Zuzana Švédová: Vykročme do roku 2018 ve zdraví a štěstí

231
Foto: Pixabay.com

Nový rok, jako by nám někdo náhle vlil energii do žil a my měli chuť učinit 100 a 1 změn. Onen elán však mnohým vydrží jen několik týdnů, abychom se pak zas a znovu navraceli k starému. Proč? Začátek roku mnohé z nás láka, neboť si s sebou nese čistý bílý list v podobě zbrusu nových 365 dní, po které můžeme učinit změnu. Jakési znovuzrození, prostřednictvím kterého se nám dostává možnosti odhazovat staré, nefunkční vzorce. Ať už se jedná o změnu životosprávy, zatěžující zlozvyky, práci, partnera, koníčky, cokoli.

Mnozí z nás se na nový rok upnou, upřímně si však nemyslím, že 1. ledna je šťastně zvoleným datem, od kterého bychom se měli odrážet. Určitě ne, jedná-li se o výraznou změnu životosprávy a redukčního módu. Podívejme se kolem nás, jen se rozhlédněme, příroda spí, zachumlaná do ledu či sněhu a my stejně tak, máme tendence zpomalit. Šetříme s energií, více se prohříváme, rovněž jsme choulostivější, co se virů a bakterií týká. Navíc, na pultech obchodů je jen málo čerstvého, proto, toužíme-li po změně, vyčkejme na první jarní paprsky slunce, které nám vše o moc více ulehčí. První lednový den tedy odpočívejme a plyňme, nicméně, máme-li chuť, sepišme si vše, co bychom letos rádi dokázali a zvládli. Podstatné maličkosti, jejichž realizace nás povznese. Zaměřme se více na ony nehmatatelné a přeci tolik podstatné věci. Namísto statků, namísto hromadění, materiálna a dalších zbytečných věcí. Uvědomme si, že v každé z těchto komodit je také zároveň náš čas. A mnohdy i zdraví, ošizená rodina, děti, my.

Naše sny jsou různé

Když jsem se ptala svých blízkých a známých, co by si pro tento rok s osmičkou na konci přáli, zazněly různé, mnohdy i úsměvné, ale zároveň velmi milé odpovědi. Většina upřednostňuje zdraví, cítit se fit a plni síly, což je dle mého základní cestou k vyplnění snů. Protože kráčíme-li jenom na půl, omráčení bolestí, půjde se nám opravdu ztěžka. Jeden z mých blízkých přátel si pro změnu přeje, aby se letos setkal se všemi, kteří mu pomalu z života jeden po druhém zmizeli, odstěhovali se či se prostě nějak jinak poztráceli. Má plán a osobně se velmi těším, až mi ke konci roku zavolá a povykládá, jak moc to bylo fajn. Život je přeci jedno velké překvapení. Moje kamarádka by zas pro změnu chtěla každý den alespoň chvíli sedět na lavičce, pozorovat svět a sepisovat myšlenky, které jí probleskují duší. Tak to nazvala, probleskují duší. Odejít z práce, postavit se na vlastní nohy, naučit se anglicky, vařit, hrát na kytaru, začít zase závodně plavat, napsat knihu, obeplout svět, smířit se s otcem, to vše jsou přání, která lze, s troškou šikovnosti, ale také času, energie, hravě vyplnit. Navíc, moc se mi líbí, jak je vše čisté a prosté materiálna. Mnohdy nám ke štěstí stačí skutečně méně, než si vůbec myslíme.

Jednoduchý základ, ve kterém je síla

Pokud bych směla učinit jednoduchý sumář, můj návod na štěstí by mohl vypadat takto. Jde však o to, abychom se opravdu cítili šťastni, tam v hloubi srdce. Ne proto, že se to od nás očekává, ne proto, že druhý je šťastný díky písmenu c a d, ale právě proto, že něco přijmu, ztotožním se a poplynu. Pokud plyneme, je to dobré znamení. Tak tedy:

– probouzet se plný síly
– odhodit strach, obestřít se radostí
– najíst se tak, aby tělo bylo šťastné a ze stravy profitovalo
– dostatečně spát
– mít kolem sebe lidi, které milujeme, trávit s nimi čas
– milovat a být milován
– vykonávat smysluplnou práci
– učit se od dětí, dají nám do života hodně krásna
– najít si pár hodin týdně na knihy
– tvořit
– těšit se
– čas od času udělat něco hezkého pro sebe i druhé
– cvičit
– správně dýchat
– odpoutat se od všeho, co mne tíží a nedá mi spát
– najít vždy sílu správně se rozhodnout
– trávit více času v přírodě
– uvědomit si, že v penězích je můj čas a přistupovat k nim zodpovědně

Jistě bych vymyslela tisíce dalších maličkostí, nicméně, seznam každého se bude různit. Jde o to, jakými barvami je vymalován náš svět. A tak, ať už si zvolíme jakkoli, buďme hlavně zdraví a šťastní, protože jak naladíme sebe, tak poběží i okolní svět. Vykročme správně.

autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/rok-2018-ve-zdravi-a-stesti.htm#ixzz52vk8qlP9

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk