Tereza Viktorová: Vitamín mládí a krásy

185
Foto: Pixabay.com

Běžný název je vitamin E. Systematický název je alfa-tokoferol (přírodní forma), tokoferyl acetát (syntetický).

Radikálně proti radikálům

Vitamin E je považován za nejdůležitější a nejúčinnější antioxidant v našem těle. Chrání buněčné membrány proti poškození volnými radikály. Jakmile totiž volný radikál tuto membránu naruší, buňka nenávratně umírá. K takové buněčné likvidaci dochází už jen vlivem toho, že dýcháme kyslík. Pokud se navíc musíme vyrovnávat se znečištěným prostředím, chemickými látkami, stresem nebo cigaretovým kouřem, míra ohrožení volnými radikály a riziko odumírání buněk se prudce zvyšuje. Každá buňka tedy potřebuje svého ochránce a tím je alfa-tokoferol neboli vitamin E. Tuto látku si ale tělo samo vyrobit neumí, musí ji přijímat v potravě. Vitamin E je rozpustný v tucích, a proto ho v nich i najdeme. Absolutně nejvíc vitaminu E obsahuje olej z pšeničných klíčků. V současné době se ale vitamin E přidává do všech jedlých olejů, u kterých prodlužuje trvanlivost, jelikož je chrání proti oxidaci a žluknutí. Nechceme-li tedy žluknout a kazit se rychleji, měli bychom přijímat alespoň 10 mg vitaminu E denně. Je dobré užívat doplňky stravy s vitamínem E a vitamínem C. Když se totiž vitamin E „vybije“ likvidací nějakého volného radikálu, vitamin C ho zase „nabije“. Tyto dva vitaminy je proto dobré přijímat vždy společně. Nízkotučná strava obsahuje logicky vitaminu E velmi málo. Pokud chceme být krásní, mladí a zdraví, měli bychom jíst hodně ořechů, semínek a klíčků, ve kterých je vitaminu E nejvíce. Záležet by nám na tom mělo nejen kvůli zpomalování procesu stárnutí, ale i pro prevenci rakovinného bujení. Ano, vitamin E prokazatelně chrání proti rakovině.

Legenda v péči o pleť

Jako řada jiných látek se vitamin E dokáže vstřebávat kůží do krve a dokonce se pod kůží i hromadit. Opačným směrem, tedy z krve do kůže, se většinou nedostane, protože má moc práce na místech, kde k oxidaci dochází ve velké míře, tedy v plicích. Vitamin E je pro kůži opravdovým požehnáním, nejen že zpomaluje stárnutí (ke kterému dochází vlivem času, znečištění a působení UV záření), vyhlazuje vrásky a pomáhá urychlovat hojení drobných poranění, on dokáže zvýšit hydrataci naší pokožky, díky níž budeme vypadat o poznání mladší a zářivější. Zajímavé je pozitivní působení vitaminu E na hojení všech druhů jizev. I koloidní jizvy, které jsou typické svou pigmentací a zvětšeným objemem, se jeho vlivem lépe a rychleji vstřebávají. Na hojení pokožky tedy pozitivně působí díky obsahu vitaminu E všechny krémy Pentagramu® a na jizvy jmenovitě Cytovital. Vitamin E je také ideální prevencí i léčbou strií, které vznikají v důsledku poškození podkoží. Nakonec je dobré zmínit, že pomáhá hojit všechna zánětlivá kožní ložiska, šupinaté ekzémy i psoriatické léze.

Bezpečná omlazovací kúra

Předávkování vitaminem E se nemusíme bát. Uvádí se, že horní hranice bezpečného denního příjmu se pohybuje kolem 1 000 mg. Zvýšit příjem vitaminu E by měli kuřáci, těhotné a kojící ženy a lidé pod vlivem psychického stresu. Vitamin E ve vyšších dávkách může být problematický jen pro osoby se zhoršenou srážlivostí krve, protože má vliv na její ředění, což z něj ale zároveň dělá výbornou prevenci trombózy a infarktu. Vzhledem k tomu, že jedna polovina z nás umírá na rakovinu a druhá na infarkt, měli bychom zvýšit denní příjem vitaminu E všichni!

Autor: Mgr. Tereza Viktorová
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vitamin-mladi-a-krasy.htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk