Staří Řekové rozlišují 7 typů lásky: Která vystihuje Vás?

394
Láska na řeckém ostrově Santorini. Foto: Pixabay.com

Jak byste definovali lásku? Jako první tanec na svatbě svých rodičů? Jak utěšující ticho mezi nejlepšími přáteli? Nebo jako kouzelný okamžik, kdy v náručí držíte své právě narozené dítě?

Existují mnohé různé druhy lásky. Uvnitř každé leží celá země složitých pocitů a uspokojujících okamžiků.

Staří Řekové identifikovali 7 různých typů lásky. Každá z nich je cenná svým způsobem a každá z nich je nezbytná pro zdravý a šťastný život.

Které z nich jsou náruživé? A které vyžadují vaši zvýšenou pozornost?

1. Philautia

Je to láska k sobě samému. Ve skutečností představuje začátek, z něhož vznikají všechny ostatní lásky. Když je náš vztah k sobě silný, všechny další lásky najdou místo v našem životě.

Philautia přichází ve dvou formách. Jednou z nich je jakási falešná sebeláska podobná narcismu nebo aroganci. Tvoří ji chuť po penězích, slávě a moci. V této sebelásce se upřednostní náklonnost k sobě samému před vyšším dobrem.

Naopak zdravá Philautia se vyznačuje sebeúctou, důvěrou a slibem starat se o sebe a ostatní. Umožňuje nám rozdávat lásku, kterou cítíme k sobě, do okolního světa.

2. Pragma

Je to láska, kterou zasvětíme vyššímu dobru. U tohoto typu lásky romantika a přitažlivost jdou stranou ve prospěch společných cílů a schopnosti spolupracovat.

Je to láska mezi páry, které se rozhodli zpečetit svůj svazek v kostele nebo ho vytvořili na základě politické dohody. Tento druh lásky inspiruje páry, aby si vytvořili vztah, který by fungoval pro dobro jejich dětí.

Pragma je druh hluboké lásky a oddanosti, který nás nutí dělat ty správné věci. Mnohé vztahy začínají jako Eros nebo Ludos a později přerostou až do Pragmy.

3. Ludus

Je opakem Pragmy, ačkoli časem nebo změnou okolností může přerůst do jiné lásky. Ludus je koketní a zábavná forma lásky. Charakterizují ji hravost, radost a je nezávazná. Jde o druh lásky, kterou cítíme, když tančíme s cizincem nebo flirtujeme se spolužákem.

Na rozdíl od hluboké oddanosti, kterou charakterizuje pragmatická láska, cílem této formy lásky je jen potěšení. Ludus tvoří zábava, proto nemůže ani dlouho vydržet. Postupem času se buď vytratí, nebo přeroste do forem Eros nebo Philia.

4. Eros

Je to druh vztahu, který se nejčastěji spojuje se slovem „láska“. Charakterizují ho romantika, poblouznění a sexuální touha. Eros je řecké jméno pro Cupida, který střílí šípy lásky do lidí a způsobuje jim tento druh přitažlivosti.

Často se znázorňuje jako dítě so zavázanýma očima, což znamená, že Eros často udeří bez důvodu. Tento druh lásky je nejnebezpečnější, ale je to také to, co pronásledujeme celým svým srdcem. Úplně nás zničí a vymyká se jakékoliv logice.

5. Philia

Tuto formu lásky cítíme k našim sourozencům nebo blízkým přátelům. Je to upřímné, platonické a vzájemně blahodárné. Vydrží déle než Eros a Ludos, takže by bylo moudré, kdybyste upřednostnili tento typ lásky před ostatními těkavými.

Často se stává, že vztah mezi milenci může přerůst do této formy lásky. Mohou vám říci, že jejich manžel je jejich nejlepší přítel. Je to něco, o co byste se měli snažit, protože Philia je jedním z nejsilnějších pout dvou lidí, jaké může vzniknout.

Tyto vztahy jsou intimní, pravdivé a bezpečné.

6. Storge

Je to zvláštní druh lásky, který rodič přechovává ke svému dítěti. Stejně jako Philia, tento druh lásky je silný a věčný. Avšak na rozdíl od ní to není láska mezi sobě rovnými. Dříve popisuje vztah, ve kterém rodič pečuje o své dítě.

Představuje bezpodmínečnou lásku. Dítě nenese žádnou zodpovědnost za svého rodiče. Spíše rodič miluje své děti takové, jaké jsou. Storge je to, co inspiruje rodiče odpustit svým dětem cokoliv.

Rodič se silným smyslem pro tuto formu lásky obětuje vše pro své dítě, aniž by od toho něco očekával.

7. Agape

Je to univerzální pocit lásky, po kterém všichni toužíme. Agape je bezpodmínečná láska ke všemu živému. Je to forma lásky, která v nás vzbuzuje touhu konat dobro.

Tyto pocity nás mohou inspirovat k dobrovolnictví, k ochraňování planety nebo k vykonání jakékoliv laskavosti. Pomáhá nám jednat se soucitem a nezištností. Skutečná Agape se vyznačuje silným vztahem k přírodě, lidskosti a vesmíru. Je to místo, odkud se rodí karma.

Když prožíváme Agape, jsme nejblíže k Bohu.

„Neexistuje žádný čas nebo místo pro skutečnou lásku. Zrodí se náhodou, v jediném okamžiku, v jediném záblesku a pulzujícím okamžiku.“ – Sarah Dessen

Zdroj: http://unisoultheory.com/index.php/2017/02/02/ancient-greeks-types-of-love/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz