PharmDr. Tomáš Arndt: Vitamíny, minerály a další přírodní látky na pomoc proti lámavým a třepícím se nehtům

106
Foto: Pixabay.com

Na krásných nehtech si zakládá snad každá žena. Často se ale stává, že se nehty lámou nebo třepí. Může to být způsobeno řadou negativních faktorů.

Co nehtům neprospívá?

V první řadě je to dlouhodobý stres, který se negativně podepisuje na stavu našich nehtů. Je jedno, co za ním stojí. Mohou to být pracovní, studijní nebo partnerské problémy či prostě jen dnešní životní tempo, ale vždy to přispívá (nejen!) k poškození nehtů. Další záležitost, která poškozuje nehty, je dlouhodobé nebo chybné dodržování redukčních diet. V potravě pak mohou chybět vitamíny a minerály, které jsou důležité pro výživu a zdravý stav nehtů. Nehty může ničit i špatná péče – je dobré se vyhnout odlakovačům obsahujícím aceton a rovněž i dlouhému máčení nehtů v horké vodě (mytí nádobí, úklid, koupání apod.). Jak při mytí nádobí, tak i při úklidových pracích (zde škodí čisticí prostředky) je nutné používat ochranné rukavice.

Stav nehtů může též ovlivnit dědičnost nebo některé nemoci, zejména nemoci štítné žlázy, anémie (chudokrevnost) a některé kožní nemoci, jako lupénka nebo atopický ekzém. Podepsat se na jejich špatném stavu může i úraz nebo operace.

Jak tedy na zdravé nehty?

V první řadě je správné dodržovat optimální složení jídelníčku. Pokud si nejsme jisti, můžeme užívat vhodný doplněk stravy s vitamíny či minerály. Z vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro výživu nehtů, je třeba zmínit zinek, hořčík, selen, železo, vápník, křemík, aminokyseliny metioninu a cysteinu, vitamín D, vitamín A, vitamíny skupiny B, panthenol a vitamín B12). Metionin posiluje regeneraci nehtů a vzniká z něj kolagen. Jako zdroj vitamínů řady B se dají užívat i tablety z pivovarských kvasnic. Jídelníček můžete doplnit nesolenými mandlemi, slunečnicovými semínky, rybami či kvalitními přírodními oleji.

K péči o nehty je také k dispozici mnoho speciálních kosmetických přípravků či procedur. Používají se regenerační krémy či oleje, které posilují nehty a obsahují rovněž některé vitamíny či minerály. K oblíbeným kosmetickým metodám patří parafínový zábal nebo zvláčňující a vyživující maska. Nehty lze také posílit upevňujícím lakem. Z přírodních materiálů lze použít k zábalům arganový olej.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vitaminy-mineraly-a-dalsi-prirodni-latky-na-pomoc-proti-lamavym-a-trepicim-se-nehtum.htm#ixzz4HTvFadHc

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk