PharmDr. Tomáš Arndt: Vanilka

131
Foto: Pixabay.com

Vanilka je jedno z nejznámějších druhů koření nejen u nás, ale určitě i všude ve světě. Každý z nás snad alespoň jednou v životě ochutnal vanilkovou zmrzlinu.

Původ vanilky

Vanilka pochází z Mexika, kde je používaná při přípravě některých sladkých jídel, pochutin a nápojů. Samotná vanilka je vlastně fermentovaná tobolka (chybně lusk) některých druhů orchidejí rodu vanilovník (Vanilla) – Vanilla planifolia (vanilovník plocholistý), Vanilla tahitensis (vanilovník tahitský), Vanilla pompona (vanilovník velkokvětý). Jsou řazeny do čeledi Orchideaceae – vstavačovité.

Znali ji už původní domorodí obyvatelé Mexika – Toltékové a Aztékové, kteří ji nazývali tlilxochitl (černý lusk). Stala se nejen součástí přípravy tehdy oblíbených nápojů z kakaových bobů a placek, ale byla také známa a používána jako léčivý prostředek a tonikum (hlavně k povzbuzení srdeční činnosti a k celkovému vzpružení organismu). Do Evropy se dostala přibližně v polovině 16. století a stala se velmi žádaným a ceněným kořením.

Obsahové látky

Hlavní obsaženou látkou je vanilin. Vanilin je fenolický aldehyd, který je zdrojem příjemné vůně a sladké chuti vanilkových tobolek. Další důležitou látkou je piperonal. Celkem však vanilka obsahuje kolem dvou stovek obsažených látek.

Využití vanilky

Vanilka se nyní v současnosti v přírodní medicíně příliš neuplatňuje, ale lze zmínit, že již ve Stření Americe byla oblíbená jako afrodisiakum, což posléze přejali i Evropané. Rovněž se používala na snížení horečky. V aromaterapii se používá pro svůj zklidňující účinek, což pomáhá při stresu a stavech úzkosti a napětí.

V současnosti se hojně používá v potravinářském průmyslu jako přísada do sladkých jídel, zmrzliny, čokolády, pudinků a další potravin. Rozmanité použití našla i v kosmetice při výrobě voňavek a parfémů.

Vzhledem k její vysoké ceně byla vyrobena řada jejich průmyslových náhražek – v polovině 20. století byl v Československu vyvinut a patentován, jako vhodnější náhražka, etylvanilin (přesněji methylvanilin a ethylvanilin). Tuto náhražku můžete najít v sypkém práškovém vanilkovém cukru, který si běžně kupujeme v obchodech.

Zajímavosti z historie

Na závěr můžeme uvést zajímavost. Význam vanilky je tak značný, že málem způsobila hospodářský krach tehdejší Malagské (nyní Madagaskarské) republiky, která se nachází na ostrově Madagaskar u západního pobřeží Afriky. Hlavními odběrateli vanilky byli a jsou potravinářští giganti firmy Pepsi-Cola Corp. a Coca-Cola Corp., které ji používají k ochucování svých hlavních produktů, Pepsi-Coly a Coca-Coly. Její roční spotřeba těmito firmami se pohybuje kolem 40 tun.

V roce 1985 se z úsporných důvodů pokusila Coca-Cola nahradit přírodní vanilku syntetickou náhražkou a nápoj uvedla na trh pod názvem “New Coke”. Hospodářství na Madagaskaru šlo pomalu ke dnu po ztrátě odbytiště, ale naštěstí nový nápoj nechutnal tak jako ten původní a Coca-Cola se pokorně vrátila k původní receptuře. Hospodářská úroveň Malgašské republiky byla zachráněna.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vanilka.htm#ixzz4Rwq1MBu2

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk