PharmDr. Tomáš Arndt: Třísloviny – látky, které sevřou nepřátele našeho zdraví

483
Foto: Pixabay.com

Třísloviny je poměrně nenápadná skupina přírodních látek, která je velmi užitečnou v případě některých nemocí či poranění.

Co jsou třísloviny?

Třísloviny se definují jako skupina látek, jejichž společnou vlastností je schopnost vyčiňovat kůži. Činění kůže je proces, kterým původní kůže mění na tzv. useň, což je výsledný produkt, který si někdo může dát doma před krb. Třísloviny během činění kůže vytváří vazbu s aminokyselinami bílkovin. Výsledkem jsou pružné a málo rozpustné látky. Třísloviny se rozpouštějí jak ve vodě, tak v alkoholu a nekrystalizují. Pro nás je ale zajímavější, že třísloviny jsou v rostlinné říši velmi rozšířené. Obvykle se vyskytují v listech, kůře, plodech nebo kmenech rostlin.

Adstringentní (svíravé) působení tříslovin

Základem jejich použití ve farmacii i v přírodním léčitelství je jejich adstringentní působení. Adstringencia jsou látky, které mají stahující účinky, místně zužující cévy a snižující vyměšování (sekreci). Adstringencia působí koagulací bílkovin. Svíravým účinkem dojde ke smrštění krevních kapilár, tím se omezí zánět, mokvání, otoky a krvácení z drobných poranění. Vrstva sražených bílkovin zároveň vytváří ochranný pokryv na povrchu kůže a omezí se tak dráždivost i možnost infikování poškozeného povrchu. Používají se buď lokálně při kožních poraněních pro zklidnění a urychlení hojení kůže a sliznic. Uplatní se například při léčení zánětů, omrzlin, hemoroidů nebo spálenin. v tomto případě můžeme z léčivých rostlin, jejichž některé orgány (rostlinné drogy) se používají v těchto případech, lze zmínit dubovou kůru (dub letní, Quercus robur, ale i další druhy dubů) nebo ratanhový kořen (kramerie trojmužná neboli ratanha, Krameria triandra).

Léčivé rostliny s tříslovinami používané ke koupelím

Ke koupelím se používá ostružiníkový list (ostružiník křovitý, Rubus fruticosus) nebo řepíková nať (řepík lékařský, Agrimonia eupatoria). V případě hnisavých koupelí se používá list ořešáku (ořešák královský, Juglans regia). Jako zajímavost lze uvést, že extrakt z ořešáku se používá k barvení vlasů. Zde dojde k tomu, že bílkoviny tkáně, které se obnaží při poranění. Působením adstringencií se tyto bílkoviny srazí a vytvoří se mírně antisepticky působící koagulační membrána. Ta vytváří bezpečný obal (nebo krytí, chcete-li), pod kterým probíhá obnova (regenerace) nové tkáně. Neměly by se ale používat na velké plochy, pak se tanin vstřebává a může poškodit játra.

Tanin z duběnek

Tím se dostáváme k důležité tříslovině a tou je tanin. Tanin se vyskytuje nejvíce v extraktu z tzv. duběnek. Duběnky jsou, jak by řekli botanikové, hálky vytvořené na větévkách dubu barvitého (Quercus infectoria). Hálky jsou kulovité útvary, které vznikají po nakladení vajíček na větévky hmyzem s poetickým názvem, žlabatkou dubovou. Tanin je již dlouho farmaceutická surovina. Dodnes se používá v řadě lékáren při přípravě léků na předpis. Je svíravé chuti a na vzduchu hnědne. Důležité je však, že tanin není jednotná sloučenina, ale je směsí esterů kyselin galloví a galloygallové s glukózou. V lékopise ho můžeme najít pod latinským názvem Tanninum. Tanin se uplatní v přípravcích. Již v minulosti se i mimo lékárny používal k výrobě duběnkového inkoustu, činění kůží a barvení.

Tannalbin (Tanninum albuminatum)

Srážením roztoku bílku s taninem dojde ke vzniku taninu s bílkem, tzv. Tannalbin (Tanninum albuminatum). Tato látka snižuje sekreci střevní sliznice a používá se jako lék proti průjmům.

Léčivé rostliny s tříslovinami při průjmech

Tím se dostaneme k druhé oblasti působení tříslovin jako adstringencií. Tou je gastrointestinální trakt, kde se používají zejména při žaludečních a střevních katarech nebo při průjmech. Z rostlinných drog používaných při léčbě těchto zdravotních potíží můžeme uvést nátržníkový kořen (mochna nátržník, Potentilla erecta), borůvkový plod (Vaccinium myrtillus, borůvka černá), kontryhelová nať (kontryhel obecný, Alchemilla vulgaris), málo známá kyprejová nať (kyprej vrbice, Lythrum salicaria), ostružiníkový list (ostružiník křovitý, Rubus fruticosus) nebo maliníkový list (ostružiník malinový, Rubus idaeus).

Léčivé rostliny s tříslovinami při léčbě hemoroidů

Nicméně výrazné uplatnění našly třísloviny v oblasti léčby hemoroidů pro své adstringentní (svíravé) a hemostatické (zastavující krvácení) účinky. Můžeme je najít jako jednu ze složek přípravků používaných u této nemoci, ať už se jedná o masti, gely nebo čípky. Z rostlinných drog lze zde jmenovat vilínový list (vilín virginský, Hamamelis virginiana), dubová kůra (dub letní, Quercus robur, ale i další druhy dubů), ratanhový kořen (kramerie trojmužná neboli ratanha, Krameria triandra), kyprejová nať (kyprej vrbice, Lythrum salicaria) nebo krvavcový kořen (krvavec toten neboli toten lékařský, Sanguisorba officinalis).

Kloktadla s obsahem tříslovin

Třetí velkou oblastí, kdy se používají léčivé rostliny s obsahem třísloviny jsou kloktadla, která se používají jako adstringens a v některých případech i jako antiseptikum a hemostatikum. Zde působí na sliznici dutiny ústní. Zde se zejména využívají jako rostlinné drogy dubová kůra (dub letní, Quercus robur, ale i další druhy dubů), borůvkový plod (Vaccinium myrtillus, borůvka černá), řepíková nať (řepík lékařský, Agrimonia eupatoria), kontryhelová nať (kontryhel obecný, Alchemilla vulgaris) ostružiníkový list (ostružiník křovitý, Rubus fruticosus) nebo maliníkový list (ostružiník malinový, Rubus idaeus). U kontryhelové natě byly dokonce popsány antibakteriální účinky.

Tinktura MYGARA

Tinktura z ratanhy (kramerie trojmužné, tinctura ratanhiae) a tinktura z duběnek (tinctura gallarum) jsou společně s myrhovou tinkturou (tinctura myrrhae, myrhovník) součástí tinktury známé mezi lékárníky pod zkratkou MYGARA. Ta má silné protizánětlivé, hojivé a bolest tlumící účinky. Působí rovněž preventivně proti vzniku zubního kazu a léčí onemocnění dásní.

Další účinky léčivých rostlin s obsahem tříslovin

Tím ještě ale výčet možnosti použití léčivých rostlin s obsahem tříslovin ještě nekončí. Dubová kůra se dá použít proti pocení nohou. Borůvkový list je pomocné antidiabetikum (pomáhá snižovat hladinu krevního cukru). Řepíková nať se používá k podpoře trávení (stomachikum) a jako látka zvyšující vylučování žluči nebo urychlující vyprazdňování žlučníku (cholagogum). Maliníkový list se v lidovém léčitelství používal u menstruačních potíží. Kyprejová nať se používá jako doplněk léčby při žilní nedostatečnosti. Krvavcový kořen působí proti parazitům a má antibakteriální účinky.

Na závěr bych ještě připomněl, že třísloviny se nacházejí i v dalších rostlinách jako například jahodník obecný (Fragariae folium, list) nebo mochna nátržník (Potentillae herba, nať).

Katechinové třísloviny

Do tříslovin se řadí i katechinové třísloviny, vyskytující se v kapinici lékařské (Acacia catechu), z níž se jako rostlinná droga získává ztuhlý výluh jádrového dřeva. Ve formě tinktury (tinctura catechu) se pro své svíravé účinky používá jako kloktadlo. Rovněž má vysokou antioxidační aktivitu.

Kino

Jako zajímavost na závěr lze uvést rostlinnou drogu obsahující třísloviny s neobvyklým (alespoň pro nás Čechy) názvem – kino. Jedná o zaschlou šťávu vytékající po poranění stromu křídloka vakovitého (Pterocarpus marsupium). Používá se k výrobě tzv. kinové červeně, které se používá pro její krvavý odstín k dobrarvování vín (například vermutů). Všestranné uplatnění našla také v indické lidové medicíně (ajurvédě).

autor: PharmDr. Tomáš Arndt
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/trisloviny-latky-ktere-sevrou-nepratele-naseho-zdravi.htm#ixzz5h068Uu00

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz