Zuzana Švédová: Jak v těhotenství předejít vzniku strií

139
Foto: Dollarphotoclub.com

Kůže, náš nejrozlehlejší orgán, s celou řadou nezastupitelných funkcí, jako je ochrana, dýchání i funkce smyslová, neboť v kůži je uložena celá řada receptorů. Prostřednictvím kůže taktéž vylučujeme, vstřebáváme, ochlazujeme se, ale také komunikujeme, což si málokdo z nás uvědomuje. Neboť kůže je odrazem vnitřního prostředí, které nám mnohdy dává jasně najevo, že je uvnitř něco špatně. V průběhu těhotenství prochází kůže hezkou řádkou změn, které jsou podloženy změnami hormonálními, ale také tělesnými, kdy v oblastech zatížených rychlejším přibýváním na váze, může dojít k únavě elastických vláken a následnému vzniku drobných prasklinek neboli strií. Ty však nepřicházejí ze dne na den, i tato změna je velmi pozvolná a povětšinou se ohlašuje stupňujícím se svěděním.

Vzniku strií nahrává taktéž i genetika, nicméně, ani ta není všemocná, takže pokud se objevily jizvy na břiše Vaší maminky, neznamená to, že postihnou i Vás. Níže si vysvětlíme, jak kůži ochránit. Mysleme však na to, že je třeba zabrat od samého začátku a ne až v posledním trimestru, kdy kůže zaznamená největší nápor a z těch předchozích dvou již může být více než unavená.

Správná volba oleje či krému

Výživný a mastný krém, případně olej, kůži krásně promastí. Navíc, každodenní chvilková masáž napomůže prokrvení napínající se pokožky, čímž ji posiluje a zvyšuje její pružnost. U olejů však buďme opatrné, v žádném případě nevolme z přípravků, které obsahují skořici či levanduli. Tyto dvě zmíněné sice neodolatelně voní, nicméně, taktéž prohřívají a mohou tak podpořit stahy děložního svalstva. „Masáž“ by měla být rovněž chvilková, abychom dělohu zbytečně nedráždily. Volba krému či oleje není žádná věda, doporučuji skutečně kvalitní, čistě neparfémovaný olej, mastnějšího rázu. Mysleme na to, že vše, čím se natíráme, pokožkou prostupuje hlouběji do těla, tedy se dostává k samotnému miminku. Pečlivě studujme uvedené etikety a nic, kde se vyskytují příliš dlouhé názvy s podivným chemickým složením, raději nekupujme. Existuje jedno zajímavé „pravidlo.“ Na kůži nenanášejme nic, co bychom nebyli ochotni sníst.

Celé těhotenství používám kokosový olej, jenž je ke kůži šetřivý, neprohřívá, jemně voní a velmi dobře promastí. Lehce se vstřebává a pokud zakoupíte ten v bio kvalitě, měl by svědčit i citlivé, alergické pleti. Stejný typ oleje lze také použít k přípravě pokrmů, zvláště prohříváme-li jej, vystavujeme teplotám nad 180 °C. Patří mezi oleje s nejvyšším bodem zakouření, kdy i za vyšších teplot zachovává strukturu a nepřepaluje se. U malých dětí pak platí, že přidáním trošky kokosového oleje k hlavnímu pokrmu, docílíme snazšímu přisvojení vápníku tělem. V teplejších měsících olej mění svou konzistenci a z polotuhého skupenství se stává skupenství tekuté. Pokud vám tato skutečnost vadí, namísto kokosového oleje lze použít bambucké máslo, které je stejně kvalitní a kůži dostatečně ošetří.

Z počátku se může zdát, že těhotenské bříško roste velmi pomalu a že tedy s péčí netřeba spěchat. Zkuste však začít co nejdříve, pokožka se provlhčí, připraví na pozdější měsíce, kdy vaše těhotenství bude doslova den ode dne zřetelnější. U žen, jejichž maminky „zdobí“ viditelné strie, doporučuji krémovat 2 x denně.

Zinek

Mezi klíčové minerály v těhotenství řadíme zinek, který hraje svou významnou roli taktéž před samotným početím, kdy ovlivňuje tvorbu a aktivaci spermií. V těhotenství pak přispívá k přirozené porodní váze plodu, zároveň utužuje jeho zdravý imunitní vývoj. U maminek podporuje elasticitu kůže, takže další z důvodů, proč v těchto posvátných a jemných dnech zinek do jídelníčku zařadit. Svou nejvyšší vstřebatelnost vykazuje spíše k večeru. Společně se zinkovými preparáty nekonzumujme přemíru mléčných produktů, mléko výrazně oslabuje absorpci zinku. Terapeutická dávka činí zhruba 15 mg. Výbornými zdroji zinku jsou dýňová semínka, meloun, melounová slupka, kterou lze velmi dobře odšťavnit a jejíž chuť je, například ve spojitosti s jablkem, jemná a osvěžující, dále je to řepa, hořčičné semínko, kvalitní hořčice, vejce, pšeničné otruby a klíčky, ořechy, čočka, hrách a fazole, kakao, melasa, neloupaná rýže, cibule, česnek a droždí.

Příklady večeří s vyšším % zinku

celozrnný chléb s žervé a rajčetem, posypaný dýňovými semínky + melasový nápoj
ovesná kaše s klíčky, jablkem a medem + mandlové mléko s kakaem
dušená čočka s rýží natural, mrkví, dýní a dýňovými semínky
vaječná omeletka se zeleninovým salátem, žitný chléb
salát z červené řepy se zakysanou smetanou a česnekem, toast z pšeničných otrub

Osobně celé těhotenství ráda využívám blahodárného vlivu melasy, která je charakteristická celým zástupem minerálních látek, jako je hořčík, vápník, železo, zinek, draslík. Melasový nápoj piji 2 x denně, ráno pro lepší vstřebatelnost železa a k večeru pak kvůli zinku či vápníku, který se rovněž, stejně jako zinek, vstřebává snáze k večeru.

Adekvátní váhový přírůstek

První trimestr bývá váhový přírůstek téměř minimální, mnohé z nás naopak ještě zhubnou, namísto toho, aby mírně přibraly. Tato skutečnost je však naprosto přirozená, tělo se sžívá se zcela novým stavem, počátečním nechutenstvím, hormonálními změnami, dochází k cílenějšímu hospodaření s energií. Zhruba od 20. týdne však sledujeme výraznější činnost placenty, jež produkuje hormony brzdící činnost inzulínu. O to více pak zabírá pankreas neboli slinivka břišní, která má za úkol vyrovnat inzulínový deficit. Pokud tedy placenta tlumí účinky inzulínu, tělo jej potřebuje vyprodukovat zhruba 2 x více. A čím je jej více, tím více přibíráme na váze. Vše je však samozřejmě dále závislé i na skladbě jídelníčku. Jiné to bude u pokrmů nižšího glykemického indexu a jiné naopak u pokrmů, jejichž glykemická křivka je velmi nestálá, viz produkty z bílé mouky, přemíry rafinovaného cukru, čokolád, sušenek, sladkých nápojů, ale také, bohužel, přemíry glukózového ovoce, jako jsou banány či hroznové víno.

Chceme-li tedy předejít výraznému váhovému navýšení a následně také vzniku strií, zaměřme se více na skladbu každodenního jídelníčku, který doplníme o dostatek čerstvé zeleniny, celozrnných potravin, tvarohových sýrů, přílohových potravin typu pohanka, jáhly, quinoa, amarant, rýže Natural, batáty, brambory vařené ve slupce, luštěniny, namísto sladkostí si dopřejeme jablka, meruňky, broskve, citrusy či kvalitní hořkou čokoládu. Slazené nápoje vyměníme za ty neslazené, bylinkové čaje, jemné domácí limonády, fungující na přirozené chuti ovoce.

Podtrženo sečteno, je tedy rozdíl, servírujeme-li koblížky a sladký jogurt, případně kváskový žitný chléb s pažitkovým žervé a rajčetem. Po druhém typu snídaně zůstává glykemická křivka stabilnější, slinivka břišní se tolik nevyčerpává, do krve vstupuje nižší % inzulínu, tělo je celkově spokojenější, váhový přírůstek bude velmi pozvolný. Něco samozřejmě přibereme, neboť miminku je potřeba vytvořit tukovou zásobu, namísto 25 kil to však může být „pouze“ příjemných 12, což pak uvítáme zejména v posledním trimestru, který již patří mezi unavenější období. Rovněž i kůže získá mnohem více času a oněm pozvolným změnám se mnohem snáze přizpůsobí.

Všem nastávajícím maminkám přeji radostné a klidné dny, plné křehkých okamžiků, které nám pomohou ještě více se na sebe těšit.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jak-v-tehotenstvi-predejit-vzniku-strii.htm#ixzz4KgLH6Ejs

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk