Pro lidi, kteří rádi sledují astronomické úkazy, si rok 2019 připravil hned několik fascinujících představení. Těšit se můžeme na zatmění Slunce, meteorické roje a také na fenomén zvaný “superkrvavý vlčí měsíc.”
V roce 2019 nám noční obloha hned několikrát nabídne zajímavou podívanou. Oproti letošnímu roku bude ten příští na astronomické úkazy mnohem bohatší.
Zatmění Měsíce
Během roku proběhne pět zatmění – dvě z nich budou měsíční a obě budou viditelná v Česku. První z nich se uskuteční 21. ledna a bude to poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí. Vidět ho můžeme v ranních hodinách a potrvá jednu hodinu a dvě minuty.
Lednové zatmění měsíce bude podle NASA opravdu skvostná podívaná. Měsíc totiž bude na místě, které je nejblíže Zemi, takže bude větší a mnohem jasnější. To však není všechno – Měsíc se totiž zbarví do ruda. Velkolepou událost mnozí nazývají zatměním “superkrvavého vlčího měsíce.” Prvnímu lednovému úplňku se totiž přezdívá vlčí měsíc. Není divu, že někteří konspirační teoretici přicházející krvavé zatmění vnímají jako předzvěst něčeho zlého.
Druhé zatmění Měsíce bude částečné a proběhne v noci na přelomu 16. a 17. července. Tento úkaz si budeme podle odborníků moci vychutnat téměř celý. Další tři zatmění budou sluneční.
Zatmění Slunce
První z nich, které bude pouze částečné, se odehraje 5. ledna nad severním pólem. Viditelné však bude pouze ze severovýchodní Asie a severního Pacifiku. Po více než dvou letech se také odehraje úplné zatmění Slunce, které proběhne 2. července. Ani tento úkaz ale nebudeme moci sledovat – viditelný bude pouze v Chile a Argentině.
klamání by nám měla vynahradit třetí událost – 11. listopadu totiž přes Slunce přejde Merkur a z českého území bude viditelná první polovina úkazu. Na dlouhou dobu je to naposledy, kdy něco takového spatříme – příští přechod Merkuru přes Slunce se totiž odehraje až v roce 2032. Při pozorování je nutné mít dalekohled se speciálním filtrem, jinak hrozí poškození zraku.
Meteorické roje
Těšit se můžeme také na meteorické roje. V pátek 4. ledna vrcholí roj Kvadratid, během kterého bude možné vidět až 80 meteorů za hodinu. Mateřské těleso tohoto roje je stále velkou záhadou. Na další meteorický roj, kterým jsou Lyridy, si budeme muset počkat až do dubna, maximum připadá na 22. dubna.
Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence. Už na 6. května pak připadají Eta-Aquaridy, které jsou jednou z větví Halleyovy komety. Na 12. srpna pak vychází maximum meteorického roje Perseidy. Jedná se o jeden z nejaktivnějších rojů, milovníci noční oblohy by si měli toto datum zapsat do kalendáře.
Podzimní větví proudu meteoroidů z Halleyovy komety jsou pak Orionidy, jejich maximum připadá na 22. října. V listopadu pak můžeme sledovat Leonidy, které se objevují kolem 17. listopadu. Celou sérii meteorických rojů uzavírají Geminidy, jejichž frekvence zatím stoupá, maximum vychází kolem 14. prosince.
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz