Několik důvodů, proč je zcela v pořádku, pokud se rozhodneme přerušit kontakt s členy naší rodiny

984
Foto: Pixabay.com

Rodinné vztahy umí být velmi komplikované. Drtivá většina lidí, kteří se vážně rozhodují, zda se mají distancovat od některého člena nejbližší rodiny, prožívá silné pocity viny, a to i přesto, že je téměř jisté, že by to bylo pro dobro obou stran.

A ačkoli to nebude nikdy snadné, existuje řada důvodů, proč toto těžké rozhodnutí může být opravdu tím nejlepším řešením pro všechny zúčastněné.

Nemáme žádnou možnost rozhodnout o tom, do jaké rodiny se narodíme. Nepochybně však máme možnost rozhodnout se přerušit kontakt s jakýmkoliv členem naší rodiny, zejména pokud se projevuje jako toxická osobnost a do života nám nepřináší nic jiného než bolest a trápení.

Určitě to patří mezi ta nejtěžší rozhodnutí. Pokud se ale zdá, že je to jediný způsob, jak si zachránit duševní zdraví, asi bude správné situaci řešit distancováním se od toxického člena rodiny.

Dále si proto v krátkosti řekneme o některých důvodech, proč je v pořádku distancovat se od špatných vztahů v rodině.

5 hlavních důvodů, proč přerušit kontakt s toxickými členy rodiny

1. Ozvou se vám jen v případě, že od vás něco potřebují

To, že mezi členy vaší rodiny vládnou zdravé vztahy, si začnete uvědomovat pravděpodobně již v mládí. Poznáte to podle toho, že byli při vás v dobrých, jakož i špatných časech a že vás neopustili ani v těch nejnáročnějších životních situacích.

Ve skutečnosti jsou vždy připraveni jednat v případě, že byste potřebovali jejich podporu a pomoc. Pokud se ale členové vaší rodiny objeví jen v případě, že od vás něco potřebují, možná bude zcela opodstatněné přehodnotit, zda chcete, aby tato rodina byla součástí vašeho života.

Protože v tom případě se z jejich strany jedná jen o podmíněnou lásku, pokud se to vůbec dá nazvat láskou. Důkladně si promyslete, zda ve svém životě chcete mít právě takový typ rodinných vztahů.

2. Soudí vás

Svět je plný lidí, kteří vás budou soudit. Je zcela normální, že v životě se občas ocitneme v situacích, kdy nás druzí budou do určité míry soudit. Za normální však nelze považovat, pokud nás soudí členové naší nejbližší rodiny, zejména v případě, že se to děje často.

Něco jiného je, když se jedná o konstruktivní kritiku – ti, kteří nás kritizují konstruktivně, se jen v dobrém snaží přesvědčit nás, že máme na víc.

Pokud vás ale členové rodiny soudí natolik, že jasně zraňují vaši sebeúctu a city, nejlépe bude, když se od nich vzdálíte.

Rodina jsou lidé, kteří by zde měli být pro vás a kteří by vám měli být ochotni pomoci, když to budete potřebovat. Těžko nazvat rodinou někoho, kdo vám ubližuje.

3. Šíří o vás drby

Pokud se členové vaší rodiny chovají tak, jako kdyby váš život považovali za sérii dramatických událostí, o nichž musí říkat každému, koho znají, nejlepší bude, když se jim přestanete se vším svěřovat.

A možná ještě lépe bude, když se jim budete zcela vyhýbat. Když se vašim nejbližším svěříte se svými nejpalčivějšími problémy, protože je zcela normální a pochopitelné, že právě u nich hledáte trochu útěchy, to nejmenší, co mohou pro vás udělat, je respektovat vaše soukromí a vážit si, že nemáte strach ukázat jim svou zranitelnost.

To, že se jim svěříte, neznamená, že jim dáváte povolení, aby mluvili o vašem životě – pokud to dělají, neměli byste jim to tolerovat.

4. Mají sklon vámi manipulovat

Pokud zaznamenáte, že někdo z vaší rodiny vás jeden den napadá a uráží, ale druhý den se k vám chová až příliš mile, je třeba to považovat za jasný výstražný signál.

Od zdravých rodinných vztahů přece každý očekává právě ten základní předpoklad – že budou zdravé. Někdo, koho bychom nazvali naší rodinou, se k nám přece nemůže jeden den chovat hrubě a nemožně a druhý den přesně naopak.

Pokud se to přece jen děje, zřejmě se jedná o snahu námi manipulovat. Takový typ chování se často objevuje, když toxičtí členové naší rodiny postřehnou, že se jim začínáme stranit.

Jelikož si nás ale chtějí přitáhnout zpět, jsou ochotni se k nám začít chovat lépe. Od této „taktiky“ si slibují, že nad námi neztratí svou moc.

5. Zkoušejí na vás i manipulaci typu „gaslighting“

Tzv. „gaslighting“ je další taktika psychologické manipulace, jejímž cílem je navodit u své oběti úplný pocit bezmocnosti.

Pokud se manipulátorovi podaří použít tuto taktiku proti nám, může nás dovést do stavu, kdy přestaneme důvěřovat našim očím a uším, začneme pochybovat o své paměti nebo dokonce začneme zpochybňovat své duševní zdraví.

Pokud některého člena vaší rodiny přistihnete při něčem nekalém, pokud ho konfrontujete a svůj čin se bude snažit popírat s úmyslem vás zdiskreditovat, vězte, že se jedná o gaslighting.

A když tuto taktiku využívá opakovaně, aby vás dohnal k pocitům bezmocnosti, asi je nejvyšší čas, abyste s ním přerušili veškerý kontakt.

Závěr

Distancovat se od některého člena blízké rodiny je jednou z těch věcí, o kterých se snadněji mluví, než dělají. Pokud je ale tento člen naší rodiny jednoznačně toxická osobnost a svou přítomností nám vždy jen znepříjemňoval život, přestat se s ním setkávat bude asi opravdu tím nejlepším řešením.

Ačkoli si přejeme, aby se tato problematika nikoho z nás netýkala, přece si uvědomujeme, že skutečnost bývá často trochu jiná.

Proto se zkuste zamyslet nad tím, zda náhodou i ve vaší nejbližší rodině nejsou takoví členové, o kterých byste si troufali říci, že patří mezi toxické osobnosti.

A pokud je to doopravdy, uvažujte nad tím, jakým způsobem ovlivňují váš život.

Zdroj: https://www.healthy-holistic-living.com/heres-completely-fine-cut-family-members-life/?utm_source=HHL&utm_content=51091-65X9&fbclid=IwAR0SRx2r8PCz8r-3ukpSZwYOPU_cEnslBHillNyuU0e11hw1uh6HCfQnl8s
Zpracovala: Mocvědomí.cz

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 240 Kč, na 2 roky 480 Kč), pro Slovensko na telefonních číslech +420 249 893 566, 3563, +420 800 188 826, e-mail: objednávky@ipredplatne.cz