Simona Procházková: Léto v naší zahradě

49
Foto: Pixabay.com

Letní zahrada překypuje hojností. Můžeme si dosyta užívat slunce, barev, vůní, chutí i teplých večerů strávených pod hvězdnou oblohou. Léto je také časem pravidelného opečovávání rostlin, stromů a keřů. Každou zahrádku čas od času navštíví nejrůznější škůdci a choroby. Ráda bych vás seznámila s účinnými přírodními postřiky, které vašim rostlinkám zaručeně prospějí.

Přírodní insekticidy

Příroda nám nabízí několik bylin, které mají insekticidní vlastnosti a s úspěchem odpuzují savý hmyz, jako například svilušky, mšice, dřepčíky, housenky, larvy pilatky, roztoče. Úžasná výhoda těchto přírodních postřiků je, že neubližují motýlům ani včelám.

Jak si připravit postřik?

Potřebujeme: 1 hrst čerstvé byliny nebo 1 lžíci sušené drogy, 0,5 litru vroucí vody. Postup: Léčivku přelijeme vodou a vše necháme 30 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme používat. Postřik používáme každodenně po dobu 10 dnů.

Druhy postřiků:

Pelyněk

Listy této byliny chrání proti větším škůdcům, jako jsou housenky, můry, dřepčíci i mšice.

Levandule

Vůně levandule je univerzálním insekticidem.

Rozmarýn

Listy rozmarýnu jsou univerzálním insekticidem.

Oman

Listy omanu jsou univerzálním insekticidem.

Maří list

Tuto bylinku můžeme také použít proti všem škůdcům.

Černý bez

Listy tohoto keře odpuzují svilušky a mšice.

Bazalkové listy na mšice

Potřebujeme: 1 lžíci bazalkových listů, 2 dl vroucího tučného mléka. Postup: Listy přelijeme vroucím mlékem a vše necháme 30 minut louhovat, pak přecedíme a máme hotový postřik.

Česnek na mšice

Potřebujeme: 2 rozdrcené česnekové stroužky, 2 dl tučného mléka. Postup: Česnek smícháme s mlékem a vše necháme 30 minut odpočívat, pak scedíme, nalijeme do rozprašovače a můžeme začít ošetřovat.

Společná výsadba

Zkušení zahradníci vědí, že některé rostliny těží ze sousedství jiných, jako například lichořeřišnice odpuzuje vlnatku z jabloní, česnek a pažitka pod růží nesvědčí mšicím, heřmánek a levandule v blízkosti může působit jako tonikum pro slabé a churavé rostlinky. Pýr brání rozmnožování háďátka v půdě, pelyněk, yzop a saturejka odpuzují hmyzí škůdce. Aksamitník, měsíček, mák a merlík přitahují pestřenky, jejichž larvy se živí mšicemi.

Bylinky a choroby rostlin

Vyvarujme se použití chemických pesticidů na rostliny. Jako prevenci i léčbu používejme bylinky. Ideální doba léčby je 14 dní.

Heřmánkové květy proti plísním

Potřebujeme: 0,5 litru vroucí vody, 3 lžíce heřmánkových kvítků. Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut odpočívat. Pak scedíme a můžeme používat.

Levandule – šalvěj – rozmarýn proti plísním

Potřebujeme: 2 lžíce levandule, 2 lžíce šalvěje, 2 lžíce rozmarýnu, 0,5 litrem vroucí vody. Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme aplikovat.

Oddenek pýru proti rzi a houbovým chorobám

Potřebujeme: 2 hrsti pýru, 0,5 litru vroucí vody. Postup: Pýr přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut odpočívat. Pak scedíme a můžeme aplikovat.

Smrkové jehličí na padlí, rzi a houby

Potřebujeme: 2 hrsti jehličí, 0,5 litru vroucí vody. Postup: Jehličí přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Pak přecedíme a máme hotovo!

Autor: Simona Procházková
http://www.lecime-prirodou.cz/…y/4

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk