Z Romanovy Zahrádky pro tento den: Malé příšerky za dveřmi

117
Foto: Pixabay.com

Někdy se mi nechce moc přemýšlet a tak si pustím film, který mi prostě „vypráší“ hlavu. Včera večer padla tedy volba na poslední díl Jurského parku. Znáte to. Tyranosaurus Rex a další dinosauři versus lidská chamtivost, která dokáže zahnat situace do krajností. A přesně nad tím jsem u filmu přemýšlel, i když jsem to neměl v úmyslu. Filmoví hrdinové na obrazovce se bránili velkým příšerám, na kterých si chtěl někdo napakovat kapsu. A nás teď čeká boj s miniaturními příšerami (bakteriemi), které se staly rezistentní (odolné) vůči antibiotikům, na kterých si mastí kapsy farmaceutický průmysl. Když k tomu ještě připočítám masivní televizní reklamu nabádající nás, abychom ničili bakterie na záchodě, v koupelně, kuchyni a já nevím kde ještě, a kupovali kvůli tomu nejrůznější dezinfekční přípravky, potom jsme si proti sobě vycvičili víc než zdatnou armádu malých příšer, která nás jednoho dne prostě sežere. Proč? Protože se našim antibiotikům a dezinfekcím přizpůsobila, dokáže je přeprat, zatímco my jsme se ve své pohodlnosti zapomněli bránit.

Takže až příště zase budeme cídit svoji zlatou klec (byt), odtrhovat dítě od psa nebo kočky kvůli možné alergii nebo se přehnaně mýt, či se dopovat prášky, jen co nás začne trochu škrábat v krku, vzpomeňme si, že si naše tělo umí vyrobit protilátky, které hned v zárodku zabíjíme. Proto se nedivme, že jsme v podstatě bezbranní, a že si pro nás příšerky – byť malé a neviditelné, jednoho dne přijdou. Jednoduše proto, že jsme pomohli těm, kteří si chtějí mastit kapsy, zahnat situaci do krajnosti. A také proto, že jsme ve své pohodlnosti přestali zdravě přemýšlet. Dobrá zpráva však je, že umíme našemu tělu pomoci. Kdo tedy chce, má šanci se chránit. Kdo ne, nemusí chodit ani do kina. Brzy bude mít Jurský park doma.

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz