Richard Stříbný: Rok 2019 ve světle hvězd

404
Foto: Pixabay.com

Nejvýznamnější konstelace roku 2019 a jejich vliv na svět i na Českou republiku.

Úvod

Jedním z hlavních témat uplynulého roku byl nedostatek vodních srážek na našem území a rovněž v určitých lokalitách naší krásné planety. Naštěstí nám na Zeměkouli voda nemizí někam do hlubin vesmíru a je jí pořád stejné množství. Lidstvo by si přálo její rovnoměrnou a spravedlivě vyváženou distribuci. To je však nemožné, neboť dle mého názoru její rozdělování je výchovným prostředkem vyšších sil, které tím zkouší jednotlivé národy či státy. A letos to bude ještě náročnější, jelikož se pán vodstev Neptun pohybující se znamením Ryb ocitne třikrát v kvadratuře s Jupiterem ve znamení Střelce. Takže lakonicky řečeno někde budou plavat a někde budou smutně poposedávat na vyprahlé půdě. U nás od jara (po 20. březnu) budeme spíše plavat nebo lépe – neměli bychom mít srážkový deficit, jako tomu bylo loni. Měli bychom se rovněž s vodou naučit lépe hospodařit, stavět vodní díla a zadržovat více vody na našem území. Globálně vzato by se mělo oteplování utlumit, v novoročním horoskopu je méně ohnivé energie než loni, pokračovat by měl trend boje s chudobou a mělo by ubývat nemajetných či bezdomovců, dá se předpokládat, že se bude hodně stavět.

Nejvýznamnější konstelace mundánní – platné pro celý svět

Jupiter

Planeta nazývaná v minulosti „velkým štěstím“ se bude pohybovat až do 2. prosince znamením Střelce, kterému vládne a měl by přinést světu velkorysost a větší příklon k idealismu. Bohatší státy mohou odpouštět dluhy či jejich části těm chudším zemím, i dobře situovaní jednotlivci by měli velkoryse podporovat charitativní organizace a nadace. Tato Jupiterova pozice zvýší šance k nalezení práva a spravedlnosti v soudních sporech, povzbudí vysoké školství, cestovní ruch a zahraniční obchod. V lednu, v červnu a v září však bude v kvadrátech s Neptunem ve znamení Ryb, což pravděpodobně přinese světu extrémně nerovnoměrnou distribuci vodních srážek, možné jsou epidemie infekčních chorob a extrémisté se pokusí rozdmýchat svými výroky a činy doutnající náboženské konflikty. Stoupat může napětí mezi oficiálními církvemi a esotericky uvažujícími skupinami obyvatelstva. Mohou být iniciovány zákony omezující činnost léčitelů a příznivců alternativní medicíny.

Od 2. prosince 2019 do 19. prosince 2020 pak bude Jupiter procházet znamení Kozoroha, kde již tak silný není (je ve svém pádu). Tato pozice Jupitera podpoří zalesňování planety, stoupat by měla produktivita práce a pozitivní impulzy by mělo zaznamenat stavebnictví, prospěje ochlazování planety. Jupiter se hned po vstupu do znamení Kozoroha ocitá v trigonu s Uranem ve znamení Býka a díky tomu by světlo světa měly spatřit v prosinci 2019 převratné vynálezy vědy a techniky, které lidstvo posunou vpřed na poli technického pokroku. Pozitivní impulzy dostane vývoj umělé inteligence.

Saturn

Obávaný Pán času Saturn se bude pohybovat ve znamení Kozoroha až do 17. prosince 2020 (s přestávkou mezi 22. březnem a 2. červencem 2020). Tato silná Saturnova pozice (v tomto znamení vládne) by mohla zpomalit globální oteplování a napomoci lidstvu k nalezení rozumnějšího modelu vlády a chování. Saturn v Kozorohu bude po lidech chtít, aby se ukáznili, nežili nad poměry, byli skromní, pokorní, měli v životě řád a dobře hospodařili s časem, který mají k dispozici. Pokud to lidé nebudou zvládat (přezkouší zejména ty, kteří mají v horoskopech zdůrazněna znamení Kozoroha, Raka, Berana a Vah), tak bude stoupat počet onemocnění kloubů (zejména pak kolenních), kůže, žaludku, hlavy, očí a ledvin. V následujících letech tedy dostane zabrat zejména poněkud zdegenerovaná civilizace v USA a v Evropě, posílit by naopak měl vliv asijských tygrů – Jižní Korey, Číny a Indie. Ve druhé půli ledna a v první půli února, v červnu, v říjnu a v listopadu Saturn vytvoří harmonickou vazbu s Neptunem ve znamení Ryb (sextil) a to je konstelace ideální pro stavby vodních děl nebo pro investice do zadržování vody v dané lokalitě.

Uran

Patron géniů, vynálezců, astrologů a rebelů se bude pohybovat až do 6. března znamením Berana. Uran v tomto ohnivém a dynamickém znamení přinese zásadní změny do vojenství a do medicíny, boje s protivníky se přenesou do kyberprostoru. Nejmocnější státy světa přeskupí postupně své síly na ovládnutí expanzivně rostoucího toku informací a rovněž lze očekávat převratné novinky vědy a techniky.

6. března na delší čas přechází do znamení Býka (do 7. července 2025). Tato Uranova pozice pak přinese světu reformy bankovního systému a tlak na opuštění peněz ve formě bankovek a mincí bude sílit, v mnohých státech se bude muset platit již výhradně kartou, mobilem nebo čipem pod kůží. Více prostoru pak budou dostávat kryptoměny – varianty Bitcoinu. Snad nejdramatičtější dny roku 2019 nastávají mezi 18. a 23. lednem (Slunce s Merkurem kvadrát Uran, Mars kvadrát Saturn), okolo 11. července (Mars kvadrát Uran), okolo 30. července (Slunce kvadrát Uran), okolo 16. srpna (Merkur kvadrát Uran), okolo 7. října (Merkur opozice Uran), mezi 26. a 28. říjnem (Slunce opozice Uran, Mars kvadrát Saturn) a okolo 24. listopadu (Mars opozice Uran). Plus minus nějaký rozptyl v těchto dnech nelze vyloučit pády letadel, havárie na železnici, velké výpadky rozvodných a počítačových sítí. Přijít mohou výbuchy sopek, tsunami a teroristické činy většího rozsahu. V těchto dnech však také může dojít k velkým výkyvům v obchodování na burzách, kurzy měn mohou být velmi volatilní a zkolabovat mohou některé z kryptoměn.

Neptun

Planeta mystiků a umělců setrvá po celý rok mezi 14. a 19. stupněm svého domicilního znamení Ryb. Tato Neptunova pozice povzbudí ty proudy společnosti, které jsou již přesycené technickými novinkami či hromaděním hmotných statků. Velké množství lidí se postupně přikloní k duchovním naukám, k naplňování svých fantazií a postupně bude docházet k propojování moderních technologií s uměním. Vodní živel v různých skupenstvích potrápí obyvatelstvo naší krásné planety zejména v červnu a ve druhé půli září, kdy se kromě kvadratur Jupitera ve Střelci přidruží obtížnější aspekty rychlých těles.

Neptun setrvá ve znamení Ryb až do roku 2025 a troufám si říci, že do té doby dojde k implementaci duchovna do vědy a techniky.

Pluto

Prvek klíčový pro transformaci a regeneraci se po celý rok pohybuje střízlivým, výkonným a praktickým znamením Kozoroha. S pomalými planetami sice neuzavře v tomto roce žádné významné aspekty, nicméně v obecné rovině by měl prospět stavebnictví a strojírenství.

Zatmění Slunce a Luny v roce 2019

V roce 2019 dochází ke dvěma zatměním Luny (jednomu úplnému a jednomu částečnému) a ke třem zatměním Slunce (k jednomu částečnému, k jednomu úplnému a k jednomu prstencovému).

6. ledna dochází k částečnému zatmění Slunce se středem ve 2.28 hod SEČ, které se v následujících měsících projeví zejména na Dálném východě – na Kamčatce, v Japonsku, na Korejském poloostrově a na východě Číny. Mohou zde očekávat zemětřesení, tsunami, výbuchy sopek či cyklóny.

V pondělí 21. ledna nastává úplné zatmění Luny se středem před východem Slunce v 6.16 hod SEČ, které budeme moci v případě dobrého počasí vidět nad západním obzorem. Slunce bude při tomto zatmění na počátku znamení Vodnáře a Luna v opozici na začátku znamení Lva. V horoskopu tohoto zatmění jsou velmi napjaté konstelace mezi Venuší s Jupiterem ve Střelci a Neptunem v Rybách, ostrý kvadrát zde je mezi Marsem v Beranu a Saturnem v Kozorohu. Díky tomu by následující měsíc či dva měly být testem karmy lidstva, dopadnout těžší zkoušky by mohly zejména Mexiko, západ Afriky a jih USA, kde je kvadrát mezi Marsem a Saturnem na hlavních osách. Zde mohou očekávat dramatické děje v přírodě i ve společnosti.

2. července nastává úplné zatmění Slunce se středem ve 21.16 SELČ (u nás viditelné nebude) – je zde opozice mezi novoluním ve znamení Raka a Saturnem ve znamení Kozoroha, dále kvadrát mezi Merkurem s Marsem ve znamení Lva a Uranem ve znamení Býka, které může v následujícím roce přinést zemětřesení, výbuchy sopek a tsunami zejména ve Střední Americe a na západě Jižní Ameriky, kde zatmění bude viditelné.

16. července nastává částečné zatmění Luny (u nás viditelné) se středem ve 23.38 hod SELČ, kde jsou silné opozice mezi znamení Raka a Kozoroha, které mohou světu v následujících dvou měsících přinést extrémně nerovnovážnou distribuci vodních srážek, která může mít za následek nižší úrodu zemědělských plodin. Projeví se zejména v západním Rusku a ve východní Africe.

26. prosince nastává prstencové zatmění Slunce se středem v 6.13 hod SEČ (novoluní ve znamení Kozoroha), které může přinést v následujícím roce zemětřesení a destabilizace vlád zejména v jižní a v jihovýchodní Asii.

Nový rok

Nastává letos 20. března v 22.58 hod SEČ, kdy na své pouti ekliptikou vstoupí Slunce do znamení Berana a celý svět tak dostane nový impulz. Horoskop sestavený pro tento okamžik pak podbarvuje dění na celé Zemi po následující rok. V tomto horoskopu dominuje zemský živel a to díky trigonu mezi Lunou ve znamení Panny, Marsem ve znamení Býka a Saturnem s Plutonem ve znamení Kozoroha. Z této konstelace lze usuzovat na to, že se bude hodně stavět a státy budou investovat velké úsilí do boje s chudobou, měla by stoupat produktivita práce a lidé si budou své práce vážit. Prosperovat by měly nejen stavební firmy, ale i farmaceutický průmysl či formy produkcí výživové doplňky a prostředky zdravé výživy. Tuhle spíše pragmaticky působící konstelaci pak vyvažuje konjunkce Merkura s Neptunem ve znamení Ryb přející studiu psychologie a duchovních nauk. Méně příjemný je pak přesný kvadrát mezi Venuší ve znamení Vodnáře a Marsem ve znamení Býka, který poukazuje na to, že sexuálně motivované násilí na ženách v následujících 12 měsících zintenzívní a to zejména v Mexiku a na západě Afriky, kde bude v novoročním horoskopu na hlavních osách. Další možný projev této kvadratury bude zesilující boj mezi oficiálními měnami a kryptoměnami, přijdou pokusy o regulaci kryptoměn či sdílených dopravních a ubytovacích služeb.

Česká republika v roce 2019

Z horoskopu Zimního slunovratu lze usoudit na nestálé, větrné a proměnlivé počasí. (Luna v Blížencích v kvadrátech na Marse s Neptunem v Rybách, Merkur s Jupiterem ve Střelci v kvadrátu na Neptuna v Rybách). Ve 4. úseku tohoto horoskopu, který o počasí vypovídá zejména je ohnivý Střelec a pak zase chladná Kozoroh (Slunce volná konjunkce Saturn). Výsledkem budou pravděpodobně velké teplotní rozdíly, kdy můžeme zažít rekordní mrazy a pak prudká oteplení. Velmi náročné konstelace se projeví zejména mezi 24. a 31. lednem , kdy bude stoupat počet karambolů na cestách i na sjezdovkách, můžeme očekávat dramatické děje v přírodě i ve společnosti.

Novoroční horoskop (pro 20. 3.) naznačuje, že tentokráte bude stoupat počet zájemců o azyl či o emigraci do našeho státu z řad cizinců motivovaných hmotnou nouzí či politickou nestabilitou v daných zemích. Náš stát pravděpodobně přijme více cizinců než tomu bylo v předchozích letech, většinou však žadatelů o práci v oborech, kde je v současnosti nedostatek pracovních sil. (Oba vládci 9. domu v domě 4.).

Z hlediska astrologického by celkově vzato měl být pro naši republiku tento rok stabilní a úspěšný (silný Jupiter ve znamení Střelce a neméně silný Saturn ve znamení Kozoroha ve 2. domě). Dobře dařit by se mělo zejména stavebnictví, bankovnímu sektoru, farmaceutickému průmyslu a vzdělávacím institucím). Velké investice by měly plynout do vodohospodářství a do budování dálnic nicméně některé úseky mohou váznout díky soudním sporům. Tento rok by měl být z pohledu astrologického poněkud vlhčí a chladnější než ten předchozí (Merkur konjunkce Neptun v Rybách ve 4. domě), v novoročním horoskopu je měně ohnivé energie než v loňském roce. A v létě bychom mohli dokonce plavat a to nejen doslova ve vodních tocích, v rybnících a v jezerech, ale i obrazně řečeno, jelikož ve 4. domě letního horoskopu (horoskopu Letního slunovratu) máme Neptuna v Rybách v kvadrátech s Venuší v Blížencích a s Jupiterem ve Střelci. Díky tomuto polovičnímu kosmickému kříži nelze vyloučit ani záplavy, které poškodí jak bytový fond tak úrodu zemědělských plodin. Na straně druhé však v roce 2019 může naše republiky zase zaznamenat větší sportovní úspěchy a to i kolektivních sportech díky přechodu Jupitera pohybujícího se znamením střelce přes Marse a přes ascendent republiky, zejména pak v únoru a mezi červnem a říjnem včetně. Pokusy o svržení vlády nebo alespoň obměny ministrů mohou přijít v únoru, v květnu, koncem října a v listopadu, kdy na horoskop našeho státu působí náročné tranzity (Saturn opozice Jupiter republiky či Uran opozice Slunce republiky).

Závěr

V roce 2019 stejně jako v loňském roce by se měl z pohledu astrologického snižovat počet hladovějících lidí či lidí bez domova. Bude se produkovat více než v jiných letech potravin a spotřebního zboží, hodně stavět a mnoho lidí si díky pozici Luny ve znamení Panny v novoročním horoskopu uvědomí mimořádnou hodnotu zdraví, práce a vzdělání. Jedním z hlavních témat pak bude jak legislativně ošetřit pozice léčitelů ve společnost a co se sdílenou ekonomikou, co s rostoucím vlivem kryptoměn a jak se postaví skomírající církve k esotericky smýšlejícím proudům společnosti. Jak vyvážit rostoucí materiální úroveň života a skomírající duchovní či mravní vyspělost obyvatelstva naší krásné planety…

Autor: Ing. Richard Stříbný, hvězdopravec, Škola klasické astrologie
Zdroj: http://www.stribny.cz/strib.clanek.php?clID=2229

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz