Proč máme sny?

204
Foto: Pixabay.com

Již od pradávna chtěl člověk vědět, proč se mu zdají sny. Proč jsou vlastně tak realistické? Není to prostě jen nějaká další realita? Proč se nám zdá zrovna sen, jaký se nám zdál? Je možné, aby někdo neměl sny? Proč si sen pamatujeme jen krátkou dobu? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět.

Proč sníme?

Málokdo ví, že v noci je lidský mozek mnohem více aktivní než přes den. Je to dáno tím, že v průběhu noci zpracovává nabyté informace, různě je katalogizuje a řeší složité problémy. Určitě se vám někdy stalo, že jste před usnutím řešili nějaký komplikovaný problém, jehož řešení vás napadlo až ráno po probuzení. To zkrátka a jednoduše váš mozek vyřešil váš problém v době, kdy se může celý ponořit do problému.

Sny samotné jsou pak vizualizací vašich problémů, starostí, obav, radostí, zkrátka všeho, co se vám děje. To platí jak pro podněty z venčí, tak i zevnitř. Mozek se díky těmto vizualizacím v bláznivém imaginárním světě, kde nic není nemožné, snaží nalézt řešení vašeho problému, případně se vyrovnává s různými událostmi. Například, když vám zemře někdo blízký, pak je velmi pravděpodobné, že se vám bude zdát sen, v kterém se s dotyčnou osobou nějakým způsobem loučíte. Způsoby loučení přitom mohou být velmi rozmanité, od klasického loučení, přes hádky, havárie až po nejrůznější imaginární způsoby, které patří spíše mezi fantasy žánr. Možná proto je fantasy tak oblíbené. V zemi za zrcadlem je možné absolutně vše. To mozku hodně usnadňuje vypořádávání se s jinak nesmírně komplikovanými problémy.

Různé fantasy sny se pak lidstvo snaží nějakým způsobem vykládat. Pokud si uvědomujete své problémy, a rádi hloubáte, pak vždy najdete nějaký spojovací bod vašeho snu s vaší realitou. Například váš mozek ví, že had znamená nebezpečí, proto je možné, že když ve snu uvidíte hada, tak vám hrozí něco špatného. A nebo také ne. Záleží na tom, s čím máte hada asociovaného. Nebo, pokud ve vašem snu neustále někam utíkáte je dost možné, že vás něco trápí a vy se toho chcete už konečně zbavit. Tak by se dalo pokračovat dlouhé hodiny. Každopádně, vaše sny může pochopit jen váš mozek, respektive vy sami. Vy sami víte, jaké máte starosti, co vás těší, po čem toužíte, koho milujete, kdo vám dělá starosti apod. Až příště budete o svém snu přemýšlet, zkuste si ho propojit s nějakým vaším aktuálním problémem. A nezapomeňte, někdy je výklad snu nesmírně složitý. Dejte si tedy s výkladem snu načas.

Proč jsou sny tak realistické?

Sny dokáží být až neskutečně detailní, často i barevné. To je dáno tím, že mozek váš sen zobrazuje v části mozku, která zpracovává to co vidíme.

Je možné aby někdo neměl sny?

Nemít sny je vysoce nepravděpodobné. Každý zdravý člověk prožije za noc několik snů. Jejich uvědomění si, záleží na tom, kdy se probudíte. Pokud vás ze spaní vytrhne budík, je více než možné, že vás probudí zrovna v momentě, kdy se vám sen zdál. Takový sen si pak budete ještě chvíli pamatovat. Pokud se však probouzíte sami, pak si nejspíše žádný sen nevybavíte. Zde pozor na to, že když vás budík pravidelně budí v 5 hodin ráno, a vy po probuzení o žádném snu nevíte, neznamená, že jste žádný neměli. To vás jen mozek vzbudil dříve než váš budík. Konec konců, raní budíček není často nic příjemného, takže se není čemu divit, že vás mozek probouzí o minutu dříve než váš budík.

Proč si sen pamatujeme jen krátkou dobu?

Důvod, proč si detaily snu pamatujeme jen krátce je jednoduchý. Sny se jednoduše neukládají do dlouhodobé paměti. Proto, velkou část snu zapomenete do 5 až 10 minut. Pokud si je však nepoznamenáte, nebo se je nebudete snažit pochopit. V tom případě se začnou ukládat vybavené fragmenty snu po určité době do dlouhodobé paměti.

Je možné, aby sen předpověděl nějakou událost?

Ano je to možné, váš mozek zpracovává mnoho informací, které si vůbec nemusíte uvědomovat, a tak když si souvislosti poskládá do nějakého celku, může dojít k tomu, že se vám ve snu bude zdát něco, co se teprve může, ale také nemusí odehrát.

Může sen upozornit na nějaký zdravotní problém?

Ano, a dokonce je to dost pravděpodobné, že vás vaše tělo bude upozorňovat na zdravotní problémy. Vaše tělo s vámi běžně komunikuje na úrovni, kterou umí správně interpretovat jen člověk velmi vnímavý, nebo seznámený s řečí těla.

Zdroj: https://www.odpovednik.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz