PharmDr. Tomáš Arndt: Alergie – projevy a prevence

61
Foto: Pixabay.com

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na jaře rozkvetou louky a sady, ale objeví se celá řada alergenů a začne trápení alergiků, kterých mezi námi, bohužel, rok od roku, přibývá.

Alergie je velmi skloňovaný pojem, ale co si máme vlastně pod tímto pojmem přesně představit?

Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na látky z okolního prostředí, které by nám, za normálních okolností neměly vadit. Ale bohužel vadí… Látka označovaná jako alergen vyvolá aktivaci aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE). Dochází k jejich zvýšené tvorbě. Což je ovšem nežádoucí. Následkem je alergická reakce, která může být banální, ale na druhou stranu může ohrozit váš život.

Projevy

K nejznámějším projevům patří alergická rýma (též jako senná rýma), alergický zánět spojivek (zarudnutí, svědění, otoky očí) nebo pocit zaplnění až bolesti v uších (k tomu dochází vlivem neprůchodné Eustachovy trubice). Samostatnou kapitolu tvoří projevy. Všichni známe kopřivka nebo atopický ekzém.

Bohužel ale může dojít k vážnějším projevům. Mezi ně patří astmatický záchvat (zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost). Systémová alergická reakce, tzv. anafylaktický šok, již může ohrozit pacientův život. Při ní může dojít, podle stupně závažnosti, ke vzniku kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku, a dokonce až smrti. Pro takový případ (často to může být reakce na včelí bodnutí, ale i na jiné příčiny) nosí u sebe alergici autoinjektor s obsahem adrenalinu, který si okamžitě aplikují do svalu.

A co může toto vše vyvolat?

Podnětů k vyvolání alergie může být celá řada – pacient může trpět alergií na roztoče, na kočku nebo psa (či jiné domácí mazlíčky), pyl, roztoče, prach, léky (známá je alergická reakce na antibiotika ze skupiny penicilinu), hmyzí (nejčastěji včelí) bodnutí, některé druhy potravin (například burské oříšky – teď je jejich seznam v každé restauraci), čistící prostředky a mnoho dalších.

Specifickými druhy jsou sluneční alergie a chladová alergie. K nejvíce rozšířeným patří atopický ekzém (atopická dermatitida), pylová alergie (alergická rýma a alergický zánět spojivek) a alergické astma.

Alergie může být také dědičná. Mohou jí trpět těhotné ženy. Konzumace některých potravin v průběhu těhotenství může vyvolat vznik ekzému (celer, citrusy, syrové papriky, margarín, rostlinný olej). Astma, alergie i ekzémy může u dětí spustit i kouření během těhotenství.

Důležité je připomenout, že příznaky rýmy, astmatu, kopřivek, otoků nemusí mít vždy nutně alergický původ. V takovém případě obvykle není zřejmá dědičná dispozice a nevznikají se ve zvýšené míře IgE protilátky. Původ těchto projevů je mimo imunitní systém.

Možnosti prevence

V každém případě je třeba upozornit na to, že pokud se alergie projeví, patří její léčba do rukou lékaře. Nicméně je možné jako doplněk celkové léčby (v některých případech jako prevenci) užívat přírodní látky

Úplně ideální je co nejlépe dodržovat preventivní opatření, ovšem bohužel ne vždy je to úplně možné. Z přírodních přípravků lze jako součást prevence užívat zinek, selen či různé kombinace antioxidantů (koenzym Q, vitamin E, C a podobně).

Prevencí alergie na prachové roztoče může být používání bariérové textilie, ať už chemicky ošetřené, textilie se zhuštěnou tkaninou nebo lůžkoviny z nanovláken, které zabraňují pronikání roztočů a alergenů do lůžkovin a jejich následné kumulaci. K dalším patří sledování pylové sezóny, vyloučení zvířecích alergenů nebo zakoupení přikrývek z dutého vlákna.

Lékaři mohou předepsat řadu léků na zmírnění příznaků alergie, většina z nich je dostupná pouze na lékařský předpis, některé lze v menším balení koupit bez předpisu.

Patří k nim různé preventivní léky (odborně kromony), antiastmatika, steroidní látky ve formě sprejů či různé nosní či oční kapky, nosní spreje či tabletky ze skupiny antihistaminik.

Ovšem je vždy mít na mysli, že tyto léky ve větší či menší míře pouze mírní příznaky!

Alergie a přírodní medicína

Význam přírodní (alternativní, celostní) medicíny je v tom, že přírodní přípravky působí harmonizačně a transformačně na pacienta, který při dlouhodobém užívání změní svoji reaktivitu na zevní svět a může užívat daleko méně hormonálních a antihistaminových léků. Často se jedná o kombinované přípravky, které jsou složeny hlavně z extraktů léčivých rostlin, ale i z dalších látek. Pomáhají při přecitlivělosti organismu na zevní i vnitřní vlivy. Vyrovnávají tedy svým působením reaktivitu a harmonizuje organismus. V úvahu připadá také homeopatie, je ovšem třeba vzít do úvahy, že zejména v případě je třeba se poradit se zkušeným lékařem (nebo farmaceutem) homeopatem. Pro každého pacienta je třeba “ušít na míru” určitá homeopatika. Co pomůže jednomu, nepomůže druhému.

Perilla křovitá a perilla kadeřavá

Z léčivých rostlin má své specifické postavení dvě rostliny z druhu Perilla. Jedná se o byliny z rodu Lamiaceae (hluchavkovité) pocházející z Číny a Indie. Pěstují se hlavně dva druhy: perila křovitá (Perilla frutescens, někdy také uváděná jako Mentha porelloides) a perila kadeřavá (Perilla crispa). Obě dosahují výšky zhruba jednoho metru. Jejich listy připomínají „nablýskanou hluchavku“, květy jsou nenápadné, fialové. Velmi dlouho je tato léčivá rostlina používaná v tradiční čínské medicíně.

Jak přesně pomáhá při léčbě alergií, není zatím přesně určeno, ale současné výzkumy jejích různorodých fytochemických a farmakologických vlastností potvrzují některé mechanismy působení perily na alergická onemocnění. Vědci ověřili, že některé látky v ní obsažené se zúčastní antialergické a protizánětlivé reakce. Lze z nich jmenovat například alfa pinen, caryophyllen, myristicin, beta sitosterol, apigenin, fenylpropanoid a některé další bioflavonoidy, které působí jako protizánětlivé složky. Tyto látky pomáhají zmírňovat reakce na pyl, prach, houby či plísňové výtrusy. K léčbě alergických reakcí se perila používá i v tradiční asijské medicíně.

Studie prokázaly, že perila křovitá patří mezi rostliny s největší schopnost v redukci tzv. cytokyninu TNF (Tumor Necrosis Factor) a jeho aktivity, který je zapojena do alergické reakce zánětlivého procesu. Bylo také zjištěno, že olej ze semen perily je bohatý na nenasycenou mastnou kyselinu alfa-linolenovou, která také příznivě působí při léčbě alergií.

Přípravky s obsahem výtažku z perily je dobré kombinovat s výtažky z léčivých rostlin či hub, které posilují imunitu a napomáhají regeneraci organismu, jako je například housenice čínská či rdesno velkokvěté. Mechanismus jejího působení není úplně dosud objasněn, ale dosavadní vědecké studie její příznivý vliv u alergií potvrzují.

Kopřiva

Z dalších léčivých rostlin jsou na zmírnění příznaků alergie v tradičním léčitelství doporučovány kopřiva (čaj nebo odšťavněná šťáva), pampeliška neboli smetanka lékařská (čaj nebo výhonky do salátů), ostropestřec mariánský (silně regeneruje játra, které jsou u alergiků zatížená) nebo lékořice lysá (čaj). Zejména u dětí je vhodné posilovat imunitu podávání probiotik (laktobacilů) na úpravu střevní mikroflóry.

K dalším přírodním látkám, které je možno jmenovat patří:

– zlaté proso
– černý rybíz nebo
– kolostrum

Zlaté proso je druh prosa, které je méně známější potravinou, než jsou jiné obiloviny.

Z obsažených látek je nejbohatší na sacharidy. V původní, nerafinované podobě obsahuje poměrně velké množství bílkovina a vlákniny. Významný je i obsahem fosforu, manganu a hořčíku, které podporují kosterní, svalovou i srdeční soustavu. U prosa je zejména užitečné, že v případě alergií působí preventivně proti vzniku jejích kožních forem, ale je možné ho užívat i preventivně proti alergiím obecně.

Jako prevence proti alergiím je možno konzumovat i oblíbené a chutné zralé plody černého rybízu (Ribes nigrum), které obsahují řadu užitečných látek, jako flavonoidy, procyanidy, fenylpropanové kyseliny, vitaminy C a P, aminokyseliny glutamin asparagin, resveratrol a silice. Díky obsahu resveratrolu a flavonoidů je řazen mezi antioxidanty. Je mu přisuzována schopnost pozitivně působit při zmírňování průběhu alergické reakce. V gemmoterapii jsou používány i extrakty z pupenů černého rybízu, které mají podle některých zdrojů výrazné protizánětlivé působení. Je to vysvětlováno tím, že tzv. moduluje činnost žírných buněk, tedy zabraňuje nežádoucímu vyplavování histaminu a tím dochází k tlumení alergických reakcí.

Kolostrum

Poslední ze zmíněných přírodních látek je kolostrum, což je tekutina mléčné žlázy, která se poprvé objevuje po porodu, těsně před produkcí mateřského mléka. Obsahuje řadu cenných látek-vitamíny, minerály, stopové prvky, imunoglobuliny, alfa-laktalbumin (má přímé protibakteriální účinky a podporuje regeneraci buněk) nebo lactoferrin (přirozený imunostimulátor). V doplňcích stravy se používá kolostrum kravské nebo kozí.

V případě alergií se pozitivní působení kolostra přisuzuje obsahu látek, které zmírňují nepřiměřenou reakci imunitního systému proti alergizujícím látkám, v tomto případě vůči pylovým zrnům. Mělo by se jednat hlavně o imunoglobulin IGE, který oslabuje průběh alergických reakcí.

Závěrem se dá říci, že příroda je sice zdrojem látek způsobujících alergické reakce, ale obsahuje i řadu jiných látek, které mohou různým mechanismem působení jejich průběh zmírnit či oslabit.

Pokud je někdo alergický na včelí, vosí či sršní bodnutí, pak jednak musí pravidelně užívat léky ze skupiny antihistaminik a pro vážnější případy mít připravený autoinjektor s obsahem adrenalinu, který si okamžitě aplikuje do svalu. Ke specifickým příznakům alergie patří kožní projevy – k nejznámějším patří kopřivka nebo atopický ekzém. Ovšem může jít o vážnější příznaky – astmatický záchvat (zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost). K nejvážnějším projevům, které už pacienta mohou vysloveně ohrozit na životě, patří systémová alergická reakce, tzv. anafylaktický šok, o kterém byla řeč v úvodu článku. Při něm může dojít, podle stupně závažnosti, ke vzniku kožní reakce, zúžení průdušek, otoku, snížení krevního tlaku, a dokonce až ke smrti. Pro takový případ slouží právě zmíněný autoinjektor.

Autor: PharmDr. Tomáš Arndt, farmaceut
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/…htm

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 270 Kč, na 2 roky 540 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk