Záhada nad záhady: Oregonský vír

219
Příroda v Oregonu. Foto: Pixabay.com

Na jednom místě ve státě Oregon v USA jako by fyzikální zákony nefungovaly. Indiáni se místa obávali a dali mu název Zakázaná oblast. Vědci fyzikální anomálii marně zkoumají už desítky let. Oregon Vortex. Stromy tu rostou v podivných úhlech, ptáci se místu vyhýbají a koně se tu plaší. Lidé naopak záhady vyhledávají, a tak je oregonský vír oblíbený cíl nedělních výletů Američanů nedaleko městečka Gold Hill ve státě Oregon. Paranormální vlastnosti tohoto místa zde natáčely nejen americké televize, kvůli podivnému fenoménu přijíždějí televizní štáby i ze zámoří.

Oregonský vír je kruhová zóna s průměrem asi 60 metrů, uvnitř které působí nevysvětlitelná síla a kde se dějí podivné věci. Uvnitř zóny stojí Dům záhad – dřevěná bouda, postavená v roce 1904, kde byla před sto lety zkušebna zlata místní důlní společnosti. Vliv podivných anomálií lidi tehdy tak rušil v práci, že byla uzavřena. Ve strašidelné chatě platí jiné přírodní zákony.

„Užijeme si hodně legrace, když sem přicházejí různí technici. Hodně jich sem jezdí například z Německa. Často reagují úplně extrémním způsobem,“ říká mladý průvodce. Člověk nestojí svisle, je přitahován k zemi větší gravitační silou než jinde. Lidé stojí šikmo, jako by potřebovali vyrovnat přitažlivost směrem k centru víru, směrem na sever. Dokonce i kouř se tu točí jinak. Kulaté předměty se kutálejí nahoru v rozporu s fyzikálními zákony. Košťata stojí sama, a také šikmo. Dochází tu navíc k podivným optickým iluzím, které odporují zákonům perspektivy. Když se od jednoho návštěvníka druhý člověk vzdaluje směrem k jihu, jeho tělesná výška se zvětšuje. Ale také pocity tu mají lidé zvláštní. Uvnitř Domu záhad se někteří lidé cítí dezorientováni. „Jiní mají pocity, jako by meditovali, další lidé vnímají silné energetické pole,“ vysvětluje průvodkyně Maria Cooperová, která se zde nebojí a nemá s místem špatné zkušenosti.

Co říká na Oregonský vír věda?

Badatelé rozličných specializací tu samozřejmě zkoumali, měřili, experimentovali, ale zatím nenašli vysvětlení, proč například těžká železná koule upevněná na řetězu visí šikmo. V zóně vyšilují také kompasy a fotometry. Skotský geolog a fyzik John Lister zkoumal oblast již od 20. let minulého století, provedl zde tisíce experimentů. Oregonský vír ho fascinoval až do jeho smrti v roce 1959. Když se díváme na fotografie a videa, musíme ho obdivovat už jenom proto, že se z toho všeho nezbláznil. Opravdu? Možná ano, protože těsně před smrtí zničil všechny své poznámky.

Navzdory vědeckým výzkumům nejsme dodnes o moc chytřejší. Indiáni naopak nic nezkoumali a místu se vyhýbali, určitě za tím viděli nekalé síly. Podle internetové stránky věnované oregonskému víru zde působí síla kulového tvaru, která je z poloviny umístěna pod zemí a z poloviny nad zemí. Autoři stránky ji přirovnávají k vzdušnému nebo vodnímu víru. „Fenomén, kterému se říká oregonský vír, působí prokazatelně v celé oblasti. Nikde v tomto kruhu člověk nemůže stát rovně.“ Nejpodivnější na celé věci je snad to, že vír ovlivňuje i přístroje letadel, které prolétávají vysoko nad oblastí. A záhadná síla čaruje i na fotografiích, které zde byly pořízeny.

Autor článku: Pravdu.cz
Video: Blooder3

Zdroje: wikipedia.org, www.oregonvortex.com, YouTube.com

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz