PharmDr. Tomáš Arndt: Přírodní přípravky proti vypadávání vlasů u žen

117
Foto: Dollarphotoclub.com

Vypadávání vlasů je problém, který je velmi citlivý zejména pro ženy, na které se v tomto článku zaměřím.

Příčina padání vlasů

U vypadávání vlasů je vždy důležité znát příčinu – těch může být více:

stres
hormonální nerovnováha
účinek některých léků
poruchy štítné žlázy
období těhotenství, kojení…

Odstraněním příčiny můžeme zaznamenat i snížení vypadávání vlasů, ale často zůstává příčina bohužel nejasná. Velmi časté je například, vzhledem k hormonálním výkyvům, vypadávání vlasů po porodu.

Pokud je podezření ohledně předepsaných léků (cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika apod.), je třeba se domluvit s ošetřujícím lékařem, jak tuto situaci řešit. Nejednoznačně působí i užívání hormonální antikoncepce – někdy může vypadávání vlasů zhoršit, jindy zlepšit. K příčinám může, zejména u mladých dívek, patři i mentální anorexie.

Důležité je ovšem vědět, zda příčinou není onemocnění autoimunitního původu (například některá onemocnění štítné žlázy), pak je třeba užívání doplňků stravy probrat nejprve s ošetřujícím lékařem, neboť v tom případě se nesmí užívat přípravky podporující imunitu a takových je bohužel naprostá většina.

Přípravky proti padání vlasů

Svojí roli ve vypadávání vlasů může hrát i nedostatek minerálních či stopových prvků nebo i jiných látek. Z minerálních prvků lze doporučit zejména železo, zinek, selen a fosfor.

Při zvýšeném vypadávání vlasů se podpůrně používá aminokyselina methionin. Při vzniku methioninu hraje důležitou roli vitamín B12 (cyanocobalamin). U methioninu je důležitý obsah síry (stejně jako u další aminokyseliny cysteinu). Z aminokyselin se skládá bílkovina keratin, která je základem vlasů (a také nehtů). Methionin rovněž zlepšuje vstřebávání zinku, což je jeho další plus.

Pružnost vlasů zlepšuje i křemík. Zmírňovat vypadávání vlasů může užívání vitamínů ze skupiny B, vitamínu B6 (pyridoxinu) a vitamínu B2 (riboflavinu). Proti padání vlasů se doporučuje i kyselina pantothenová. Ta napomáhá rovněž obnově kůže a proti šedivění vlasů. Aby se zamezilo dalšímu vypadávání, lze také užívat některé doplňky stravy pro posílení vlasů kombinující více důležitých složek, například HairClinic nebo DonnaHair.

Kosmetické přípravky proti padání vlasů

Z kosmetických přípravků lze uvést například šampón proti vypadávání vlasů Phytoderma nebo HairClinic šampón. Tyto kosmetické přírodní přípravky obsahují řadu látek, které pomáhají proti vypadávání vlasů, zlepšují jejich kvalitu (nelámou se) a podporují jejich růst. Z těchto látek je například možné zmínit obilné klíčky (obsahují sójový lecitin a proteiny, které vyživují a regenerují vlasy, vlasovou pokožku a zvětšují objem vlasů), olivový olej (dodává vlasům větší pružnost a lesk) nebo aminokyselinu arginin, která posiluje mikrocirkulaci v pokožce hlavy.

Důležitý je i dostatečný příjem bílkovin ve stravě. Při jejich nedostatku se zpomaluje růst vlasů a zhoršuje jejich kvalita. Na závěr je třeba zmínit, že za vypadáváním vlasů může stát i používání špatné vlasové kosmetiky. V takovém případě je třeba se o vhodnosti těchto jednotlivých kosmetických přípravků poradit s odborníkem – nejlépe dermatologem, nebo nahradit chemické přípravky přírodní kosmetikou a přírodními barvami na vlasy, případně se obrátit na poradce z naší lékařské poradny.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/prirodni-pripravky-proti-vypadavani-vlasu-u-zen.htm#ixzz4LX2m9CBf

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk