Páry, kterým to dlouhodobě klape, mají společné tyto čtyři zvyky

561
Foto: Dollarphotoclub.com

Partneři, kterým to dlouhodobě klape, si projevují lásku každý den v podobě maličkostí, kterými se vzájemně podporují.

Ačkoliv se může zdát, že udržení vztahu je docela jednoduché, pravdou je, že vztah vyžaduje z naší strany námahu.

Linda a Charlie Bloom jsou autory knihy „Secrets of Great Marriages“ („Tajemství skvělých manželství“), v níž popisují trvalé a šťastné manželské dvojice.

Po mnoha letech v manželství tyto páry „mají zkušenost, že starostlivost o vztah už nepociťují jako úsilí či pravidelnou činnost, ale doslova jako práci na lásce, která je darem a radostnou příležitostí. Cítí se být za ni vděční a požehnání.“

Čtyři zvyky trvalých vztahů

Jedna z několika věcí, kterou dělají partneři v trvalých vztazích, je, že se starají jeden o druhého a vzájemné city, a to tak, že provádějí tzv. práci s emocemi, kterou trvalý vztah vyžaduje.

Termín „práce s emocemi“ slyšíte možná poprvé, ale psychologie jím označuje prvek nezbytný pro šťastné vztahy.

Vědci z internetového žurnálu Journal of Family Issues (Žurnál o rodinných problémech) tvrdí:

„Členové rodiny vykonávají práci s emocemi, aby si vzájemně naplnili lidské emocionální potřeby, posílili pocit pohody a štěstí a udržovali harmonii.

Když se oba partneři podíleji na práci s emocemi stejným dílem, pak mají oba partneři stejný přístup k emocionálnímu vyžití v rodině.

Avšak podobně jako domácí práce a péče o děti i rozdělení práce s emocemi je ovlivněno pohlavím.“

Obvykle jsou to ženy, které ve vztahu na sebe přebírají práci s emocemi.

Výzkumy potvrzují, že pro zdravý vztah je práce s emocemi velmi důležitá.

Jelikož partneři z důvodu odlišnosti pohlaví nevykonávají ve vztahu stejný díl práce s emocemi (jak jsme již zmínili výše, ženy bývají mnohem aktivnější), ženy mají schopnost častěji rozpoznat trhliny ve vztahu.

To samozřejmě pro ženy „představuje i vyšší zdravotní riziko a vysvětluje rozdílnou míru psychického vyčerpání u žen a u mužů“.

Pro udržení trvalého vztahu by se muži měli naučit lépe rozpoznat jemné náznaky emocí u svých partnerek. Tímto způsobem jim umožní projevit pocity hněvu, smutku či strachu.

Pokud se mužům daří podporovat své partnerky po emocionální stránce, to znamená, že mají schopnosti potřebné pro udržení trvalého vztahu.

1. Pracujte společně na vyřešení problémů

Manželské páry musí překonávat různé překážky každý den. Partneři musí sladit své každodenní záležitosti tak, aby měli čas i na sebe, práci, domácnost nebo se dohodnout, co budou mít k večeři.

Kromě toho se určitě objeví i větší problémy, např. ohledně financí, zdraví, plánování rodiny, společenské angažovanosti apod.

Partneři v trvalém vztahu hledí do budoucnosti společně. Obyčejně mají společný cíl, např. jít do předčasné penze nebo co nejdříve splatit hypotéku, aby jim zůstali finance na cestování.

Definovat společný cíl je běžným problémem, ale oba partneři by měli usilovat o jeho vyřešení.

2. Komunikujte otevřeně

Je samozřejmé, že si se svým partnerem povídáme každý den, ale když jsme v trvalém vztahu, měli bychom se snažit svého partnera i pochopit.

Vyjadřujeme své stanovisko a od partnera očekáváme totéž.

Komunikace je darem, který můžeme našemu partnerovi darovat, např. v podobě výborné schopnosti naslouchat. Nedorozumění mohou být ve vztahu zdrojem napětí a hněvu.

Problémům předejdeme v případě, kdy budeme opravdu „duchem přítomni“ a našemu partnerovi budeme pozorně naslouchat pokaždé, když nám bude chtít říct něco důležitého.

Odstraňte rušivé vlivy, udržujte oční kontakt a neváhejte začít rozhovor. Klaďte otázky o tom, co partner řekl, poté zopakujte partnerova slova, aby měl jistotu, že mu opravdu rozumíte.

Je opravdu těžké vyjádřit, jak moc důležitá je poctivá a upřímná komunikace pro trvalý vztah. Otevřená komunikace je navíc základem pro vybudování důvěry.

Partneři v trvalých vztazích před sebou nikdy nic netají.

3. Naplánujte si a prožijte spolu výjimečné chvíle

Úspěšní podnikatelé často rekapitulují pracovní den za účelem hledání nějakého poučení. Je to výborný zvyk, který bychom měli následovat.

V trvalém vztahu s naším romantickým partnerem bychom se na konci dne měli ohlédnout zpět a popřemýšlet nad tím, jak se nám vedlo během dne jako páru.

Měli bychom si vzít nějaké poučení? Zažili jsme s partnerem nějaké úsměvné okamžiky?

Jsme spokojeni a nemusíme se bát, nebo je tu něco, co nás zatěžuje? Jaká věc by mohla váš společně strávený den ještě zlepšit?

Strávit den s naší polovičkou není až tak náročné. Stačí, když svého partnera dobře známe a umíme najít ten správný okamžik pro hlubší spojení s ním.

Teď zkuste popřemýšlet nad tím, co můžete udělat pro to, abyste udělali radost svému partnerovi.

Můžete se nechat inspirovat následujícími příklady: můžete se spolu dívat na váš oblíbený film, a zároveň si povídat vtipy, kterým rozumíte jen vy dva.

Vyjímečné může být i to, když si všimnete, že váš partner je napjatý a vy ho pohladíte po zádech. Nebo situace, kdy se k sobě přitulíte a odpočíváte.

Tyto drobné, ale velmi intimní okamžiky jsou požehnáním, které drží vztahy pohromadě.

4. Ujišťujte se o vzájemné oddanosti

Může to znít trochu rozpačitě, ale každý den vašeho vztahu je opravdu vědomým rozhodnutím zůstat se svým partnerem.

Řekněme si to na rovinu – všichni máme svobodnou vůli, a tudíž se můžeme rozhodnout najít si jiného partnera.

Ale skutečnost, že se rozhodneme tak neudělat, je velmi důležitým rozhodnutím, které si sotva uvědomujeme.

Znám jednoho muže, který každý den říká své ženě: „Děkuji Ti, že mohu zůstat s Tebou.“

Uvědomte si důvody, pro které se rozhodujete zůstat se svým partnerem. Myslete na to, jaký je váš vztah důležitý.

Bez ohledu na to, jak dlouho jste s ní/ním ve vztahu, popřemýšlejte nad tím, jaké jsou důvody pro to, že jste ostali spolu.

Zdroj: https://mocvedomi.cz/pary-kterym-dlouhodobe-klape-maji-spolecne-ctyri-zvyky/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz