnění ztuhlosti

Tato domácí léčba funguje skvěle v případech oteklých a ztuhlých nohou. Skvělé osvěžující vlastnosti dodává okurka i koupeli.

Nakrájejte okurku na tenké plátky.

Ty můžete aplikovat na chodidla a překrýt volným obvazem (který dáte dolů po 20 až 30 minutách), nebo si z okurky vytisknete šťávu, přidáte ji do koupele nohou a směs nanesete na chodidla – výsledky budou ve všech případech stejné.

Závěr

Přestože koupele nohou mohou být účinné v celé řadě případů, důležité je mít na paměti, že tyto léčebné postupy nemohou sloužit jako náhrada lékařské péče.

Navíc lidé, kteří mají problémy s plicemi, alergie, cukrovku, onemocnění srdce, nízký krevní tlak a některé další stavy, by se měli poradit s lékařem předtím, než vyzkouší koupel nohou.

Jakých výsledků jste dosáhli, když jste vyzkoušeli koupel nohou? Který recept je váš oblíbený?

Zdroj: https://www.vylectese.cz/10-druhu-koupeli-nohou-na-otoky-stres-bolesti-a-mnohe-jine-zdravotni-potize/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk