Štěstí nikdy nedosáhneme tím, že ho budeme nahánět

167
Foto: Pixabay.com

Když mluvíme o štěstí, pokaždé nevědomky dospějeme k závěru, že bychom měli být šťastní po celou dobu – myslíme si, že bychom měli cítit štěstí bez jakéhokoli náznaku negativismu každý den, každou minutu.

Snažíme se zajistit stav „trvalého štěstí“ všemožnými způsoby, mohli bychom říci, že dosažení štěstí vnímáme jako náš úkol.

A zároveň se vyhýbáme všemu, o čem se domníváme, že by mohlo pro naše štěstí představovat nějakou hrozbu.

Kdyby tomu ale tak opravdu bylo, tak co by se se štěstím nakonec stalo? Jednoduchá analogie. Představme si naše nejoblíbenější jídlo.

To, že své oblíbené jídlo budeme jíst častěji, ještě neznamená, že nám bude i více chutnat. Pravdou je, že se stane pravý opak – když máme možnost pochutnat si na našem nejoblíbenějším jídle jen občas, pak si každý kousek opravdu vychutnáme.

Co nás dělá šťastnými v tomto případě? Je to opravdu naše oblíbené jídlo? Nebo nás dělá šťastnými to, že naše oblíbené jídlo je pro nás vzácné právě proto, že ho nemáme pokaždé, když si umyslíme?

Když tedy mluvíme o štěstí, je důležité si uvědomit, že štěstí pochopíme pouze v případě, když poznáme, co je smutek.

Jeden z našich největších omylů je myslet si, že druzí jsou šťastní pořád

Když si v mysli vybavíme někoho, kdo má zdánlivě dokonalý život, mylně se domníváme, že dotyčná osoba je šťastná po celou dobu. Už jako dětem nám vštěpovali myšlenku, že štěstí máme hledat do té doby, dokud ho nenajdeme.

A když ho konečně najdeme, budeme si moci říci známou frázi, kterou jsme jako děti slýchali na konci každé pohádky: „A žili šťastně, dokud neumřeli.“

Na sociálních sítích se často s druhými podělíme o světlé stránky našeho života a o těch smutných raději pomlčíme.

Proto není žádným překvapením, že naše představa o tom, co je „štěstí“, bývá trochu mylná.

Nikdo nemá dokonalý život – vždy v něm něco chybí, vždy se v něm najde něco nepříjemného

Je třeba si uvědomit, že nikdo nemá dokonalý život. Ani ty nejzářivější celebrity, ani ti nejbohatší miliardáři – každý z nás musí v životě překonávat překážky a těžké chvíle.

Naše negativní emoce často vycházejí ze skutečnosti, že se soustředíme jen na malý, přechodný úsek našeho života. A nechceme vidět, že špatné období nebude trvat věčně a jednoho dne pomine.

A možná rychleji, než bychom se nadáli. Všichni úspěšní lidé by nám o tom řekli své. K dosažení úspěchu je třeba překonat mnoho problémů, ačkoli se vám v té chvíli může zdát, že zažíváte skutečný neúspěch.

V těch nejtěžších chvílích je rozhodující, jak se ke svým problémům postavíte. Pro naše sny a ambice to lze považovat za otázku života a smrti.

Všechny problémy však zvládnete a když se občas ohlédnete zpátky, uvědomíte si, že přešly týdny, měsíce, ba celá léta, které byly naplněny mnohými vítězstvími, ale i prohrami.

Zde je nesmírně důležité, abychom se naučili dívat se na svůj život z dlouhodobé perspektivy. Jistě nám dáte za pravdu, když řekneme, že mnohé z těch „opravdu velkých“ problémů, které jste zažili v minulosti, dnes vypadají jen jako malé nezdary, jež ztrácejí svou vážnost.

Možná se vám často stává, že když si na ně teď vzpomenete, musíte se jen pousmát!

Přestaňme se snažit být šťastnými, jednoduše šťastní buďme

Je zcela přirozené, že toužíme být šťastní po celou dobu. Co tedy můžeme pro naše štěstí udělat? V první řade zapomeňte na to, že budete šťastní jen když budete mít dokonalý život.

Zkuste si představit, jaké by to mělo důsledky – kdyby v našem životě bylo všechno dokonalé, ztratili bychom jakoukoli motivaci, což by byl dost bezútěšný stav. Nemyslíte?

Jenom když zažíváme v našem životě bolest a překonáváme různé výzvy, jen v tom případě je naše srdce naplněné láskou, soucitem a starostí o druhé, protože vidíme, že ostatní v životě zažívají totéž, co my. Kdyby byl náš život dokonalý, nebyli bychom schopni žádné empatie.

Kdyby byl náš život dokonalý, přestali bychom se vyvíjet a růst.

Pokud chceme být opravdu šťastní, přestaňme se nahánět za trvalým štěstím

Zřejmě vám to zní jako paradox. Nechceme tím říci nic jiného než to, že během života zažijeme mnoho vzestupů, ale i pádů.

Nejlepší je tuto pravdu akceptovat a začít žít v souladu s ní. Přijměme tuto pravdu s úctou a pokorou. Štěstí nacházíme ve střídání se pozitivních a negativních životních situací.

A také se učme být vděční. Místo toho, abychom se soustředili jen na to, co je v daném okamžiku nepříjemné, vzpomeňme si na chvíle, kdy se nám dařilo.

Vzpomeňte si například na vaši kariéru, na to, jak jste začínali. Na dobu, kdy jste ještě neměli nynější zaměstnání, z kterého jste pravděpodobně nadšení, určitě jste se tehdy cítili ztraceni a bez jakékoli motivace.

Možná jste měli pocit, že všichni kolem vás už dávno vědí, co chtějí od života, a svou představu také následují.

Když se vám nakonec podařilo najít smysl života, práci, v níž vynikáte a která vás baví, určitě vás zaplavil hluboký pocit štěstí, a to mnohem dříve, než jste si uvědomili, že díky tvrdé práci můžete dosáhnout úspěchu!

A přesně takové vzpomínky vám pomohou překonat i ty nejtěžší chvíle. Opravdu vděční za světlo se stáváme až v okamžiku, kdy zažijeme opravdovou temnotu.

V životě existují štěstí a smutek jedno vedle druhého

Vše, co jsme si řekli o štěstí, bychom mohli shrnout asi takhle: v životě zažijeme mnoho krásných, šťastných a úžasných chvil. Zažijeme slzy štěstí, radostné výkřiky a veselé příhody.

Zažijeme však také mnoho deště a bouří a když budeme právě uprostřed nich, budeme mít pocit, jako kdyby neměly konce.

Ať už bude náš obličej zalitý teplým sluncem, nebo naše srdce smáčené deštěm, nikdy nezapomínejme na to, že všechno, co se v našem životě děje, je naprosto přirozené.

Podobně jako se střídají příliv a odliv střídá se smutek se štěstím. Uchovávejme si vzpomínky na naše šťastné chvíle – dají nám sílu přenést se přes těžké chvíle. Nesnažme se vyhýbat „smutným“ či „negativním“ životním zkušenostem.

A rovněž se nesnažme „štěstí“ nahánět. Tímto životním postojem nakonec jistě dosáhneme skutečnou spokojenost, jež bude založena na smysluplných zážitcích a úspěchu.

Skutečné „štěstí“ najdeme v případě, když si osvojíme schopnost růst a najít smysl jak v pozitivních, tak v negativních životních okamžicích.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/stesti-nikdy-nedosahneme-tim-ze-ho-budeme-nahanet/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz