Nová záhada Bermudského trojúhelníku

375
Bermudský trojúhelník. Foto: Pixabay.com

Američtí vědci objevili v tzv. Bermudském trojúhelníku další ojedinělý úkaz – v povrchových vodách byla zjištěna mimořádně vysoká koncentrace virů. Prakticky všechny jsou pro člověka neškodné, mohou infikovat pouze bakterie žijící v oceánu.

Tým odborníků z Bermudského oceánologického institutu pod vedením Craiga Carlsona už téměř deset let zkoumá vody v severozápadní části Sargasového moře. Teprve nedávno ale narazil na zajímavý detail – nejrozšířenějšími organismy, které je obývají, jsou viry (bakteriofágy), z nichž 90 procent nebylo doposud známo. Jejich koncentrace v jedné kapce vody dosahuje v letním období až 10 miliónů. Tou dobou žijí v hloubce 100 až 60 metrů, zatímco v zimě se spolu s bakteriemi, jimiž se živí, noří do větší hloubky.

Nově objevené viry nejsou nebezpečné pro lidi nebo pro zvířata. Staré bakteriofágy na rozdíl od novějších virů neprošly mutací, takže u nakažených objektů nedochází ke změnám. Trupy bakterií infikovaných těmito viry se stávají potravou pro nové bakterie, které žijí v oblasti, takže i ty se nakonec stávají oběťmi bakteriofágů.

Důsledkem je, že mikroorganismy se zde rozmnožují geometrickou řadou a viry jsou tak dominantní životní formou v této části moře – tvoří až 95 procent oceánské biomasy. To znamená, že jich tady žije víc než krevet, ryb a dalších velkých živočichů. Vědci soudí, že v oceánu jsou i další místa se stejně jedinečným mikroskopickým ekosystémem.

Zdroj: www.ufo.ck.ua

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednavky@ipredplatne.cz