Přítomnost těchto 4 rostlin v našem domově nám přinese štěstí

564
Filodendron (Monstera deliciosa). Foto: Pixabay.com

Není žádným tajemstvím, že rostliny jsou nezbytnou součástí našich životů. Zajišťují nám potravu, vlákninu, stavební materiály či léky.

Rostliny mají také přímý vliv na naše zdraví tím, že pohlcují oxid uhličitý a jiné škodliviny ze vzduchu a přitom produkují kyslík.

Zajímavé je i to, jak uvádějí současné studie, že rostliny, a převážně ty interiérové, ​​mají přímý vliv i na naši náladu a psychickou pohodu.

Lidé si zdobí své domovy rostlinami již tisíce let. Důležitým tématem se to však stává až v současnosti, kdy uvnitř trávíme mnohem více času než kdykoliv v minulosti.

Když si uvědomíme, kolik lidí se identifikuje jako „vysedávači na pohovce“, snaha o zpříjemnění našich domácností je možná jednou z nejdůležitějších věcí, které pro své zdraví a štěstí můžeme udělat.

Peníze nerostou na stromech, ale štěstí možná ano

Důvodů, proč rostliny zlepšují naši náladu, může být několik. Ten nejzřejmější je ten, že přece jen vypadají lépe než koberec či část nábytku.

Jedna studie zjistila zajímavou korelaci mezi množstvím námahy, kterou je třeba vynaložit na péči o rostlinu, a psychologickými efekty na toho, kdo se o ni stará. Konkrétně zjistila, že lidé, kteří tráví hodně času kolem rostlin, mají lepší vztahy s jinými lidmi, a proto zažívají i větší pocit štěstí.

Tito lidé také s větší pravděpodobností pomohou lidem s nějakým problémem a jejich vztahy jsou navíc komplexnější a trvanlivější.

Další studie zjistila, že lidé starající se o rostliny zažívají větší pocit štěstí a mají nižší úrovň stresu, úzkostí a depresí.

A které 4 rostliny mají na štěstí lidí nejlepší vliv? Právě o nich si více řekneme v tomto článku.

1. Fíkus lyrovitý (Ficus lyrata)

Fíkus lyrovitý je neuvěřitelně všestranná rostlina, která se v poslední době stává stále oblíbenější v interiérovém designu.

Jeho listy patří mezi nejfotogeničtější, proto je tak populární. Kromě toho výborně čistí vzduch, zlepšuje jeho kvalitu a dodává do místnosti množství kyslíku. Také ze vzduchu odstraňuje mnohé alergeny.

Fíkus nevyžaduje příliš časté zalévání a v interiérech se mu daří dobře, hlavně pokud má dostatek světla.

Umí absorbovat mnoho nepřímého světla. Nedoporučuje se však dávat ho přímo na okno, ale ani do tmavých koutů. Čili ani příliš mnoho ani příliš málo světla.

2. Lopatkovec (Spathiphyllum wallisii)

Lopatkovec, „rostlina peněz a štěstí“ neboli také „lilie míru“. Je to nádherná rostlina, snadno se o ni stará a mívá krásné květy.

Na seznamu NASA zaujímá první místo mezi rostlinami, které čistí a detoxikují vzduch od látek, jako jsou benzen, formaldehyd, trichloretylen či amoniak.

Vhodným místem pro lopatkovec je ložnice, kde se nejlépe využijí jeho perfuzní účinky.

Péče o něj je jednoduchá, stačí ho pravidelně zalévat a jednou za 6 až 8 týdnů přihnojit. Je mírně toxický, pokud se sní ve větším množství, proto pozor na něj před dětmi.

3. Filodendron (Monstera deliciosa)

Filodendron neboli monstera skvostná je známá svými atypickými listy a estetikou. Jde o výborný doplněk do jakékoliv místnosti.

Podobně jako „lilie míru“ i ona absorbuje velké množství formaldehydu z ovzduší.

Monstera skvostná vyžaduje dostatek světla, tepla a nepřímého světla. Zalévejte ji pravidelně, ale umožněte vrchní vrstvě půdy vyschnout mezi jednotlivými zalitími.

4. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Jako jedna z nejoblíbenějších rostlin je zelenec nejen úžasná a dobře vypadající interiérová rostlina, ale také náramně jednoduchá na péči.

Výborně absorbuje spory plísní a alergeny ze vzduchu, hodí se proto do místností s vyšší vlhkostí, jakými jsou například koupelna nebo kuchyň.

Jediné, na co musíte myslet, je udržovat půdu vlhkou a každé 2 měsíce ji přihnojovat.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/pritomnost-techto-4-rostlin-ve-vasem-domove-vam-prinese-stesti/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz