Zuzana Švédová: Potřebujete odvodnit a povzbudit lymfatický systém? Vsaďte na tuto bylinku

92
Svízel. Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Svízel přítula

Naše babičky, kromě natě, sbíraly též plod, který vypadá jako malá lepkavá kulička. A pokud jich nasbíraly plný košík, plody následně pražily a mlely je na kávu. Podobně, jako můžeme upražit například plod lípy, anebo dokonce i kořen pampelišky.

Svízel byl také opředen pěkným množstvím lidových názvů, jako je například lepkavý Franta, lepůvka, lidumil, smolanda, Frantík, přítulník, držák či nouze. Inu, lidová mluva je lidová mluva a když se člověk do oněch názvů ponoří, řekne si, proč ne, vždyť ten obyčejný, prostý člověk měl vlastně pravdu. No, jen si zkuste projít strání plnou svízele, zvláště, když má plody. Budete na toho lepivého Frantíka ještě dlouho vzpomínat, třeba i svolávat hromy a blesky, neboť, než ze sebe oberete všechny lepkavé kuličky, budete v pořádné časové nouzi.

Kdepak náš tulivý přítel roste? A jak jej zpracovat?

Ve své podstatě se jedná o divotvorný plevel, se kterým se setkáte na poli či v sadech, navážkách, na březích rybníků, potoků, v příkopech, v obilí, při okrajích cest. Také však na zahrádkách, a proto, jste-li milovníky léčivých bylinek, které sice nejsou vábné na pohled, avšak, dovedou léčit, zkuste si k svízeli najít správnou cestu.

Sbírá se kvetoucí nať, hned v počátku rozpuku. Některé herbáře odkazují ke sběru natě před květem. Následně svízel můžete nasušit, a to tak, že jej nastříháte do menší kytice a tu připevníte někam k trámu provázkem. Byť je stonek svízele plný vody, prosychá docela hezky a rychle. Následně jej odvážete, podrtíte a uschováte.

Příprava tinktury

Účinnější způsob, jak zpracovat svízel, bude do podoby tinktury, kdy bylinku nakrájíme na menší kousky a zalijeme 40% pálenkou. Následně ji louhujeme asi 6 týdnů na stinném místě při pokojové teplotě. Po uplynutí této lhůty tinkturu přecedíme a užíváme 1 kapku na každý kilogram tělesné hmotnosti.

Svízel však lze popíjet také v jeho čerstvém stavu, čehož využijte právě nyní. Tehdy jej nasbírejte, nakrájejte najemno, zalijte vroucí vodou a pomalu pijte. Jeho chuť je svěží, připomínající okurku. Osobně mi jeho lesní chuť lahodí, jenom tak, čistě, bez nějakého dochucení. Nechám však již na vás, zda budete potřebovat přidat trošku sladidla.

Co vše svízel přítula léčí?

V prvé řadě je to výtečná ledvinový bylinka, podobně, jako jí příbuzný svízel syřišťový, který má zcela jiný, po medu vonící, žlutý květ. Bylinka rovněž dokáže odvodnit, výborně poslouží při anurii. Vedle těchto benefitů nás také výtečně pročistí, prokazuje dobrý vliv na játra, slezinu, ale také slinivku břišní. Mírní poruchy lymfatického systému, její účinek se projevuje také na pleti, protože jsme-li čistí uvnitř těla, kůže se rozzáří radostným zdravím. Svízel tedy využijme například při akné, příbuzných kožních nemocech, ale též vředech. Jak jsem prozradila již v úvodu, svízel dokáže rozjasnit povadlou pleť. V takovém případě si zkusme uchystat pleťovou vodu, hydrolát, lépe pak mast či krém. Dle některých bylinářů svízel také mírní strumu, obrnu hlasivek, pije-li jej nastávající maminka před porodem, její těžká hodinka by měla probíhat o něco víc hladce.

Maria Treben ve svém díle Zdraví z boží lékárny, odkazuje také na užívání svízele přítuly při onkologické problematice kůže. V takovém případě pak autorka knihy doporučuje potírat melanom šťávou ze svízele, dále pak mastí z měsíčku lékařského a současně též pít krev čistící čaj z řebříčku, měsíčku, kopřivy dvoudomé.

Taková směs pak vypadá následovně:

300 g měsíčku lékařského, 100 g řebříčku obecného, 100 g kopřivy dvoudomé

Bylinky smísíme dle uvedeného předpisu. Následně odebereme jednu polévkovou lžíci, kterou přelijeme 250 ml vroucí vody. Čaj louhujeme zhruba 10 minut, následně přecedíme, popíjíme každých 20 minut jeden hlt. Takových hrnečků vypijeme během dne 5-6.

Mast ze svízele přítuly

2 hrsti čerstvé natě svízele přítuly, 200 g kokosového oleje, 30 g včelího vosku

Bylinku nasekáme najemno. Kokosový olej mírně rozehřejeme, vložíme do něj svízel. Ve vodní lázni louhujeme zhruba jeden týden, vždy hodinu denně. Poslední den zahřejeme naposledy, přecedíme, v oleji rozpustíme kousky včelího vosku a plníme do dóz. Přidat lze také kapku esenciálního oleje, mast má však příjemnou barvu i vůni, netřeba ji nikterak zlepšovat a povznášet.

Marie Treben dále odkazuje také na výtečný vliv při rakovině jazyka, kdy je dobré svízelem kloktat několikrát za den. Osobně bych přidala ještě například potírání jazyka, je-li možné a k nádoru se lze dostat, olejem, ve kterém se macerovala zmiňovaná bylinka. Využít lze samozřejmě také účinku tinktury, kterou jsme si nachystali dle receptu výše.

Osobně svízel popíjím s železnou pravidelností každé jaro, neboť cítím, jak mě dovede po zimě rychle vrátit do formy. A jak mě odvodňuje, výtečně působí na moji lymfu. Svízel lze též doporučit v redukční dietě. Bylinka však určitě nebude samospásná. Chceme-li redukovat váhu, zdravě se stravujme, cvičme a hýbejme se, zapracujme na našem dechu, ale také vnitřním klidu a míru. Teprve pak může být svízel výtečným pomocníkem, který díky čistější, plynulejší lymfě, dokáže nastolit redukční proces.

A tak tedy, půjdete-li do přírody, užijte si každou z vašich jarních procházek. A pokud již něco nasbíráte, nezapomeňte poděkovat, protože příroda je mocný a léčivý čaroděj.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis., nutriční terapeut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk