Zdravotní přínosy kozlíku pro srdce či mozek a jak ho správně užívat

54
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Foto: Pixabay.com

Když Hippokrata bolela hlava, je možné, že si dal šálek čaje z kořene kozlíku. Tento lékař ze starověkého Řecka byl jedním z prvních, kdo popsal léčebné přínosy kořene kozlíku.

V Řecku a Římě lidé již od počátků využívali benefity kozlíku na všechno, od bolestí hlavy až po zdraví srdce, nervozitu, ženské problémy a melancholii.

S kozlíkem se pojí jistá mytologická historie. Kdysi ho lidé používali na odhánění nepříjemných skřítků – nepřibližuj se, Dobby!

Odborníci na folklór jsou přesvědčeni, že Krysaři z Hameln pomohl odlákat krysy z města.

Co je kozlík?

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je známý také jako tagar (v ayurvédské medicíně), lidově se mu říká baldrián, paldran, odolen či kočičí kořen – směšná jména pro tak mocnou rostlinu!

Původní druh rostl v Asii a Evropě, dnes se vyskytuje i jinde na světě. Jeho latinský název je odvozen od latinského slova „valere“, což znamená být silný nebo zdravý.

Ale varujeme vás! Kozlík je mocná bylina, ale také pronikavě páchne.

Kořen a oddenky kvetoucí rostliny s dlouhým stonkem lidé využívají na různé neduhy, zejména na úzkost a nespavost.

Zatímco drobné růžově-bílé květy kozlíku mají sladkou vůni, éterický olej z kozlíku má pronikavý zápach, humorně popisován jako „špinavé nohy“. Navzdory zápachu ho lidé milují – kozlík je nejběžněji prodávaný bylinný lék na spaní jak v Evropě, tak v USA.

10 nejúčinnějších složek v kozlíku

Účinné složky a součásti této léčivé byliny nebyly kompletně identifikovány – a ty, které byly izolovány a testovány, se nezdají být výhradně odpovědné za přínosy rostliny. Je proto moc pravděpodobné, že různé fytochemikálie v rostlině spolupracují jako tým.

Toto je seznam některých prospěšných složek, které obsahuje kořen kozlíku:

– kyselina velerová
– iridoidy
– valepotriáty
– adenosin
– kyselina gama-aminomáselná (GABA)
– alkaloidy
– seskviterpeny
– flavanony
– kyselina izovalerová
– fytoestrogeny

8 zdravotních přínosů a použití kořene kozlíku

Jelikož kořen kozlíku se používá již celá staletí, možná jste slyšeli o některých jeho tradičnějších využitích.

Kozlík má však celou řadu dalších jedinečných benefitů, počínaje udržováním zdravé kůže a končíc zvýšenou bystrostí. Chcete-li se dozvědět více, pokračujte ve čtení.

1. Pomáhá vám usnout

Nejčastěji uváděným zdravotním přínosem kozlíku je, že funguje jako pomoc při problémech se spánkem, zahání nespavost a neklid, čímž nám v noci pomáhá dosáhnout tolik potřebného odpočinku.

Klinických důkazů sice není mnoho, ale viděli jsme pár slibných studií.

Věděli jste, že k normálnímu spánkovému režimu mohou dopomoci i doplňky stravy s kozlíkem?

Třetině žen po menopauze, které užívaly doplňky stravy s kozlíkem dvakrát denně po dobu čtyř týdnů, dopomohly k lepší kvalitě spánku.

U další skupiny mužů užívajících vodný extrakt z kořene kozlíku bylo prokázáno jednodušší usínání a lepší kvalita spánku. Noční buzení, rozpomínání si na sny a výskyt náměsíčnosti nebyly ovlivněny.

Zdá se, že kozlík lékařský ovlivňuje spánek tím, že zvyšuje hladiny serotoninu a noradrenalinu.

2. Ulevuje od psychického trápení a občasné úzkosti

Pocit úzkosti je v tom lepším případě nepříjemný, zpomaluje vás a dělá vás nervózními jen tak pro nic za nic. V tom horším případě vás zcela ochromuje. Tradiční léčitelé již staletí využívají kozlík ke zmírnění psychického trápení a pocitů úzkosti.

Uf! Vaším nejlepším přírodním lékem na každodenní úzkost může být kořen kozlíku lékařského!

Zdá se, že extrakt z kozlíku lékařského zmírňuje úzkost zejména při složitých úkolech nebo v stresujících situacích.

Po užití kozlíku se cítily lépe ženy podstupující lékařský zákrok. Devadesát minut po užití doplňku stravy s kozlíkem (kyseliny velerové) pociťovaly výrazně menší úzkost.

3. Udržuje zdravé srdce

Pokud chcete mít dlouho zdravé srdce, možná získáte nějaký prospěch z užívání doplňku stravy s kozlíkem (nejde samozřejmě o náhradu skutečné lékařské péče).

Zdá se, že éterický olej z kozlíku napomáhá normálnímu krevnímu tlaku, srdečnímu pulsu a hladinám krevního tuku – tedy tomu, kolik tuku cirkuluje ve vašem krevním řečišti.

Příbuzné druhy kozlíku (nikoli V. officinalis) dokážou uvolňovat krevní cévy a je pravděpodobné, že by to mohlo platit i pro běžněji používané druhy.

4. Pomáhá během menstruačního cyklu

Při premenstruačním syndromu ženy zažívají symptomy, jako jsou podrážděnost, bolestivost prsou, přecitlivělost či změny nálad a úzkost.

Bylo zjištěno – což ženy nepochybně potěší – že doplňky stravy s kozlíkem pomáhají nejen při fyzické nepohodě, ale i při emocionálních příznacích.

Ženy s premenstruačním syndromem, je čas se uvolnit! Pomůže vám kozlík lékařský.

Vědci zjistili, že kořen kozlíku lékařského má antispazmatické vlastnosti – tedy pomáhá uvolnit svaly – což pomáhá zmírňovat kontrakce dělohy, které mohou způsobovat nepříjemné pocity a křeče. Ženy užívající kozlík mohou pociťovat slabší křeče.

Užívání kozlíku lékařského dvakrát denně během posledních sedmi dnů menstruačního cyklu může pomoci nejen při fyzických příznacích, ale také zmírňovat výkyvy nálad a vyrovnávat emoce spojené s premenstruačním syndromem (PMS).

5. Zlepšuje pozornost a soustředěnost u dětí

Malé děti jsou od přírody plné energie a mají problém se soustředit, ale když to začne jejich každodenní život poznamenávat více, než je normální, může se to stát předmětem obav.

Schopnost soustředit se u dětí mladších 12 let může zlepšit kombinace kořene kozlíku lékařského a meduňky lékařské. A nejen to, kozlík s meduňkou dokážou děti uklidnit a zmírnit jejich impulzivnost.

Vzhledem k tomu, že kozlík pomáhá při problémech se spánkem, není překvapením, že si rodiče všimli rozdílu ve spánku a sociálním chování dětí.

Zatím se neví, zda podobné účinky má kořen kozlíku i u dospělých.

6. Může pomáhat při stresu

Ach ano, přiznejme si to. Stres zažíváme všichni. Naše životy jsou někdy mezi prací, rodinou, závazky a financemi jen velkým balónem stresorů. Přestávka by se hodila všem. Ale nebojte se: je zde kořen kozlíku, který vám pomůže.

Naučit se zmírnit stres ve svém životě je pro vaše zdraví moc důležité; s tím může pomoci kozlík lékařský.

Přihlásilo se padesát čtyři dobrovolníků, kteří se nechali záměrně stresovat mentálním experimentem (všechno ve jménu výzkumu!). Někteří užívali doplňky stravy s obsahem kava kava (Pepřovník opojný, Piper methysticum), jiní užívali kozlík a další placebo.

Výsledky byly povzbudivé. Ti, kteří užívali kavu kavu a kozlík měli během stresující situace nejenže nižší tlak, ale také udávali nižší subjektivní pocity stresu. Skupině s kozlíkem se dokonce normalizoval puls.

7. Zmírňuje symptomy menopauzy

Když ženy dosáhnou menopauzy, a dokonce perimenopauzy (věku před poslední menstruací), zažívají mnoho nových a často nepříjemných příznaků: návaly horka, změny nálad, křeče a také intenzivnější emoce.

Věda dokazuje, že kořen kozlíku lékařského je prospěšný při zmírňování příznaků menopauzy!

Ženy užívaly kozlík dva nebo třikrát denně po dobu osmi týdnů, což jim pomohlo nejen zmírnit návaly horka, ale také snížit jejich frekvenci.

Zdá se, že kozlík lékařský je prospěšný a může být dobrou volbou pro ženy, které po menopauze nemají zájem o hormonální substituční terapii (HST, resp. HRT).

8. Zlepšuje zdraví mozku

Vědci zkoumali kozlík lékařský a jeho vztah ke zdraví mozku a jeho kognitivní činnosti – jako jsou schopnost řešit úkoly a hádanky, schopnost rychlého rozhodování a pamatovat si detaily – a uváděli povzbudivá zjištění.

Extrakt z kořene kozlíku lékařského vám může pomoci při plnění úkolů. Může také zvyšovat váš sklon zkoumat a zkoušet nové věci.

Navíc může pomáhat při vytváření normální hladiny stresových hormonů v oblasti mozku, kterou nazýváme hipokampus.

Oblíbené formy kozlíku

Kozlík se dá sehnat v mnoha formách, počínaje čajem až po kapsle či tabletky, od tekutých extraktů a tinktur až po éterické oleje.

Můžete ho užívat stejně jako kdybyste užívali melatonin, hormon vytvářený epifýzou, běžně prodávaný jako prostředek na spaní.

Dva nejoblíbenější způsoby přípravy kořene kozlíku jsou čaj a doplňky stravy.

1. Čaj

Horký čaj je uklidňující a uvolňující. Z čaje z kozlíku můžete získat další benefit – zvyšuje ospalost.

Vyzkoušejte tento recept. Sušený kořen kozlíku můžeme obvykle nalézt v obchodech se zdravými potravinami, v oddělení se sypanými produkty.

Recept na uklidňující čaj z kozlíku před spaním

Ingredience:

– 1 čajová lžička sušeného kořene kozlíku
– 1 čajová lžička heřmánkového čaje
– 1 šálek horké vody
– med na dochucení

Návod:

1. Do čajového sítka vložte kořen kozlíku a heřmánek.

2. Kořen kozlíku a heřmánek zalijte vroucí vodou.

3. Šálek zakryjte a nechte 10 minut louhovat, aby se uvolnily léčivé látky.

4. Sítko odložte.

5. Podle chuti oslaďte medem.

2. Doplňky stravy

Prášek z kořene kozlíku se dá běžně sehnat jako doplněk stravy ve formě kapslí, tablet nebo tekutých extraktů.

Přestože nejběžnější formou jsou zřejmě tobolky, extrakty pomáhají živiny z kořene koncentrovat silným a účinným způsobem. Jsou prospěšné pro lidi, kteří neradi polykají tabletky.

Vyhněte se extraktům na bázi alkoholu, protože působí drsně na náš systém.

Existují také technologie získávání neředěného bylinného extraktu, aby se koncentrovaly účinné živiny kořene na bázi glycerinu.

Takový doplněk stravy poskytuje optimální způsob, jak získat všechny benefity kozlíku tím nejjednodušším způsobem.

Vedlejší účinky kořene z kozlíku a varování

Kozlík je obecně bezpečný. Národní ústav zdraví USA (NIH) uvedl, že „u účastníků klinické studie se vyskytlo několik nežádoucích událostí, které lze připsat kozlíku“.

Dodává, že k těmto udávaným vedlejším účinkům patří bolest hlavy, závratě, svědění kůže a gastrointestinální poruchy – podobné účinky však byly hlášeny i při placebu (tabletce cukru), proto je nelze jednoznačně připisovat kozlíku.

Kozlík může zvyšovat ospalost, což je u většiny případů žádaný efekt, ale pokud ho užíváte z jiných důvodů, buďte opatrní, když potřebujete zůstat bdělí v práci, nebo když řídíte auto. Může zvyšovat ospalost i následující den.

Druhá studie, při které lidé užili 900 mg kozlíku, následující den nepocítili žádnou ospalost.

Podle NIH by se kvůli zatím neprozkoumaným rizikům měli užívání kozlíku vyhnout těhotné ženy, děti do tří let a kojící matky.

Kozlíku by se také měli vyhnout lidé užívající barbituráty nebo jiná sedativa, neboť bude zesilovat jejich účinky.

Pokud užíváte nějaké léky, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, abyste zjistili, zda neexistují nějaké možné interakce.

Co je třeba mít na paměti

V minulosti tradiční léčitelé používali kořen kozlíku při problémech se spánkem a úzkostí, dnešní věda však začala objevovat jeho další přínosy.

Mezi jeho fytochemické složky patří účinné fytoestrogeny, flavanony a kyselina gama-aminomáselná (GABA), které společně vytvářejí klidnější, uvolněnější tělo a mysl.

Tento uvolňující efekt může pomáhat při různých aspektech premenstruačních či menopauzových symptomů, koncentraci, každodenním stresu, úzkosti a podobně.

Kořen kozlíku lékařského má skvělý bezpečnostní profil, buďte však při jeho užívání opatrní, když užíváte jiné léky, zejména ty se sedativním či uvolňujícím účinkem.

Závěr

Vyzkoušeli jste již někdy kozlík, a pokud ano, jakého cíle jste chtěli dosáhnout? Pomáhá vám usnout? Pomáhá vám se uvolnit?

Řekněte nám o tom ve svých komentářích!

Zdroj: https://www.vylectese.cz/zdravotni-prinosy-kozliku-pro-srdce-ci-mozek-a-jak-ho-spravne-uzivat/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk