PharmDr. Tomáš Arndt: Jarní léčivé rostliny

103
Podběl lékařský. Foto: Pixabay.com

Jaro je pro mnohé symbolem obnovy sil a znovuzrození mnoha nadějí. Právě léčivé rostliny jsou z přírodních látek ideálním představitelem očisty našeho těla od řady škodlivých látek. Jaké léčivé rostliny jsou vhodné pro jarní období? V tomto článku bych se rád zmínil o několika z nich.

Kopřiva dvoudomá

V první řadě je dobré jmenovat velmi oblíbenou kopřivu dvoudomou (Urtica dioica). Jako rostlinná droga se z kopřivy sbírá list (Folia urticae) nebo nať (Herba urticae), někdy i oddenek (Radix urticae) či květ (Flos urticae). Obsahuje velké množství důležitých látek – chlorofyl, hořčík, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminy, acetylcholin, histamin, serotonin, sacharidy (arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu a další), vitamíny (riboflavin – vitamín B2, kyselinu pantotenovou – vitamín B6, vitamín C), aminokyseliny, glukoniny (snižující hladinu krevního cukru), třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, křemičitou a další látky.

Z výše uvedeného výčtu je vidět, že právě díky nim má kopřiva postavení léčivé rostliny, která hraje významnou roli v různých bylinných směsích, označované v přírodní medicíně jako očisťující nebo detoxikační. Například třísloviny pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů. Mají i protibakteriální a protivirový účinek. Další obsažené látky, fytoncidy, brání růstu mikroorganismů (rostlinné antibiotikum). Vitamín C posiluje imunitu a je to také antioxidant, takže pomáhá chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

Smetanka lékařská

Další léčivou rostlinou, kterou můžeme označit jako “jarní” je pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Jako rostlinná droga se používá kořen a listy (Radix nebo Folium taraxaci). Z hlediska obsahu účinných látek je zajímavý její kořen obsahující hořčiny, třísloviny, inulin, triterpeny, steroly, aminokyseliny, kaučuk, fytoncidy, minerální látky (hlavně měď, draslík a mangan) a další. V mladých listech je možné nalézt značné množství vitaminu C a kyseliny křemičité. V květech jsou obsaženy flavonoidy, karotenoidy, silice.

O fytoncidech a tříslovinách jsem se již zmínil u kopřivy. Hořčiny napomáhají trávení a zlepšují chuť k jídlu. Inulin jako silné bifidogenní prebiotikum působí v zažívacím traktu ke zlepšení zažívací mikroflóry, ochraně proti zažívacím infekcím nebo přispívá ke snížení hladiny cholesterolu. Karotenoidy nebo flavonoidy patří stejně jako vitamín C k antioxidantům. V lidovém léčitelství se dále používá mimo jiné při jaterních potížích, revmatismu, při chronické únavě či proti degradaci kostí a chrupavek.

Medvědí česnek

Velkou oblibu v současnosti zažívá, z dříve méně známých léčivých rostlin, medvědí česnek (Allium ursinum). I on je užitečný na jaře k posílení organismu, protože reguluje činnost žaludku, podporuje trávení, urychluje hojení ran a vředů, uklidňuje křeče hladkého svalstva, působí preventivně proti střevním parazitům. Pomáhá při snižování krevního tlaku a snížení vyšší hladiny cholesterolu. Z obsažených látek bych zmínil silice, vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky.

Silice (éterické neboli esenciální oleje, olea aetherea) jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky nebo směsi látek, často jsou vonné a mají palčivou chuť. Mají význam jako antiseptikum, uvolňují křeče hladkého svalstva, zmírňují nadýmání, podporují chuť k jídlu nebo zlepšují vykašlávání.

Podběl lékařský

Jako poslední z látek bych zmínil podběl lékařský (Tussilago farfara). I tato známá léčivá rostlina obsahuje velkou řadu užitečných přírodních látek, z nichž některé byly obsaženy i v ostatních rostlinách popsaných v tomto článku. Jako rostlinná droga se používají květy a listy.

Květy obsahují flavonoidy, žlutá barviva xanthofyly, dále sliz, glykosidové hořčiny, třísloviny a malé množství silice. V listech je obsažen především sliz, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, cholin, cukry a polysacharid inulin. Právě obsažené slizy pomáhají zkapalňovat hleny a tím napomáhají lepšímu vykašlávání při vlhkém produktivním kašli. Podběl lékařský se tradičně používá při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů nebo jako mírně močopudný prostředek (diuretikum).

Je zajímavé vidět, že řada přírodních látek v léčivých rostlinách je doporučovaných pro užívání na jaře – třísloviny, hořčiny, fytoncidy nebo flavonoidy.

Tím by výčet jarních léčivých rostlin nekončil, ale o dalších zase jindy. Tak příjemné a krásné jaro s léčivými rostlinami!

autor: PharmDr. Tomáš Arndt
zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jarni-lecive-rostliny.htm#ixzz4egI6nw2D

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk