Roman „New“ Zahrádka: Povinná administrativa nás ze začarovaného kruhu nevyvede

95
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, podle něhož bude snazší potrestat léčitele, kteří poškodí zdraví svých klientů. Alternativní terapeuti budou totiž podléhat evidenci a budou muset vést podrobnou dokumentaci o tom, jakou léčbu lidem doporučili. Konkrétní podoba zákona má být přitom hotova ještě letos v červnu. Vyplývá to z prohlášení ministerstva, které se snaží tímto krokem vymoci si na léčitelích stejnou odpovědnost, jakou mají lékaři.

Úzká spolupráce léčitele s mnoha lékaři

Co k tomu říct? Když jsem se v 90. letech seznamoval s problematikou alternativní medicíny, zasvěcoval mě do ní léčitel Jindřich Paseka ze Svratouchu, který býval opravdovým pojmem a uznávanou personou. Staral se o bývalého československého prezidenta Ludvíka Svobodu a řadu dalších známých osobností. Úzce spolupracoval i s mnoha lékaři, třeba ve Fakultní nemocnici Brno, kam posílal pacienty, jimž určil diagnózu. Byl jsem toho často svědkem.

Pohlazení slovem a předání víry v uzdravení

Přemítám nyní, jak by se k návrhu zákona asi postavil. Zvláště, když měl čekárnu plnou lidí, kteří se sem ani nevešli a museli si každý den vystát několikahodinovou frontu venku. Neumím si proto představit, že by se zdržoval nějakou byrokracií, natož aby si kvůli ní najímal další pracovní sílu. Nejspíš by tedy ordinaci zavřel a pomáhal lidem jinak – v ilegalitě jako za komunistů. Vím také, jak nesnášel některé šarlatány. Byl k nim nekompromisní. Na druhé straně ale dokázal pacienty pohladit slovem a dát jim víru v uzdravení. Právě v tom spočívá síla léčitelství na rozdíl od klasické medicíny, která je postavena na výkonech a je zahlcena administrativními povinnostmi. I proto v ní chybí útěcha, laskavost a vlídné slovo. Natož dostatek času zjistit, jak se pacienti mají, co jim schází a z čeho plynou jejich problémy. Chybí tedy celostní přístup, neboť vše souvisí se vším.

Vydělávat na lidské hlouposti se dá na obou stranách

Je třeba si uvědomit, že vydělávat na lidské hlouposti se dá na obou stranách. Třeba prodejem bezcenných, avšak předražených preparátů či diagnózami „pokus – omyl“, což léčbu nejen prodražuje, ale především ohrožuje zdraví pacientů. Je také zapotřebí vzít v úvahu, kolik peněz alternativní medicína státu ušetřila. Ve Spojeném království si to už spočítali, zatímco my tady uvažujeme o represi, aniž bychom přemýšleli o souvislostech. Třeba o tom, proč je strava prázdná, půda vyčerpaná, lidé bez nálady a vyhořelí. Proč nemají sílu ani chuť se sebou pracovat, aby byli zdravotně v pořádku. Proto je třeba zvolnit, učit se jinak přemýšlet a nalézat k sobě cesty, protože jako si lidé najdou dobrého lékaře, najdou si i dobrého léčitele, a žádný papír na tom nic nezmění.

Roman „New“ Zahrádka, vedoucí redaktor časopisu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk