Tomáš Brožek: Prebiotika a probiotika – mají vliv na mikrobion a imunitní systém?

51
Foto: Pixabay.com

Je známo, že je v tlustém střevu 70 procent imunitních buněk a jeho správná funkce má tedy zásadní vliv na fungování našeho těla. Moc se ale neví, jak správná funkce střeva ovlivňuje míru stresu, jeho zvládnutí, centrum řeči (důležité je to u malých dětí), psychiku nebo spánek.

Ve střevech máme dvě skupiny bakterií, které musí být v rovnováze. Bakterie gram-negativní a bakterie gram-pozitivní. Máme více těch negativních, protože je krmíme, a tím se dostává naše střevo do nerovnováhy.

Potravou pro negativní bakterie je strava, kterou nejvíce konzumujeme v dnešní době a která je plná škodlivých tuků nebo cukrů. Naopak pro pozitivní bakterie jsou hlavní potravou stravitelné vlákniny, kterých je v naší stravě velký nedostatek.

Odhaduje se, že příjem prebiotické vlákniny klesl od roku 1880 o 90 procent. Podle studie WHO (Světové zdravotnické organizace) z roku 2019 má nedostatek vlákniny vliv na úmrtí a zvyšuje ho až o 30 procent. Také pravděpodobnost výskytu různých druhů rakovin, hlavně tlustého střeva a prsou, se zvýšila o 25 až 30 procent, pravděpodobnost výskytu infarktu, mrtvice a demence se pak zvýšila o 25 procent. Podle WHO je nutný minimální denní příjem 7 g probiotické vlákniny, bohužel současný příjem je kolem tří gramů.

Probiotika i prebiotika mají své místo. Probiotika se mají užívat, pokud potřebujeme rychle nakopnout střevo, například při průjmech. Je rovněž vhodné zařadit probiotika v případě, že užíváme antibiotika, která devastují prostředí ve střevech. Ale i to má svá jasná pravidla, užití probiotik se doporučuje nejdříve po čtyřech hodinách od užití antibiotik. Dlouhodobé a pravidelné užívání probiotik se však nedoporučuje. Nemá to žádný prokázaný pozitivní přínos a dochází ke zlenivění střeva, protože se mu pak nechce vytvářet své vlastní probiotické bakterie.

Prebiotika jsou potravou pro probiotické bakterie, které potřebujeme krmit. Prebiotické vlákniny jsou tedy klíčem ke správné funkci střeva. Je ale třeba rozlišovat mezi vstřebatelnými a nevstřebatelnými vlákninami.

Střevo se dělí na několik částí a každá část střeva potřebuje svá probiotika. Pokud si tedy kupujeme prebiotika, žádejme minimálně pětisložková a ověřme si, že jsou vlákniny vstřebatelné. Ideální jsou inulin, betaglukany 1-3, 1-4, rezistentní škrob, fruktosacharidy, guaránová guma a potom je také ideální jedna nerozpustná vláknina, která střevo čistí, například psylium. Vhodné je mít vše v jednom a ve správných poměrech. Při konzumaci vlákniny je zároveň potřeba hodně pít, protože vláknina na sebe váže vodu. Doporučeje se vždy rozmíchat ji ve sklenici vody. Vyvarujme se všem probiotikům a prebiotikům, které obsahují sladidla (umělá i přírodní), jež obsahují konzervanty, jako jsou sorban draselný, benzoan sodný a některé další. Konzervanty totiž zabíjejí probiotické bakterie. Hledejme určitě taková prebiotika, která mají certifikaci 100procentně přírodní.

V poslední době se rozmáhá také analýza mikrobiomu. Je to pole neorané a jde hlavně o marketing a prodej drahých testů. Stanovisko České mikrobiologické společnosti ČLS JEP kromě jiného říká: „U většiny bakterií jen určí zařazení do skupiny, ovšem ani přesnější identifikaci ani přiřazení funkce tato analýza neposkytne (tedy převedeme-li to do říše vyšších organismů, zjistí se pouze to, že je to savec, ale už ne zda je to medvěd, myš, nebo člověk a už vůbec se nedozvíme, zda je ten medvěd třeba zdravý.“ Takže pokud nevíme co s penězi, nechme si analyzovat své bakterie a udělat si probiotika na míru. Třeba se něco pozitivního stane. Spíše s tím ale nepočítejme.

Optimální je tedy konzumovat denně vícesložková prebiotika, která podporují růst probiotik, vytlačují další patogeny, snižují pH střev, posilují imunitu a mají silně protizánětlivé účinky, a také přirozená probiotika typu živých jogurtů, kysaných výrobků a kvašené zeleniny.
Máme řadu případů, kdy lidé začali užívat prebitoka nebo navýšili jejich množství a přešli na ty vstřebatelné. Brzy potom zaznamenali účinky ve snížení hladiny cholesterolu a cukrů v krvi, začali se cítit lépe a vracet se do aktivnějšího života. Ideální je ještě propojení s omega3 v kombinaci s polyfenoly (psali jsem o těchto přínosech v minulém čísle).

Této problematice se věnuje světově uznávaný lékař Dr. Paul Clayton, který získal řadu ocenění a zařadil se do oficiální žebříčku TOP 100 světových lékařů. Jeho dvě knihy přeložené do češtiny a slovenštiny lze koupit i v našem eshopu (vehvezdach.cz), kde také můžete koupit osmisložkovou prebiotickou vlákninu Zinobiotic. Stejně tak si můžete za zvýhodněných podmínek koupit omega3 s polyfenoly a řadu další přírodních doplňků vhodných pro vaše zdraví. Vybrali jsme pro vás výrobky jen 100procentně přírodní. Výhodné ceny ovšem dostanete jen při uplatnění kuponu sleva40, kterou uplatníte před potvrzením platby.

Ing. Tomáš Brožek, MBA, farmakonutriční specialista
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk