Přichází podzim – doba chladných nocí i dnů a nevlídných plískanic. Než si stačíme zvyknout na zimní počasí, jsme nachlazeni, kýcháme, smrkáme, bolí nás hlava, dutiny, klouby a ležíme doba s horečkou nebo zvýšenou teplotou. Jak tomu čelit? Zvyšovat imunitu! Může pomoci více metod – otužování, zvyšování odolnosti vůči stresu či jídelníček plný vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.
Jak podpořit imunitu
V tomto článku se zaměříme na tělu prospěšné přírodní látky, které můžeme užívat, abychom podpořili náš imunitní systém a tím i odolnost vůči podzimnímu nachlazení. Musíme si zapamatovat, že tyto přípravky je nutné užívat dlouhodobě, účinek se dostavuje postupně. Nelze čekat, že po dvou dnech po užívání přípravku dojde k zázračnému uzdravení. A vůbec, nejlepší je tyto přípravky užívat preventivně. Tak působí nejlépe. Vynechám nejrůznější vitamíny počínaje vitamínem C a konče jeho kombinací se zinkem (i když tuto kombinaci mohu plně doporučit, osvědčila se mi na podporu imunity).
Adaptogeny
Hodně známé jsou přírodní přípravky ze skupiny adaptogenů. Jedná se hlavně o výtažky z většinou cizokrajných léčivých rostlin. Tyto látky chrání naše tělo před vyčerpáním. Dále se také zjistilo, že snižují hladinu glukózy a hladinu krevního tlaku. Tím vším dojde ke zlepšení energetické bilance (zmenšení neadekvátního výdeje) a ochrání se tak i imunitní systém, který je nadměrně zatěžován a to i při podzimním počasí, stresu v práci a podobně.
Mezi nejznámější adaptogeny z řad léčivých rostlin patří ženšen všehoj (Panax ginseng, obsahuje ginsenoidy), rozchodnice růžová (Rhodiola rosea, obsahuje rosaviny a kyselinu salidrovou), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus, obsahuje eleutherosidy) a také indický ženšen (Withania somnifera, obsahuje withanolidy). Adaptogeny se objevují i v dalších rostlinách, mezi které patří například klanopraška čínská či leuzea saflorová.
Další látkou, nacházející se v mateřském mléce, je kolostrum. Má nezastupitelný význam již při vytváření imunitního systému kojence. Obsahuje protilátky, imunoglobuliny, alfa-laktalbumin, (má přímé protibakteriální účinky) a podporuje regeneraci buněk.
Bakteriální lyzáty
K dalším látkám patří bakteriální lyzáty. Jedná se o přípravky vyrobené z usmrcených a různě opracovaných bakteriálních těl nebo některých jejich částí (bakteriální stěny, organely). Nejčastěji je zastoupena Klebsiella pneumoniae nebo Staphylococcus aureus. Abyste se neobávali, že jsou to živí původci vážných nemocí, mohu vás uklidnit. Při výrobě se používá různých způsobů usmrcení a destrukce bakterií (mechanické rozdrcení, opakované zmrazení a zahřátí, chemická destrukce, enzymatická fermentace). Užívají se k aktivaci obranných imunitních mechanizmů, pokud jsou za oslabené. Organismus je ovšem vnímá jako ohrožení infekcí, a tím dochází k posílení tvorby protilátek. Později, při setkání se skutečnými bakteriemi, je už připraven a dokáže se infekci ubránit.
Přírodní zdroje na podporu imunity
Velmi oblíbená je i hlíva ústřičná. Hlavní přírodní látkou je polysacharid 1,3 d-glukan. Ten dokáže posílit imunitu, podporuje zlepšení metabolismu, urychluje přirozenou regeneraci buněk, podporuje obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá odstraňovat únavu a stres a má i další účinky. Je také možné ji užívat jako doplněk stravy při kloubních a revmatických onemocněních. Hlívu ústřičnou můžeme najít často v kombinaci s rakytníkem řešetlákovým. Rakytník obsahuje řadu vitamínů a minerálů a má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, a zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu.
Na posílení imunity se rovněž dá doporučit řada dalších přípravků – housenice čínská, reishi, anona ostnitá alias graviola, česnek kuchyňský, rdesno mnohokvěté, lapacho, vilcacora, aloe vera nebo skupina zelených potravin – chlorella, mladý ječmen nebo spirulina.
Tento výčet by tak mohl pokračovat velmi dlouho – bylo třeba zmínit řadu léčivých rostlin z našich luhů a hájů – například diviznu velkokvětou, yzop lékařský, lípu srdčitou, mateřídoušku a mnoho dalších.
Na závěr bych zmínil probiotika. Známe je především jako podpůrné prostředky pro obnovu bakteriální mikroflóry, ale hrají také důležitou roli při podpoře imunity. Při infekčních průjmech či opakovaných podáváních antibiotik je výrazně porušena střevní mikroflóra. Dlouhodobé oslabení střevní mikroflóry, díky špatnému osídlení, totiž může mít za následek řadu problémů (např. náchylnost k infekčním onemocněním, kožním problémům, alergiím či jiným chorobám) a může dojít i ke zhoršenému vstřebávání některých léků. Proto je třeba ji posílit právě probiotiky (někdy v kombinaci s prebiotiky, jako je třeba inulin, který tvoří “potravu” pro probiotika). Právě laktobacily a bifidobaktérie (tvoří většinu z užívaných probiotik) posílením střevní mikroflóry brání přemnožení škodlivých bakterií.
Co užívat již víme – teď si jen vybrat z této bohaté nabídky přípravek s přírodními látkami, které vás zaujaly nejvíce!
Autor: PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/co-nejvice-podpori-imunitu-na-podzim-a-v-zime.htm#ixzz4OAo71RQx
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk