Roman „New“ Zahrádka: Jen s opravdovou Láskou se může svět usmívat

176
Foto: Pixabay.com

Láska. To slovo vyjadřuje vše, co potřebujeme k životu. Je prazákladem veškerého bytí. Někdy mě však při jeho vyslovení na veřejnosti doslova tahá za uši. To když cítím, že nebylo vyřčeno upřímně, ale jen mechanicky, či z přetvářky. Schází v něm totiž něha a cit, za to převažuje prázdno, jež navozuje smutek v našich srdcích. Není proto divu, že je planeta smutná a my spolu s ní.

„Pojď, lásko,“ řekla jaksi suše mladá maminka malému synkovi cestou na plovárnu, aby ho hned vzápětí u bazénu častovala sprostými, až urážlivými nadávkami za to, že jí nechtíc stříknul vodu na mobil, z něhož neustále telefonovala, aniž si s ním hrála nebo si ho alespoň občas všimla. Nakonec mu přikázala, ať se přistrojí, že pojedou jinam, protože tam nemá kamarády. „Přeci tady nebudu, když se nudím,“ okřikla protestujícího chlapce, jemuž se evidentně nechtělo z vody a smutně potom následoval se svěšenou hlavou a s odstupem několika kroků matku ven z areálu. Bylo mi z toho smutno i těžko zároveň.

Uvedu ještě jeden příklad. Stal se nedávno a týkal se jednoho manželského páru středních let, jenž se bavil v přítomnosti svých známých na terase výletní restaurace. A zatímco se muž staral o nezbedná dítka a měl plné ruce práce, žena popíjela s kamarády alkohol. Vtom ji manžel vytrhl z hovoru dotazem, kde jsou uložené věci dětí, a ona se ho s naprosto chladným hlasem a s odvrácenou hlavou zeptala jako už několikrát před tím: „Ano, lásko?“, aniž mu věnovala větší pozornost. Éterem ta slova prosvištěla jako nic a vytratila se ve vzduchoprázdnu. Bylo zřetelně cítit, že veškerá láska mezi nimi vyprchala a omezila se pouze na prázdná slova a praktickou stránku života.

Kolik takových párů mezi námi žije? Kolik dětí „obtěžuje“ rodiče jen svou přítomností? Je tohle láska? Ta upřímná, tvořivá a všeobjímající? Zúčastnil jsem se posledního rozloučení s letitou kamarádkou, kterou celá její rodina hlasitě oplakávala, ačkoli se k ní za života příliš neměla a nechávala ji osamocenou, i když už byla takřka na smrtelné posteli. Dá se tento pláč označit za láskyplný projev? Nevyjadřuje se láska k druhému především za jeho života? Na to si, prosím, odpovězme každý sám.

Jedno je však jisté. Je-li slovo „láska“ vypouštěno z úst bez upřímnosti a skutečného prožitku, posiluje negativní energie kolem nás. A pokud prázdných slov přibývá, atmosféra houstne. Musíme to cítit všichni. Stačí přitom málo – být upřímný k sobě i k ostatním a vyjadřovat jen to, co se skrývá v našich srdcích. Vždyť každý máme někoho rádi, tak se nebojme vložit do oslovení „Lásko!“ celou svoji duši. Jen tak se může náš svět usmívat.

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor časopisu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz