Roman „New“ Zahrádka: Jak zlepšit o polovinu stávající klima? Řešení prý leží na talíři

117
Foto: Pixabay.com

Nedávno jsem zpovídal v Cestách k sobě francouzského kouče zdravého životního stylu, především ale experta na životní prostředí Jeremieho Merciera, který se pousmál nad tím, jak všichni třídíme odpad, zavíráme při čištění zubů kohoutky, abychom šetřili vodu, využíváme alternativní zdroje energie s pomocí větru či slunce, nebo doma zhasínáme světla a vypínáme všechny možné elektrické spotřebiče. Podle Jeremieho jsou to spíše symbolická gesta než něco, co dokáže přírodě skutečně pomoci.

„Pořád se o něco snažíme, ale přitom máme všichni slona v obýváku a nevidíme ho,“ nepřestal si dělat srandičky. „Je to přeci maso na talíři!“ dodal vzápětí a spustil takřka hodinovou přednášku na dané téma, při které se opíral především o dostupné statistiky. Hned tou první mě doslova omráčil. Podle údajů OSN bylo jen v loňském roce zabito na naší planetě pro potravinářské účely 68 000 000 000 hospodářských zvířat! Z toho čísla až mrazí. „Vědci, kteří se tímto problémem seriózně zabývali, spočítali, že kdybychom přestali s okamžitou produkcí hovězího a vepřového masa, ovlivnilo by to příznivě stávající klimatické změny na Zemi z 51 procent,“ pokračoval Jeremie.

Ptáte se jak? Zejména by ubylo skleníkových plynů, nerostla by tak dramaticky spotřeba vody a nepokračovala by eroze zemědělské půdy, která se dá využít mnohem účelněji, protože by dokázala nasytit zemědělskými plodinami na daleko menší ploše více lidí než stávající živočišná výroba. „Bylo zjištěno, že tam, kde se chovali vepři, trvá potom zhruba padesát let, než se zase půda vrátí do původního stavu. Co se ale děje? Chovy prasat jsou neustále rozšiřovány a stále více zemědělské půdy je tím znehodnocováno. Proč? Protože je to výhodný byznys, který je navíc podporován státními dotacemi. Tak proč s tím přestat?“ trumfoval Jeremie novými argumenty.

Tím ale zdaleka nekončil. Poukázal třeba na skutečnost, že když je někde nedostatek vody, dochází zpravidla k omezování její spotřeby na úkor člověka, avšak hospodářská zvířata musí dostat napít za každou cenu. A protože je Jeremie také expertem na zdravou stravu, přispěchal hned s příkladem nejzdravějších míst na planetě, kterých je už na Zemi pouze šest a kde se lidé běžně dožívají sto a více let. Jednoduše proto, že jedí zdravě a maso v jejich jídelníčku najdete jen velmi vzácně. A když, tak jen mořské ryby. Převažuje však zelenina.

Koho z vás to nepřesvědčilo? Ano, chápu ty, kteří si neumí život bez masa představit a tvrdí, že se nedá ničím nahradit. Je ale důvod nezkusit alespoň jídelníček upravit? Vždyť i sebemenší posun v našem myšlení může být neklamnou známkou toho, že se naše vědomí rozšiřuje, což je v dnešní době víc než žádoucí.

Roman „New“ Zahrádka, šéfredaktor časopisu
Publikováno v časopisu Ve hvězdách

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz