Pavel Šebek: Před 350 lety zemřel Komenský

93
Foto: Almi.cz

Zanechal po sobě neuvěřitelné množství odvedené práce, a nebýt nepřejícího osudu, plamenů, jež pohltily mnohaletá úsilí, bylo by jí ještě více.

Ale kdo zná našeho učitele národů? Kolik jeho knih jsme přečetli? Kdo rozumí jeho odkazu? Kolik a co vůbec se o něm učí ve školách?

Vybroušený intelekt a přečtení jeho knih k pochopení Jana Amose zdaleka nestačí. Naopak, jeví se jako slepá ulička.

Komenský od nás chce mnohem více. Chce, abychom odhodili vše nepotřebné a pomíjivé a soustředili se na podstatu samotného života. Života, který je věčný. Nechce, abychom propadali smrti a rozkladu z vlastní nevědomosti, ale abychom se stali skutečnými obrazy Boha. Neboť, jak sám říká: „Je-li obraz nepodoben svému tvůrci, pak to není obraz, nýbrž zmetek.“

A tak možná nám zbývá ještě nějaký čas ke změně, k vnitřnímu probuzení a pochopení toho, kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme.

Možná budeme ochotni konečně odhodit svoji povrchnost, dětinskost, zažranou touhu se nechat zabíjet a po tisíciletí utápět vlastní krátkozrakostí a touhou si hrát, i když víme, že smrt už přichází. Už sahá po našem krku, my cítíme teplo jejího dechu, domnívajíce se, že teplo je důkazem života. Proto se nebráníme, proto neutíkáme, proto se nechceme pohnout a zachránit si vlastní život pro věčnost. Jenže tentokrát už nemůžeme vědět, že i smrt z nevědomosti může být věčná.

„Nejstrašnější jest, když stát nebo církev zakládá svoji moc na nevědomosti národa.“

J. A. Komenský, Cesta Světla, 1642

Pavel Šebek

www.cestou-svetla8.webnode.cz

www.duchovni-zivot.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.sk