Roman Zahrádka: Obyčejné lidství má moc léčit. Někde na to ještě nepřišli…

222
Foto: Pixabay.com

V září odvysílala Česká televize reportáž o případu osmiletého Adama Vyčítala, který po banální operaci mandlí v květnu 2017 silně krvácel a následně upadl do vigilního kómatu. Pro ty, co nevědí – vigilní kóma je hluboká porucha vědomí, při němž pacient působí dojmem, že se právě probral. Má otevřené oči, které však nesledují okolí a jen bezcílně bloudí, žvýká a polyká podanou potravu, není ale možné s ním navázat kontakt. Tolik lékařská terminologie.

K tomu všemu nemuselo dojít. Pojďme si ale nejprve stručně popsat, co události předcházelo a co natočily kamery. Chlapec, hospitalizovaný po operaci mandlí na dětském oddělení Pardubické nemocnice, začal masívně krvácet z operované rány, což se může přihodit. Přivolaná dětská lékařka rozhodla tedy o transportu chlapce na ambulanci ORL oddělení v téže budově a požádala zdravotní sestru, aby na ambulanci telefonicky zajistila přítomnost ORL personálu. Ambulance byla však uzamčená a opuštěná. Také číslo mobilního telefonu sloužícího ORL lékaře nebylo prý na dětském oddělení k dispozici. Hrálo se přitom o čas a rozhodovala každá minuta.

Záznam z průmyslové kamery na chodbě nemocnice prozradil ještě víc. Osmiletého Adama na ambulanci ORL oddělení doprovázely jeho matka se zdravotní sestrou. V momentě, kdy obě ženy zjistily, že je ambulance opuštěná, přivolala sestra dětskou lékařku. Její nečinnost mi však vyrazila dech. Přišla s rukama v kapsách, překročila tratoliště krve na podlaze a chlapci nevěnovala jediný pohled. Sdělila něco sestře, otočila se na podpatku a opět bez jakéhokoliv zájmu o Adama odkráčela s rukama v kapsách pryč. Nastalo nepopsatelné drama, během něhož zpanikařila zdravotní sestra, zkolabovala matka dítěte a nakonec i chlapec, který prožil při pohledu na bezvládné tělo svojí mámy silné trauma a upadl do bezvědomí.

Zdravotní sestra běžela vzápětí pro pomoc a nechala zoufalou matku i s chlapcem na chodbě samotné. Sloužícího lékaře nakonec našla, ale to už byl Adam podle jeho otce Jana Vyčítala 13 minut v bezvědomí. Následovala 40 minut trvající resuscitace a stav, z něhož už není návratu, neboť došlo vlivem nedostatku kyslíku k těžkému poškození Adamova mozku.

Nechme teď stranou spor nemocnice s rodiči o výši finanční újmy. Nejde tu o peníze, ale o princip pomoci bližnímu, který by neměl být ignorován. Zvláště těmi, kteří se k tomu cítí být povoláni – tedy lékaři. Řeč těla dotyčné doktorky byla však víc než výmluvná. Ani stopa po soucitu či snaze neštěstí předejít. Jen přehlíživost ega nad zoufalstvím čekajícím pomocnou ruku. Právě tohle jsou momenty, které ukazují na nedostatek obyčejného lidství, jež má někdy léčivější účinky než celé zdravotnictví. Nebo se mýlím?

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor časopisu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk