Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
I přes rizika daná hrozící ozonovou dírou se celá řada z nás stále s oblibou opaluje, i v v létě se velká část z nás pokouší získat krásné bronzové opálení a zlepšit vzhled naší kůže.
Ovšem to, co musíme vzít do úvahy je to jaký jsme fototyp. Od toho se odvíjí jak dlouho a v kterou denní dobu se můžeme opalovat a také jaké opalovací prostředky na ochranu kůže máme použít. Druh fototypu je určen množstvím melaninu, který máme v kůži. Melanin je kožní barvivo, které máme v naší kůži.
Fototyp je dán intenzitou pigmentace (množstvím a rozvrstvením melaninu v kůži) a je hodnocen podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu či časně letnímu polednímu sluníčku.
Popáleniny od sluníčka
Popáleniny vznikají, pokud je kůže nadměrně či dlouhodobě (nebo obojí) vystavena ultrafialovým paprskům slunečního záření. Neuchrání nás před nimi ani pobyt ve vodě, ba naopak – popáleniny se snadno vznikají od odrážejících se paprsků ve vodě.
Příznaky popálenin jsou všeobecně známé, zde je důležité správně odhadnout, kdy se ještě můžeme o kůži postarat sami a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Jednotlivé druhy popálenin
Obvykle se rozlišují tři stupně popálenin – mírný, střední a těžký. Při mírném stupni je kůže růžová až mírně začervenalá a bolestivá na dotek. Po odchodu z dosahu slunečních paprsků a správném ošetření kůže zhnědne.
Při středním je pokožka ještě citlivější, je začervenalá a tvoří se puchýřky. zde je už třeba vyhledat lékařské ošetření. Po ošetření by se kůže měla oloupat a příznaky ustoupit.
Nejtěžší je těžký stupeň popálenin, kdy dochází už k tvorbě větších puchýřů a pokožka je výrazně zarudlá. Nebezpečné je i to, že dochází k dehydrataci, bolestem hlavy, nevolnostem a horečce. Zde už je zapotřebí volat lékařskou pomoc. Rozhodně se nesmí puchýře propichovat, mohlo by tak ke vstupu infekce.
Ošetření popálenin
Rizika i mírných (a opakovaných) spálenin jsou jednak v tom, že urychlují stárnutí kůže a mohou zvýšit riziko rakoviny kůže (maligního melanomu).
Nejprve je nutné postižené místo ochladit. Obvykle přikládáme obklady namočené v čisté vodě. Můžeme také použít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje.
Popálené místa je třeba už chránit před sluníčkem. je třeba pít hodně studených nápojů. je dobré se osprchovat chladnou vodou či přiložit chladivé obklady (alespoň ručník či osušku namočenou ve studené vodě).
Lze také použít různé prostředky na zmírnění popálenin ve formě mastí, krémů, gelů či pěn (nejšetrnější způsob aplikace), obvykle obsahující panthenol (kyselinu pantotenovou, která podporuje hojení a obnovení kůže) či výtažek z aloe vera. Panthenol pomáhá urychlovat obnovu poškozených tkání, podporuje tvorbu kožního pigmentu po opalování a rovněž v neposlední řadě zklidňuje a příjemně chladí spálenou pokožku. Můžeme ho použít nejlépe ve formě gelu.
Důležité je ovšem dbát i na prevenci. Kromě obvyklých zásad, jako je vyhýbání se nejvíce ohrožujícím faktorům (polední žár, nadměrné vystavení slunečnímu záření, nepodcenit význam ochranného krému, gelu či masti a vybrat si správný faktor), nám mohou pomoci i doplňky stravy, které obsahují látky označované jako antioxidanty.
Co jsou antioxidanty
Jsou to látky, které omezují aktivitu kyslíkových radikálů, tím že buď zabraňují jejich vzniku nebo je mění do méně či vůbec reaktivní podoby. Kyslíkový (někdy se setkáme s označením volný) radikál.je vysoce reaktivní částice. Vynecháme-li odbornou chemickou terminologii, můžeme říct, že řada z těchto částic může poškodit naše zdraví (některé z nich naopak působí pozitivně). To, co mohou způsobit, stále vědci zkoumají, ale lze říct že jejich nadměrné množství v těle se může podílet na vzniku nádorových onemocnění, Alzheimerovy nemoci či aterosklerózy. Antioxidanty omezují procesy oxidace v organismu a tím i aktivitu těchto radikálů. V našem těle se antioxidanty vyskytují velmi často v podobě látek přijímaných z potravy, jako jsou vitamíny C, E, B3 (niacin), beta karoten (provitamin A), selen, zinek, lykopen (spolu s beta karotenem řazen mezi karotenoidy), koenzym Q10, měď, flavonoidy (resveratrol a kvercetin), třísloviny, glutathion a další. Co se týče beta karotenu, je lepší dávat přednost přírodní směsi karotenoidů před samotným syntetickou látkou v doplňcích stravy.
Antioxidanty a opalování
Význam antioxidantů jako součást prevence spočívá v tom, že brání volným radikálům, aby poškodili některé vrstvy kůže a případně, pokud již k poškození došlo, pomáhají zmírňovat následky. Dochází k tomu, tak, že se na ně navážou a tím jim zabrání škodit. Tím zabraňují poškození buněk pokožky vystavené působení UV záření. Svým působením vytvářejí určitý filtr, který brání poškození spodních vrstev kůže paprsky ultrafialového zbarvení (zejména karotenoidy). Vytvořením tohoto filtru umožňují vznik tolik
žádaného bronzového zabarvení bez rizik spojených s nadměrným opalováním. Některé z nich dodávají pokožce pružnost a je i možné, že mohou do jisté míry tvorbu melaninu.
Příklady antioxidantů
K nejvýznamnějším antioxidantům patří beta karoten, lykopen, vitamin C, vitamin E, selen, koenzym Q10 a další. Antioxidanty lze najít i v potravinách. Řadu antioxidantů je možné najít v ovoci či zelenině. Dá se říci, že nejvíce antioxidantů obsahují ty „barevné“ druhy ovoce a zeleniny, patří tam zejména vitamin C. Z ovoce a zeleniny je obecně na antioxidanty nejbohatší ta žlutooranžová (obsahuje antioxidant betakaroten). Dále antioxidanty můžete najít v rostlinných a živočišných tucích, obsahují je také například i ořechy (vitamin E). Dále je možno do jídelníčku zařadit více masa, vnitřností, mléčných výrobků a cereálií (bohaté na selen a zinek). Teoreticky by měl člověk vystačit z těmito látkami získanými z běžné stravy. Pokud tedy dodržujete známé pravidlo pěti porcí (velkých asi jako pěst ruky) ovoce a zeleniny denně. To ovšem je prakticky dosti obtížné, proto je vhodné zvolit i užívání přírodních přípravků obsahujících antioxidanty.
Beta karoten
Mezi nejsilnější antioxidanty patří betakaroten, je silnějším antioxidantem než samotný vitamin A. Kromě již uvedených účinků antioxidantů navíc pomáhá docílit dlouhodobého bronzového opálení (i v zimním období bez opalování). Pomáhá i pacientům trpícím vitiligem, protože snižuje kontrast depigmentovaných ploch, které rovněž chrání před podrážděním slunečními paprsky.
Beta karoten patří mezi karotenoidy. Karotenoidy (alfa karoten, lutein, lykopen, astaxanthin, kryptoxanthin a mnoho dalších) se ukládají v kůži a vytvářejí vrstvu pigmentu, který chrání spodní vrstvy pokožky před poškozením UV zářením. Tak vzniká účinný filtr, který zamezuje proniknutí škodlivých paprsků k citlivým spodním vrstvám pokožky. Kůže díky tvorbě pigmentové vrstvy dostane bronzové zbarvení bez rizika vystavení nadměrnému opalování. Důležité je také vědět, že je lepší dát přednost přípravkům, které obsahují přírodní karotenoidy před přípravky, které obsahují pouze syntetický betakaroten.
Odborníci potvrzují, že kombinace různých druhů karotenoidů je v ochraně organismu účinnější než jen samotný betakaroten. Navíc syntetický beta karoten negativně ovlivňuje vstřebávání ostatních karotenoidů. Samotný beta karoten a jeho užívání rozhodně neovlivní rychlost a kvalitu opálení. Jeho nadměrnou konzumací dosáhneme pouze toho, že se bude ukládat v kůži, která dostane oranžové, nikoliv krásně bronzové zabarvení.
Lykopen
Lykopen je řazen mezi karotenoidy. Jeho největším zdrojem je rajčatová šťáva. Uvádí se, že je podstatně silnější antioxidant, než vitamin E. Mimo jiné podporuje imunitní systém a chrání kůži před negativním vlivem UV záření (proto ho můžeme je najít často v doplňcích stravy, kde je hlavní složka beta karoten).
Vitamín C
Vitamín C patří také mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním působením volných radikálů z okolního prostředí. Pro kůži je důležité, že vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin, konkrétně hydroxylysinu a hydroxyprolinu (tzv. hydroxylace lysinu a prolinu). Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání.
Vitamin E
Vitamin E, tokoferol, patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus.
Selen
Selen zejména patří mezi antioxidanty, které působí proti volným radikálům z okolního prostředí. Selen patří v přírodě mezi poměrně vzácné prvky (byl objeven roku 1819) a existuje v několika krystalických formách. Používá se i v kosmetice, podporuje odstraňování poruch způsobených stářím nebo pomáhá zmírňovat vrásky a vyhlazovat pleť. Rovněž pomáhá zabraňovat tvorbě lupů a celkově pomáhá zlepšovat elastičnost pleti.
Koenzym Q10
Koenzym Q 10 (CoQ), jinak též ubichinon, je přirozeně se vyskytující látka, která působí zejména preventivně vůči buněčnému poškození během myokardiální ischemie a reperfuze. Samotný koenzym Q10 je sloučenina, jejíž význam spočívá v tom, že přeměňuje energii, kterou získáváme z potravy do chemické energie označované zkratkou ATP (adenosintrifosfát).
Autor: PharmDr. Tomáš Arndt, farmaceut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm
Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 300 Kč, na 2 roky 600 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk